:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorząd, Miejska zdecydowała Podwyżki śmieci wchodzą życie - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 10/07/2019 16:34

Stosunkiem głosów 12 : 6, Rada Miejska przyjęła dziś proponowaną podwyżkę opłat za odbiór odpadów. Nowe ceny będą obowiązywać od września.

Wprowadzana podwyżka rozpala emocje jeleniogórzan. Władze miasta przekonują jednak, że nie jesteśmy jej w stanie uniknąć. Na poparcie tej tezy ratusz przedstawia bezlitosne fakty. Ceny wywozu odpadów komunalnych nie zmieniały się w Jeleniej Górze przez ponad 5 lat. W tym czasie opłaty za energię elektryczną wzrosły o ponad 100%, ceny paliw wzrosły o prawie 10%, płaca minimalna w kraju o 30%, a ceny towarów i usług o prawie 50%. Szczególny wzrost w powyższych zakresach nastąpił w ostatnich trzech latach. ​W 2015 roku za przyjęcie tony odpadów komunalnych (niesegregowanych) płaciliśmy KCGO w Kostrzycy 235 zł, obecnie płacimy 370 zł. W uproszczeniu przyjmuje się, że wzrost cen zagospodarowania w KCGO oznacza wzrost opłat na 1 mieszkańca o 13,5 zł. W 2015r. za oddaną tonę segregowanego przez jeleniogórzan plastiku miast otrzymywało zapłatę - 435zł, dziś za przyjęcie tony plastiku to Jelenia Góra musi płacić - 350 zł.

​Kiedy Jelenia Góra jako jedno z pierwszych miast w Polsce, rozpoczynało nowoczesną gospodarkę odpadami, śmieci zmieszane odbierane były od jeleniogórzan, raz w tygodniu, dziś z niektórych miejsc, trzeba to robić nawet codziennie. Odbiór dwa razy w tygodniu już stał się standardem. ​W 2013 roku odpady wielkogabarytowe wywoziliśmy 2 razy w roku, teraz wywozimy je raz w miesiącu, a na Zabobrzu nawet dwa razy w miesiącu.

Radnych opozycyjnych te argumenty nie specjalnie przekonywały.  Dyskusja, która się wywiązała, choć z założenia miała być apolityczna to jednak obracała się głównie wokół wątków politycznych. Radni PiS zwracali uwagę, że to przecież Platforma Obywatelska od lat rządzi w Jeleniej Górze i odpowiada za dzisiejszy jej stan. W odpowiedzi była mowa o niespójnej i chaotycznej polityki rządu w zakresie gospodarki odpadami. Zastępca prezydenta Konrad Sikora zwrócił wprost uwagę, że podwyżka o 100% za odbiór odpadów niesegregowanych wynika...bezpośrednio z ustawy, którą właśnie przyjął Sejm RP. Co więcej gminy mają obowiązek tak prowadzić gospodarkę odpadami aby się ona bilansowała. Nie brakowało również wypominania co i kto kiedyś powiedział oraz kto, jak i za czym wcześniej głosował. 

Radny Hubert Papaj spytał dlaczego miasto nie przeprowadziło przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Prezydent Jerzy Łużniak odpowiedział, że wciąż korzystniejsza jest dla miasta zasada in-house, czyli wykonywania zadań komunalnych własnym przedsiębiorstwem. To sprawia, że miasto ma pełną kontrolę nad kosztami. Czy stać nas na likwidację MPGK  ? To pytanie pozostało bez odpowiedzi.

Z kolei Józef Rypiński (PiS) zaproponował swoje autorskie stawki za odbiór odpadów (18 złotych za odpady segregowane i 36 zł za niesegregowane). Swojej propozycji nie poparł jednak żadnymi kalkulacjami i wyglądało to bardziej na ceny wzięte z przysłowiowego sufitu.

Na sesji pojawiła się też grupa mieszkańców z zamiarem protestowania przeciwko podwyżce. Wyposażeni w dwa tekturowe transparenty z względnym spokojem przyglądali się obradom. Ostatecznie uchwała została przegłosowana stosunkiem głosów 12:6. Prezydent zapowiada jednak działania osłonowe, tak aby ulżyć mieszkańcom najbardziej narażonym na dotkliwe skutki podwyżki. 

podwyżki za śmieci wchodzą w życie

Reklama

podwyżki za śmieci wchodzą w życie - komentarze opinie

 • gość 2019-07-10 20:48:38

  Dziękujemy Panie Prezydencie dziękujemy droga Rado oby tak dalej.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-10 20:50:45

  I bardzo dobrze

 • Gość - niezalogowany 2019-07-10 21:24:22

  Musieli tak zrobić bo tak mówi ustawa przyjęta przez rząd !!!

 • śmieszne - niezalogowany 2019-07-10 21:26:56

  Ceny idą w górę wszędzie,a śmieci za darmo? Ocknij się matołku zanim coś nabazgrzesz.Też dopłacasz do swojego interesu,czy podnosisz ceny za swoje usługi,żeby wydolić i w miarę normalnie żyć?

 • Gość - niezalogowany 2019-07-10 21:46:29

  Jeszcze woda do góry i będę głosował za PiS

 • Gość - niezalogowany 2019-07-10 22:12:24

  Radnym bezradnym patalachom już dziękuję żebym was więcej nie widział a Bezluzniak też Potrafi tylko zgnebic mieszkańców.

 • gość 2019-07-10 22:26:00

  No cóż, budżet nie jest z gumy, a socjal dla nierobów kosztuje

 • Gość - niezalogowany 2019-07-10 22:53:39

  “Wielkie dzieki”. Juz teraz BARDZO zaluje ze zaglosowalam jesienia jak do zobaczenia na kolejnych wybirach.mieszkancy zapamietaja. Zegnam

 • gość 2019-07-11 07:28:22

  Wywalić ta radę z tym prezydentem na czele. Jak mozna tak oszukiwać ludzi? Przecież oni dogadali się wcześniej.Ludzie musza pracować latami aby zarobić tyle co oni biorą premii.A im ciagle mało pazerne nieroby.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-11 07:46:10

  Podwyżki podwyżkami, ale nie 100% kogoś dobrze poniosło.

 • Radny_kradnie - niezalogowany 2019-07-11 08:53:44

  To oznacza, że przez 5 lat nieźle nas dym***li na śmieciach. Do dnia dzisiejszego śmieci wywożone są zyskiem, ale z ZA MAŁYM! Znowu dowalą ceny o 150% i spokój na kolejne 5 lat, potem "my nie podnosimy co roku cen jak inne miasta, zobaczcie". To prawda, ale JG jak podnosi to z przytupem. To jest absurd na skalę Polski, mamy najdroższe śmieci, najdroższą wodę i najgorsze władze w JG.

 • Tylko pis - niezalogowany 2019-07-11 09:22:37

  Macie swojego łuzniaka i poko bandę zlodzieji dalej głosujcie za nimi ja głosuje za PIS

 • gość 2019-07-11 09:34:27

  To skandal , prawdopodobnie najwyższa cena w kraju.Decyzja prezydenta i irracjonalne podejście radnych poraża. Wczoraj czytałem że w Sokółce podniesiono opłatę o 100 5 czyli z 7 zł na a4 zł, niedawno w Łodzi z 7 do 13 zł ( co zbulwersowało mieszkańców) w Warszawie 10 zł od osoby. W spółce miejskiej wymusza się przerost zatrudnienia przez władze miasta dla znajomych królika.Czas przygotować taczki.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-11 11:47:39

  Skąd tyle jadu, braku taktu, smaku i braku kultury we wpisach, które są zawsze pod artykułami o władzach Jeleniej Góry, szkoda że nie wypowiadają się tu prawdziwi mieszkańcy a tylko sfrustrowane, pełne dziwnych pretensji i próby dokuczenia innym ministerstwo od spraw pretensji. Ci którzy im mniej wiedzą tym chętniej się wypowiedzią. Złośliwi, nic nie robiący ani dla innych, ani dla Miasta ani dla Siebie żeby podnieść swój poziom.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-11 13:20:51

  Koryto muszą mieć pełne, proszę napisać ile zarobiliście i wzieliście nagód i premi do lipca...... Z panem prezydentem na czele, ale imiennie nie razem cały urząd.... Przecierz wszystko macie jawne, i jeleniogórzanie będą zadowoleni napewno....... Czekamy.....

 • GośćXXL - niezalogowany 2019-07-11 20:05:40

  No to teraz patrzeć tylko jak ludzie będą się wymeldowywać w JG, a proporcjonalnie zacznie przybywać śmieci w lasach, parkach i pod śmietnikami przy osiedlach...

 • Gość - niezalogowany 2019-07-11 22:47:05

  A jak prad podnosili to gdzie byliscie jakos z Polski sie nikt wtedy nie wyprowadzil, ludzie pracujacy na wysypisku tez dostali podwyzki a ich pracodawca placi wiekszy zus wiec nic dziwnego ze wszystko drozeje. Kazdy chce wiecej i musi wszystko drozec.

 • gość 2019-07-12 00:38:56

  Ch..j z takim życiem jak za śmieci trzeba zapłacić tyle co za flaszkę.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-28 19:24:10

  Macie złodzieji jak cgcieliscie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Śliczne, jasne mieszkanie w

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia do sprzedaży nieruchomość w super standardzie, na pierwszym piętrze kamienicy w Sobieszowie. Mieszkanie..


Spawacz-Drezno

Runtime Services GmbH w Bischofswerda jest częścią jednej z największych Agencji Pracy w Niemczech. Do stałej współpracy poszukujemy spawaczy MAG..


Bardzo duże mieszkanie do

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży piękny, klimatyczny lokal mieszkalny do remontu generalnego. Położone w cichej,..


HYDRAULIK inst. co- gaz.

Firma z długoletnie praktyką. Doradzamy , montujemy, uruchamiamy, Wykonujemy inst. co - gaz-wodnokanalizacyjne wykonujemy..


Dobrý den, nabídněte speciální

Chcete použít úvěr, abyste se dostali z útržku, který vede banky k odmítnutí vašich žádostí o úvěr. Chtěli byste použít půjčku na realizaci vašich..


Piekne mieszkanie po remoncie

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu na sprzedaż lokal mieszkalny o wysokim standardzie wykończenia w zielonej, willowej części Sobieszowa..


POKÓJ JEDNOOSOBOWY Al. Wojska

POKÓJ JEDNOOSOBOWY, Al. Wojska Polskiego przy uniwersytecie Do wynajęcia pokój w siedmiopokojowym mieszkaniu. Umeblowane pokoje, kompletnie..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Praca dla kierowcy, handlowca,

Dynamicznie rozwijająca się firma Kraina Ciast z Piechowic zatrudni na stałe kierowcę - handlowca oraz pracownika produkcji. Bardzo atrakcyjne..


M2 w centrum Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży świetnie mieszkanie w samym centrum Szklarskiej Poręby! Mieszkanie jest po remoncie,..


Sprzedam Motocykl PIAGGIO XEVO

Sprzedam Motocykl PIAGGIO XEVO . Poj. siln. 244cm³ , Moc 16kW 22kM , Waga 174 Kg , Rok.prod. 2007r , Zarejestrowany i ubezpieczony Do 27.08.2020r...


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"