Oszuści nie ustają w próbach wyłudzenia pieniędzy. Pretekst zawsze się znajdzie. Jedną z metod jest oszustwo na "uszkodzony" telefon.
Metoda na "uszkodzony telefon" jest w zasadzie banalna. Policjanci wielokrotnie już przed nią ostrzegali. Sprawca wysyła wiadomości SMS, informując o uszkodzonym telefonie i prosi o skontaktowanie się przez komunikator. Podszywając się pod bliskich, którzy rzekomo potrzebują pieniądze na nowy telefon, oszuści dążą do sytuacji, w której sami przelejemy im pieniądze na wskazane konto, bądź przekażemy dane umożliwiające przejęcie rachunku bankowego. Najczęściej narzucają presję czasu, aby pokrzywdzone osoby nie miały chwili na weryfikację podanych informacji w wiadomościach tekstowych bądź telefonicznych.
Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że będziemy mogli zaprezentować naszym czytelnikom jak taka próba może wyglądać w praktyce. Tymczasem dziś na nasz redakcyjny telefon ktoś przysłał wiadomość tekstową o treści tak samo podejrzanej jak naiwnej : "Tato telefon mi się rozwalił, mój nowy numer, napisz do mnie". Szybka i prosta weryfikacja treści pozwoliła nam ustalić, że wiadomość nie jest prawdziwa. Oczywiście mogło jeszcze dojść do pomyłki co postanowiliśmy sprawdzić i potwierdzić czy faktycznie kontaktuje się z nami osoba chcąca się nieco wzbogacić. Wkrótce stało się to dość klarowne. Tym razem to oszust połknął haczyk i wdał się z nami w rozmowę licząc jak zawsze na naiwność swojej potencjalnej ofiary. Zobaczcie sami jak mu poszło:


Oczywiście już wiedzieliśmy co się święci ale żeby nie spłoszyć naszego delikwenta byliśmy "gotowi" pomóc "naszemu dziecku" będącemu przecież w potrzebie. Przecież w dzisiejszych czasach utrata telefonu to poważna sprawa.

Oszust wymyśla swoją bajeczkę, my wymyślamy swoją. Konwersacja zaczyna się rozwijać.

Pomimo, że zwracamy się do niego wymyślonym imieniem "Pawełek", zupełnie niezrażony tym oszust za posiadacza konta podaje Dawida. Kwota posiada typowy dla wielu rachunków "ogonek". Jest nawet numer faktury.

Oczywiści przelew musi być natychmiastowy. Wiadomo taka próba oszustwa to z reguły szybka akcja. Żeby zagrać na zwłokę ciągniemy wątek tajemniczego Dawida

Z tą motorówką to trochę przesada, ale na oszuście nie robi wrażenia. Cały czas próbuje wymusić rzekomo potrzebną pomoc.

Zaczynamy piętrzyć trudności

Jeju

Płatność Blikiem coś naszemu oszustowi nie podpasowała i na tym konwersacja się zakończyła. Powiadomiliśmy oczywiście służby o zaistniałej sytuacji.
Policjanci nieustannie przypominają - zanim przelejemy komukolwiek pieniądze, musimy najpierw zweryfikować informacj.
Co zrobić gdy otrzymamy taki SMS?
Atakujący regularnie zmieniają numery, z których wysyłają swoje wiadomości, by uniknąć rozpoznania. Ataki powtarzające się z tego samego numeru nadawcy można łatwo zablokować, dodając dany numer do tzw. czarnej listy w telefonie. Pozostałe wiadomości warto od razu zgłaszać do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska - służy do tego uruchomiony stosunkowo niedawno numer 8080.
Policja zwraca również uwagę uwagę, że ważne, aby o tych oszustwach rozmawiać z bliskimi, szczególnie narażeni na takie wyłudzenia są starsi ludzie. Oszuści mogą podawać się także za dostawcę internetu lub elektrownię, urząd, a nawet policję. W każdym przypadku nie należy klikać w załączone linki, ale samodzielnie sprawdzić te informacje.
Chcieli oszukać naszą redakcję. Zobacz zapis rozmowy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ok. Fajnie ze napisaliście o tym. Jakolwiek widać że Ci oszuści to jak domniemam, to mlodzi ludzie (albo jakieś gnojki). Nie stać ich nawet na jakąś głębszą rozmowę (co powinno zwrócić naszą uwagę) tylko rozmowa w stylu "dawaj kasę albo spadaj, i żadnych mi tutaj wykrętów bo to ja stawiam warunki...". Dobrze pokazaliście ze wystarczy czesto rzeczową rozmowę przeprowadzić albo dla żartów coś wkręcić - i wychodzi odrazu. Wstyd mi tutaj mówić ale mnie w taki sposób oszukali na portalu OLX. Chciałem coś zakupić, byłem podjarany atrakcyjną ceną. Niby była faktura, niby to i tamto... Tylko ten natychmiastowy przelew Elixir nie można było już odkręcić :(
Już od dłuższego czasu otrzymuje takie ems-y . Oczywiście blokuje numer, ale za jakiś czas to samo tylko z innego numeru. Zablokowałem już około 10 takich nr. Sprójcie zgłosić takie zdarzenie na policję telefonicznie. Powodzenia życzę.
To trzeba było przelać dla synka anie kłamać że się nie ma . Własne dziecko oszukiwac
Artykuł i rozmowa rewelacja. Dzięki
tu gdzie mieszkam nie ma takich oszustów , większość społeczeństwa jest zasadniczo mądra i już takie triki nie działają ale w Polsce to inna historia hahahahahhahahahaha , czytałem wiele razy jak to inteligentni Polacy wyrzucali pieniądze w gotowce przez okno , hahahahaha
Je.ba.ni ukraincy banderowcy!!!!
Je.ba.ni Polacy katolicy
pewnie , ze banderowcy - widziałem na YouTube kilka takich akcji , zobaczcie Polacy , kto was okrada - banderowcom się należy zapomnieliście ?
Poprwacie sobie tekst, bo błędnie piszecie: "Pomimo, że zwracamy się do niego wymyślonym imieniem "Pawełek", zupełnie niezrażony tym oszust za posiadacza konta podaje Dawida." Słusznie zrobił, że podał takie dane, bo pisze w wiadomości, że chce, aby zapłacić za niego fakturę czyli zrobić przelew na rzekomo "cudze" konto, czyli prawidłowo odbiorcą jest Dawid. A wasz komentarz jest błędny. Oszust zawsze będzie prosił o przelew na cudzy rachunek, bo nie może podać danych członka rodziny ofiary - nie zna ich, a jakby nawet znał, to nic by z tego nie miał, że środki ktoś by przelał do swojego bliskiego.
Ok. Fajnie ze napisaliście o tym. Jakolwiek widać że Ci oszuści to jak domniemam, to mlodzi ludzie (albo jakieś gnojki). Nie stać ich nawet na jakąś głębszą rozmowę (co powinno zwrócić naszą uwagę) tylko rozmowa w stylu "dawaj kasę albo spadaj, i żadnych mi tutaj wykrętów bo to ja stawiam warunki...". Dobrze pokazaliście ze wystarczy czesto rzeczową rozmowę przeprowadzić albo dla żartów coś wkręcić - i wychodzi odrazu. Wstyd mi tutaj mówić ale mnie w taki sposób oszukali na portalu OLX. Chciałem coś zakupić, byłem podjarany atrakcyjną ceną. Niby była faktura, niby to i tamto... Tylko ten natychmiastowy przelew Elixir nie można było już odkręcić :(
Już od dłuższego czasu otrzymuje takie ems-y . Oczywiście blokuje numer, ale za jakiś czas to samo tylko z innego numeru. Zablokowałem już około 10 takich nr. Sprójcie zgłosić takie zdarzenie na policję telefonicznie. Powodzenia życzę.
To trzeba było przelać dla synka anie kłamać że się nie ma . Własne dziecko oszukiwac