Reklama

Kolejny krok w stronę zielonej energii w Jeleniej Górze

19/04/2024 20:40

Po otwarciu farmy fotowoltaicznej w Jeleniej Górze, tym razem spółka ECO Jelenia Góra poinformowała swojej inwestycji pozwalającej na ekologiczne pozyskiwanie ciepła.

Spółka ECO w porozumieniu z Uzdrowiskiem Cieplice zabudowała w obiekcie Uzdrowiska Cieplice przy ul. Ściegiennego 2 węzeł geotermalny - „mini ciepłownię geotermalną” o mocy 200 kW. 

- Ideą pracy węzła geotermalnego jest zmiana parametrów wody sieciowej w wymienniku płytowym poprzez wykorzystanie temperatury wody geotermalnej, użytkowanej przez Uzdrowisko po jej schłodzeniu, do zabiegów leczniczych i w instalacji ciepłej wody – mówi Katarzyna Graboś, Prezes Zarządu ECO Jelenia Góra

Węzeł pozwala przetworzyć ciepło z wody geotermalnej na cele podgrzania nośnika ciepła w sieci ciepłowniczej w okresie zimowym i letnim. Zasada działania węzła odzysku ciepła polega na podgrzewie powrotu wody sieciowej i skierowaniu go do sieci ciepłowniczej. Pomiar ciepła wprowadzonego do sieci ciepłowniczej odbywa się za pomocą ultradźwiękowego licznika ciepła, który jest podstawą do rozliczeń miedzy Uzdrowiskiem Cieplice a ECO Jelenia Góra.

Reklama

- Od października 2023 roku do końca lutego 2024 roku wprowadziliśmy do systemu ciepłowniczego blisko 700 GJ zielonej energii – mówi Katarzyna Graboś – a przewidywana ilość ciepła możliwa do pozyskania z wody geotermalnej w miesiącach letnich to ponad 100 GJ na miesiąc.

Przedstawiciele ECO Jelenia Góra podkreślają, że istnieje możliwość rozbudowy węzła geotermalnego o wysokotemperaturową pompę ciepła, która umożliwi uzyskanie blisko 1,2 MW mocy cieplnej zielonej energii dla systemu ciepłowniczego w Jeleniej Górze.

Reklama


# Kolejny krok w stronę zielonej energii w Jeleniej Górze

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mgr.inż. - niezalogowany 2024-04-19 22:43:10

    Czyli rachunki będą tańsze!!!! CUDOWNA SPRAWA! DARMOWE CIEPŁO!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • heh - niezalogowany 2024-04-20 12:02:25

    Niby magister inżynier, a nie wie, że po mgr nie stawiamy kropki, a rachunki są niższe, a nie tańsze. Po ile kupiłeś ostatni rachunek? Potaniał?

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    stefan - niezalogowany 2024-04-20 12:24:13

    Ekologia a wszystko drożeje to chyba coś nie tak z tą ekologią a skąd ludzie mają wziąć na tą tanią ekologie i cieszyć się że prawie za darmo mają prąd ,wodę itd.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości