Po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego władze Jeleniej Góry przekazały nowe informacje dotyczące śmierci 12-letniej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 10. Służby potwierdzają, że do zgonu mogło dojść w wyniku działań osób trzecich oraz że ustalono osobę nieletnią mogącą mieć związek ze sprawą. Publikujemy nagranie z oświadczeniami prezydenta Jeleniej Góry i dyrektora szkoły, w których przedstawiono aktualny stan działań i decyzje dotyczące wsparcia dla uczniów oraz ich rodzin.
Tragiczne wydarzenia z poniedziałku, 15 grudnia, wstrząsnęły Jelenią Górą. Około godziny 14:50 przy ulicy Wyspiańskiego odnaleziono ciało 12-letniej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 10. Sprawa od pierwszych chwil prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, a wstępne ustalenia policji i prokuratury wskazują, że do śmierci dziecka mogło dojść w wyniku działań osób trzecich. Jak potwierdzono po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w toku czynności ustalono osobę nieletnią, która może mieć związek z tym zdarzeniem.
Wobec skali tragedii i jej konsekwencji dla lokalnej społeczności, władze miasta uruchomiły procedury kryzysowe, koncentrując się przede wszystkim na wsparciu psychicznym dzieci, rodzin i środowiska szkolnego. Już we wtorek, 16 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 10 w każdej klasie, na pierwszych lekcjach, odbędą się spotkania z wychowawcami przy wsparciu psychologów i pedagogów. Dodatkowo w samej placówce zorganizowane zostaną dyżury pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej skierowane do nauczycieli oraz rodziców uczniów. Jak poinformowano, opieką psychologiczną objęto już rodziców zmarłej dziewczynki.
Działania osłonowe nie ograniczają się jednak wyłącznie do jednej szkoły. W pozostałych placówkach oświatowych na terenie Jeleniej Góry zaplanowano spotkania uczniów z psychologami i pedagogami, za których organizację odpowiadają dyrektorzy poszczególnych szkół. Miasto zapowiedziało również dodatkowe dyżury Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w dniach 22 i 23 grudnia, czyli w okresie ferii świątecznych. Będą one dostępne dla wszystkich osób, które w związku z tym dramatycznym wydarzeniem będą potrzebowały profesjonalnego wsparcia.
Po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego głos zabrali także prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 Paweł Domagała. W swoich wystąpieniach podkreślali konieczność spokoju, odpowiedzialności i powstrzymania się od spekulacji, a także zapewniali o pełnej współpracy miasta, szkoły i służb w wyjaśnianiu okoliczności tragedii oraz w niesieniu pomocy uczniom i ich rodzinom.
Dyrektor szkoły, odnosząc się do osoby zmarłej uczennicy, mówił wprost o ogromnej stracie, jaką poniosła szkolna społeczność. Jak podkreślał, była to dziewczynka dobrze znana nauczycielom i rówieśnikom. – To była pogodna, otwarta dziewczynka. Bardzo dobrze się uczyła, osiągała wysokie wyniki w nauce i chętnie angażowała się w szkolne inicjatywy – mówił dyrektor, zaznaczając jednocześnie, że szkoła została objęta wsparciem psychologów i pedagogów od pierwszych godzin po ujawnieniu tragedii.
Śledztwo w sprawie śmierci 12-letniej dziewczynki trwa. Na tym etapie organy ścigania nie ujawniają szczegółów, a miasto apeluje o rozwagę i uszanowanie prywatności rodziny oraz całej społeczności szkolnej dotkniętej tą tragedią.
Nowe informacje po tragedii w Jeleniej Górze. Głos zabierają prezydent miasta i dyrektor szkoły
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Szkoła bez komentarza!!! Sprawa zostanie zamieciona pod dywan jestem tego pewna o ile dzieci mają wpływowych rodziców! Moje dziecko tam chodziło i moje wnioski kto ma pozycję i kasę ten ma władzę!!! Nie polecam tej szkoły
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Przepraszam, czy 12 latka jest Polką?
@Ewka - tak, jest Polką.
a po co tam srużniak ? to nie mc domalds a tragedia
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Sztab kryzysowy... Śmiech na sali
Tak gdyby to chodziło o 7 czy 13 to by była patologia a to taka dobra szkoła i dziewczyny zawsze dzień dobry mówiły... Za dużo kasy mało poświęconego czasu dla dziecka A szkoła niestety ale dobra nie jest i nie jest mam bardzo złe wspomnienia i owszem jest dobra ale dla bogaczy
Wiecie co Państwo,słabo się czyta te wasze komentarze w obliczu takiej tragedii. Czy to jest ważne czy była bogata czy nie i jaka szkoła..to równie dobrze mogło zdarzyć się w każdej innej szkole. Nie żyje dziewczynka a druga jest podejrzana o ta tragedię, dla rodziców tych dziewczynek wczoraj ich świat zmienił się już na zawsze i nigdy nie będzie taki sam. Nie mieszkam w Polsce już od 22 lat, ale jedno co się tutaj nie zmienia to ta niepotrzebna nienawiść,wytykanie palcami,odwieczne szukanie winnego i mnóstwo negatywnej energii. A gdzie jest miejsce na wspólczucie?potrzebę zastanowienia się nad naszym całym społeczeństwem i przede wszystkim wsparcie i miłość dla ludzi najbliżej dotkniętych tym dramatem?Jest to przykre,że zamiast wspierać i pomagać to jeszcze dopier…tymi komentarzami????
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Sprawczyni powinna dostać KS. Wyrok powinien być wykonany na Placu Ratuszowym.
Przecież to BANDYTYZM- i to już w takim wieku- zaledwie 12 lat. Kto NORMALNY w tym wieku przynosi do szkoły noże ? Kto NORMALNY zabija człowieka , PLANUJĄC to ? Gdzie byli "dorośli ?" - rodzice, nauczyciele, harcerze ? Wszystkich ogarnęła ślepota !!!
Jakiej narodowości jest zbrodniarka?
Twoja córka? Jest Polką.
Szkoła bez komentarza!!! Sprawa zostanie zamieciona pod dywan jestem tego pewna o ile dzieci mają wpływowych rodziców! Moje dziecko tam chodziło i moje wnioski kto ma pozycję i kasę ten ma władzę!!! Nie polecam tej szkoły
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Przepraszam, czy 12 latka jest Polką?