Nowe karetki dla jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego poświęcone i przekazane

20/02/2023 11:52

Dziś Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze zyskało 5 nowych karetek. Mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpieczniej, bo ratownicy medyczni będą mieli do dyspozycji nowe, doskonale wyposażone i sprawne wozy.

Pierwszy raz w historii jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego, piąty ambulans został sfinansowany ze środków własnych pogotowia, co jest efektem naszej wytężonej pracy. - powiedział dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Mariusz Gierus.

Karetka pogotowia jako podstawowy sprzęt potrzebny ratownikom medycznym do niesienia pomocy stanowi element, który zawsze musi być sprawny, gotowy do działania, dobrze wyposażony i dostępny w każdej chwili. Nie budzi więc cienia negacji fakt, że nowe karetki były bardzo potrzebne w jeleniogórskim pogotowiu. Nowe wozy nie będą miały problemu z wjazdem w trudny teren, ponieważ posiadają napęd na wszystkie cztery koła. 

Odkąd pojawiłem się w Pogotowiu Ratunkowym uznaliśmy, że wymiana taboru jest priorytetowa i stąd prace nad zarówno budżetem jak i pozyskiwaniem środków z budżetu Państwa. - dodał dyrektor pogotowia Mariusz Gierus

Wszystkie karetki łącznie kosztowały 3 062 441,92 zł. Każda jedna z nich to koszt rzędu 765 610,48 zł. Zdecydowana większość środków finansowych pochodzi ze Skarbu Państwa - 2 608 000,00 zł, z kolei 454 441,92 zł pochodzi ze środków własnych jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego.

Dzisiaj mogę powiedzieć, że wszyscy jeleniogórzanie, ale nie tylko, bo to dotyczy takiej dużej części dawnego województwa Jeleniogórskiego, będą mieli lepszą obsługę i dostęp do tego, by w sytuacjach zagrożenia życia mogła do nich dojechać sprawna i dobrze wyposażona karetka. - mówiła minister Marzena Machałek.

To dzięki poparciu polityków względem inicjatywy przekazania nowych karetek do jeleniogórskiego pogotowia udało się zrealizować tę ważną dla mieszkańców regionu inwestycję, przy znacznym wsparciu finansowym ze Skarbu Państwa.

Wiemy, że mamy świetnych ratowników. Wiemy, że mamy ludzi bardzo zaangażowanych w ratowanie życia i zdrowia mieszkańców regionu, ale bez dobrego sprzętu wiele zrobić nie można. - dodała minister Marzena Machałek.

 

Nigdy w historii  funkcjonowania Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, nie było takiej sytuacji, że jednego roku pogotowie wzbogaca się o 5 nowych karetek. Każda warta ponad 750 000 zł. - mówił senator Krzysztof Mróz.

Nie byłoby tych karetek, gdyby nie dwie osoby - i to trzeba powiedzieć. Gdyby nie Pan wojewoda, Jarosław Obremski, który słynie z tego, że stara się wspierać Jelenią Górę[…]. Druga osoba, której też należy się podziękowanie to Pan dyrektor. Jego sprawczość, jego działania spowodowały to, że wygospodarował środki na wkład własny. - dodał senator z ziemi jeleniogórskiej

Inwestycja dla bezpieczeństwa mieszkańców spotkała się z ogromnym poparciem w Urzędzie Wojewódzkim.

Karetki to nie tylko pojazdy, w nich ratuje się życie. […] W imieniu wojewody życzę - tak jak Pan senator powiedział - jak najmniej wyjazdów, ale te, które się zdarzą niech będą maksymalnie zabezpieczone. - powiedział wicewojewoda.

Wszystkie nowe wozy jeleniogórskiego pogotowia zostały poświęcone przez księdza Kapelana Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Załoga, aby czuła się bezpiecznie, nie wystarczy tylko sprzęt, umiejętności i technika, ale również wsparcie duchowe. To co usłyszałem wcześniej, większość ambulansów była „chrzczona”. - mówił dyrektor pogotowia.

Zakup nowego sprzętu to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, ale również komfortu pracy jeleniogórskich ratowników medycznych. 

Drodzy Państwo - dla nas, medyków Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze - to jest nasze codzienne biuro. To tutaj, za zamkniętymi drzwiami karetki, podajemy aż 47 leków, reanimujemy, przyjmujemy porody, słuchamy i dajemy się wypowiedzieć, jesteśmy z pacjentami w dobrych i złych momentach ich życia. Cieszymy się niezmiernie, ponieważ nasze biuro musi zapewniać również bezpieczną i wygodną pracę również dla nas. Warto powiedzieć, że na wyposażeniu ambulansów znajdą się również elektryczne nosze oraz schodołazy. To szczególnie ważne w kontekście właśnie bezpieczeństwa naszej pracy, ponieważ jak informują jedne z polskich badań, w 2019 roku na problemy z urazami kręgosłupa oraz bólu z nimi związanego cierpiało ponad 230 medyków i to tylko w okresie maj-wrzesień. To pociąga za sobą zwolnienia, leczenie oraz niemożność pomocy drugiemu człowiekowi. Teraz, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, ja i moi koledzy oraz koleżanki możemy czuć się bezpiecznie, co przełoży się na zdrowie i wygodę naszych pacjentów. - ratownik medyczny, rzecznik prasowy pogotowia - Piotr Bednarek.

# Nowe karetki dla jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego poświęcone i przekazane

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/01/2025 09:15

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wartburg - niezalogowany 2023-02-20 12:09:49

    poświęcone buahahahah - panie Gierus te wlosy jak LGBT, zmiana?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • O - niezalogowany 2023-02-20 20:48:32

    Co z tego że karetki nowe jak znieczulica ratowników i na SORZE. Nie mówię że wszyscy ale jest wiele czarnych owiec.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sztil - niezalogowany 2023-02-20 12:10:35

    a za studia juz oddana kasa?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości