Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom w związku z serią kradzieży z pociągów zatrzymujących się na stacji kolejowej w Węglińcu.
Według śledczych trzech mieszkańców powiatów zgorzeleckiego i bolesławieckiego miało w czerwcu 2023 roku włamać się do wagonów wojskowego pociągu armii USA. Mężczyźni mieli zerwać zabezpieczenia kontenerów i zabrać cztery skrzynie z amunicją artyleryjską. Po odkryciu zawartości skrzyń sprawcy porzucili je w stawie w Starym Węglińcu. Dzień później amunicja została odnaleziona pod wodą. Biegły potwierdził, że były to łącznie 120 pocisków kalibru 25 mm wykorzystywanych m.in. w armacie automatycznej M242 Bushmaster.
Śledztwo wykazało również, że oskarżeni mieli dopuścić się szeregu innych włamań do wagonów towarowych. Ich łupem padły między innymi 54 urządzenia Thermomix o łącznej wartości blisko 300 000 zł. Aby utrudnić wykrycie przestępstw, po dostaniu się do wagonów mieli zakładać plomby przypominające oryginalne zabezpieczenia.
W sprawie oskarżono także dwie osoby, które miały nabyć część skradzionego sprzętu. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do zarzucanych czynów i odmówił składania wyjaśnień.
Za kradzież z włamaniem grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei za paserstwo kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia. Jak informuje prokuratura, trzej główni oskarżeni byli już wcześniej karani sądownie.

# Akt oskarżenia po głośnych kradzieżach z pociągów w Węglińcu. W sprawie amunicja i Thermomixy
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze