Reklama

Dlaczego będziemy płacić więcej za odpady ?

08/07/2019 13:51

- Bez rozstrzygnięć prawnych i organizacyjnych na szczeblu centralnym Polska będzie tonąć w śmieciach, a jednocześnie mieszkańcy będą płacili coraz więcej za usuwanie i utylizację odpadów – twierdzą specjaliści.

I dodają: - Wszystkie działania na szczeblu samorządowym, w rodzaju prób skupowania butelek pet, montowania automatów do ich skupu i in. są przydatne, ale bez wdrożenia systemów prawnych i postrzegania problemu gospodarowania odpadami jako globalnego będą zupełnie nieskuteczne. Takie przedsięwzięcia mają ważny walor promocyjny, tyle, że aby zniwelować problem potrzebne są ustalenia dotyczące całej polityki utylizacji i przetwarzania surowców wtórnych

Dlaczego?

Wystarczy poddać analizie sytuację w Jeleniej Górze, żeby zrozumieć sedno kłopotów. Już od dawna operator zbiórki odpadów (MPGK) zbiera pięć frakcji: plastyk i metale, papier, szkło, bio i zmieszane. (nie wspominamy o odpadach gabarytowych). Selekcja na 5 frakcji jest niezbędna „u źródła”, ale oznacza relatywnie wysokie koszty operacji, ale w porównaniu z okresem sprzed 10 lat niewiele wpływa na racjonalność gospodarowania. O ile bowiem dawniej MPGK odsprzedawało odpady plastykowe, zyskując – wprawdzie drobne, ale jednak – przychody ze sprzedaży, to teraz musi słono płacić za ich przyjęcie do zakładów zajmujących się recyklingiem. W dodatku pozornie jedna frakcja – odpadów plastikowych – jest w rzeczywistości dopiero początkiem ich dalszej segregacji.

Reklama

Żeby można było podzielić te „plastiki” do ich faktycznego zagospodarowania, to należy je dodatkowo posortować, m.in. na tetrapack (kartonowe pojemniki na mleko i soki), pety (na zielone, bezbarwne, niebieskie i brązowe), folię termokurczliwą, folię mix i wydzielić z nich jeszcze dodatki w rodzaju HDPE, aluminium, czy resztki metalu, stosowane przy produkcji niektórych opakowań lub puszki luzem, wrzucane do pojemników na plastiki. Za odpady wstępnie posegregowane będziemy płacić nieco mniej na składowiskach, ale z kolei segregacja w MPGK oznacza poniesienie zdecydowanie wyższych kosztów pracy, więc ze względów finansowych jest to operacja zupełnie nieopłacalna. A pracochłonna, co wynika choćby z faktu, że przy selekcjonowaniu butelek pet trzeba nie tylko podzielić je na kolory, ale także odciąć nożem „kołnierzyki”, które pozostają przy butelce po zdjęciu nakrętki.

W skrócie: po wyjątkowo precyzyjnej segregacji odpadów plastikowych, a szczególnie „petów”, można próbować je nawet sprzedać za symboliczną cenę. Tyle, że oczyszczanie i segregacja tych odpadów będzie kosztowała co najmniej 2 – 3 razy więcej, niż pożytki ze sprzedaży. To opinia specjalistów z branży, którzy twierdzą, że niezbędne są takie regulacje prawne, które zracjonalizowałyby wszystkie elementy procesu gospodarki odpadami. Tego nie są w stanie zrobić samorządy, a mógłby rząd. Tymczasem Rząd RP deklaruje dobrą wolę w sprawie ochrony środowiska, niemniej nie podejmuje realnych działań ustawodawczych. A taka sytuacja wymusza na samorządach konieczność relatywnie szybkich podwyżek cen za śmieci.

Reklama

UM Jelenia Góra

Dlaczego będziemy płacić więcej za odpady ?

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2019-07-08 14:36:17

    MPGK to nie rentowna firma miejska ktora Luzniak i poprzedni Zawiła na siłę trzymają bo pracuja tam kolesie. Jakby zawarli umowę z prywatna firma to nie byłoby problemu A tak to trzeba dopłacać do MPGK z naszych kieszeni i jeszcze przecież bardzo potrzebny remont ratusza i teatru też trzeba pokrywać. A Luzniak już nie wie jak załatać dziurę finansową to pogrąża mieszkańców. Ale chcieliście to macie emeryta prezydenta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-07-08 15:06:35

    Tekst sponsorowany przez Urząd Miasta i towarzystwo łużniakowe. Nie wierzę w ani jedno słowo. Sortowanie im się nie opłaca. Dobre sobie. Dziwne, że firmy sortujące zarabiają ogromne pieniądze.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-07-08 16:00:20

    Trzeba zacząć o początku.
    Nakazac marketom I producentom wyeliminowanie plastiku i tworzyw z którymi są problemy podczas segregacji.
    Lub wyeliminować ten plastikowy syf co nas wszędzie zalewa, wtedy będzie lepiej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości