Stosunkiem głosów 12 : 6, Rada Miejska przyjęła dziś proponowaną podwyżkę opłat za odbiór odpadów. Nowe ceny będą obowiązywać od września.
Wprowadzana podwyżka rozpala emocje jeleniogórzan. Władze miasta przekonują jednak, że nie jesteśmy jej w stanie uniknąć. Na poparcie tej tezy ratusz przedstawia bezlitosne fakty. Ceny wywozu odpadów komunalnych nie zmieniały się w Jeleniej Górze przez ponad 5 lat. W tym czasie opłaty za energię elektryczną wzrosły o ponad 100%, ceny paliw wzrosły o prawie 10%, płaca minimalna w kraju o 30%, a ceny towarów i usług o prawie 50%. Szczególny wzrost w powyższych zakresach nastąpił w ostatnich trzech latach. W 2015 roku za przyjęcie tony odpadów komunalnych (niesegregowanych) płaciliśmy KCGO w Kostrzycy 235 zł, obecnie płacimy 370 zł. W uproszczeniu przyjmuje się, że wzrost cen zagospodarowania w KCGO oznacza wzrost opłat na 1 mieszkańca o 13,5 zł. W 2015r. za oddaną tonę segregowanego przez jeleniogórzan plastiku miast otrzymywało zapłatę - 435zł, dziś za przyjęcie tony plastiku to Jelenia Góra musi płacić - 350 zł.
Kiedy Jelenia Góra jako jedno z pierwszych miast w Polsce, rozpoczynało nowoczesną gospodarkę odpadami, śmieci zmieszane odbierane były od jeleniogórzan, raz w tygodniu, dziś z niektórych miejsc, trzeba to robić nawet codziennie. Odbiór dwa razy w tygodniu już stał się standardem. W 2013 roku odpady wielkogabarytowe wywoziliśmy 2 razy w roku, teraz wywozimy je raz w miesiącu, a na Zabobrzu nawet dwa razy w miesiącu.
Radnych opozycyjnych te argumenty nie specjalnie przekonywały. Dyskusja, która się wywiązała, choć z założenia miała być apolityczna to jednak obracała się głównie wokół wątków politycznych. Radni PiS zwracali uwagę, że to przecież Platforma Obywatelska od lat rządzi w Jeleniej Górze i odpowiada za dzisiejszy jej stan. W odpowiedzi była mowa o niespójnej i chaotycznej polityki rządu w zakresie gospodarki odpadami. Zastępca prezydenta Konrad Sikora zwrócił wprost uwagę, że podwyżka o 100% za odbiór odpadów niesegregowanych wynika...bezpośrednio z ustawy, którą właśnie przyjął Sejm RP. Co więcej gminy mają obowiązek tak prowadzić gospodarkę odpadami aby się ona bilansowała. Nie brakowało również wypominania co i kto kiedyś powiedział oraz kto, jak i za czym wcześniej głosował.
Radny Hubert Papaj spytał dlaczego miasto nie przeprowadziło przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Prezydent Jerzy Łużniak odpowiedział, że wciąż korzystniejsza jest dla miasta zasada in-house, czyli wykonywania zadań komunalnych własnym przedsiębiorstwem. To sprawia, że miasto ma pełną kontrolę nad kosztami. Czy stać nas na likwidację MPGK ? To pytanie pozostało bez odpowiedzi.
Z kolei Józef Rypiński (PiS) zaproponował swoje autorskie stawki za odbiór odpadów (18 złotych za odpady segregowane i 36 zł za niesegregowane). Swojej propozycji nie poparł jednak żadnymi kalkulacjami i wyglądało to bardziej na ceny wzięte z przysłowiowego sufitu.
Na sesji pojawiła się też grupa mieszkańców z zamiarem protestowania przeciwko podwyżce. Wyposażeni w dwa tekturowe transparenty z względnym spokojem przyglądali się obradom. Ostatecznie uchwała została przegłosowana stosunkiem głosów 12:6. Prezydent zapowiada jednak działania osłonowe, tak aby ulżyć mieszkańcom najbardziej narażonym na dotkliwe skutki podwyżki.
podwyżki za śmieci wchodzą w życie
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Dziękujemy Panie Prezydencie dziękujemy droga Rado oby tak dalej.
I bardzo dobrze
Musieli tak zrobić bo tak mówi ustawa przyjęta przez rząd !!!
Ceny idą w górę wszędzie,a śmieci za darmo? Ocknij się matołku zanim coś nabazgrzesz.Też dopłacasz do swojego interesu,czy podnosisz ceny za swoje usługi,żeby wydolić i w miarę normalnie żyć?
Jeszcze woda do góry i będę głosował za PiS
Radnym bezradnym patalachom już dziękuję żebym was więcej nie widział a Bezluzniak też Potrafi tylko zgnebic mieszkańców.
No cóż, budżet nie jest z gumy, a socjal dla nierobów kosztuje
“Wielkie dzieki”. Juz teraz BARDZO zaluje ze zaglosowalam jesienia jak do zobaczenia na kolejnych wybirach.mieszkancy zapamietaja. Zegnam
Wywalić ta radę z tym prezydentem na czele. Jak mozna tak oszukiwać ludzi? Przecież oni dogadali się wcześniej.Ludzie musza pracować latami aby zarobić tyle co oni biorą premii.A im ciagle mało pazerne nieroby.
Podwyżki podwyżkami, ale nie 100% kogoś dobrze poniosło.
To oznacza, że przez 5 lat nieźle nas dym***li na śmieciach. Do dnia dzisiejszego śmieci wywożone są zyskiem, ale z ZA MAŁYM! Znowu dowalą ceny o 150% i spokój na kolejne 5 lat, potem "my nie podnosimy co roku cen jak inne miasta, zobaczcie". To prawda, ale JG jak podnosi to z przytupem. To jest absurd na skalę Polski, mamy najdroższe śmieci, najdroższą wodę i najgorsze władze w JG.
Macie swojego łuzniaka i poko bandę zlodzieji dalej głosujcie za nimi ja głosuje za PIS
To skandal , prawdopodobnie najwyższa cena w kraju.Decyzja prezydenta i irracjonalne podejście radnych poraża. Wczoraj czytałem że w Sokółce podniesiono opłatę o 100 5 czyli z 7 zł na a4 zł, niedawno w Łodzi z 7 do 13 zł ( co zbulwersowało mieszkańców) w Warszawie 10 zł od osoby. W spółce miejskiej wymusza się przerost zatrudnienia przez władze miasta dla znajomych królika.Czas przygotować taczki.
Skąd tyle jadu, braku taktu, smaku i braku kultury we wpisach, które są zawsze pod artykułami o władzach Jeleniej Góry, szkoda że nie wypowiadają się tu prawdziwi mieszkańcy a tylko sfrustrowane, pełne dziwnych pretensji i próby dokuczenia innym ministerstwo od spraw pretensji. Ci którzy im mniej wiedzą tym chętniej się wypowiedzią. Złośliwi, nic nie robiący ani dla innych, ani dla Miasta ani dla Siebie żeby podnieść swój poziom.
Koryto muszą mieć pełne, proszę napisać ile zarobiliście i wzieliście nagód i premi do lipca...... Z panem prezydentem na czele, ale imiennie nie razem cały urząd.... Przecierz wszystko macie jawne, i jeleniogórzanie będą zadowoleni napewno....... Czekamy.....
No to teraz patrzeć tylko jak ludzie będą się wymeldowywać w JG, a proporcjonalnie zacznie przybywać śmieci w lasach, parkach i pod śmietnikami przy osiedlach...
A jak prad podnosili to gdzie byliscie jakos z Polski sie nikt wtedy nie wyprowadzil, ludzie pracujacy na wysypisku tez dostali podwyzki a ich pracodawca placi wiekszy zus wiec nic dziwnego ze wszystko drozeje. Kazdy chce wiecej i musi wszystko drozec.
Ch..j z takim życiem jak za śmieci trzeba zapłacić tyle co za flaszkę.
Macie złodzieji jak cgcieliscie
Dziękujemy Panie Prezydencie dziękujemy droga Rado oby tak dalej.
I bardzo dobrze
Musieli tak zrobić bo tak mówi ustawa przyjęta przez rząd !!!