W Jeleniej Górze od około miesiąca funkcjonuje farma fotowoltaiczna. Miasto wydzierżawiło ten teren spółce, która zajmuje się produkcją zielonej energii.
Około 24 000 paneli znajduje się na terenie przy drodze krajowej nr 3 z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Teren należy do miasta, a spółka Energy1 wydzierżawiła go pod budowę farmy. Prąd, który zostanie wyprodukowany w tym miejscu może zasilić od 6000 do 8000 gospodarstw domowych. Oczywiście korzystają z niego również okoliczne firmy. Prąd z farmy trafia do systemu, z którego następnie trafia do domów.
Dla Jeleniej Góry to bardzo ważna inwestycja, bowiem miasto w znaczącym stopniu przechodzi na zieloną energię. Już teraz po jeleniogórskich drogach jeździ 19 autobusów elektrycznych, a już wkrótce na drogi wyjedzie dwudziesty egzemplarz. Prąd jest obecnie priorytetową potrzebą dla miasta, więc powstanie farmy na terenie Jeleniej Góry daje pewne zabezpieczenie dla tej jednostki.
Jak mówił Jerzy Łużniak - Chcemy, aby to była zielona Jelenia Góra. Prezydent podczas konferencji wspomniał również, że trwają rozmowy i starania o pozwolenia na wybudowanie miejskiej farmy fotowoltaicznej, która miałaby powstać w okolicach Sobieszowa.
# 26 hektarów ziemi zabudowanej panelami fotowoltaicznymi
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Mieszkańcy nie odczują różnicy w rachunkach, że energia wyprodukowana na miejscu. Jest to 26 hektarów gdzie nie będzie grama zieleni bo przecież nic powyżej trawy i ta bedzie pryskana: zwierząt oprócz gryzoni, bo wszystko ogrodzone. Nie mówiąc o zniszczonym krajobrazie w kotlinie, która ponoć jest turystyczna. Taka zielona energia daleka jest od bycia zieloną. Jeszcze bedziemy na tę inwestycję płakać.
Euro zaraza wysrubuje takie normy że wszystko dla bogatych a biedniejszym praca za grosze,tak jak z samochodami spalinowymi.
OZE to przyszłość, a propaganda Kremla wyje i manipuluje ludźmi, próbując przekonać Europejczyków, że zielona energia to zagrożenie. Każda nowa technologia ma swoje wady i zalety. Technologię trzeba mądrze wykorzystywać. Największą zaś wadą OZE z punktu widzenia Kremla jest fakt, że dzięki OZE Europa nie będzie potrzebować już tyle gazu, węgla i ropy z Rosji. Szkoda, że wielu Polaków rzekomo "włącza myślenie" i powtarza rosyjskie manipulacje wycelowane w OZE, które mają bronić interesów Kremla. Kilkanaście lat temu rosyjska propaganda uwaliła nam rewolucję łupkową, w USA też były protesty, oligarchowie z Rosji finansowali filmy o "zagrożeniu" gazem z łupków, na szczęście dla siebie i dla nas Amerykanie nie ulegli tej manipulacji i propagandzie Kremla.
Zero gruntów pod inwestycje, zero zieleni. I niekorzystne rozliczenia za oddawaną energię. To niesamowite. Miasto nie ma uzbrojonych nowych gruntów a oddaje teren pod fotovoltaikę z której nie będzie nic miało. To coś jak galeria handlowa w centrum miasta. taka sama mądra decyzja. Miasto turystyczne ( rzekomo) będzie straszyć turystów fotowoltaiką. Szacun dla P. Prezydenta,
Bardzo dobrze. Zamiast chwastów jest prąd bez zanieczyszczania środowiska. Taką ekologię popoeram. Gdyby tak te wszystkie elektryczne auta były ładowne tylko z takich instalacji miało by to sens.
Szacowny wyborco to były pola uprawne te chawasty przy drodze o których piszesz byly tylko dlatego że wymowiono rolnikom dzierżawy i walkowano przez 3 lata temat tej inwestycji. Ciesz się masz prawo.
Co za bzdury.Czlowieku puknij sie w głowę i zastanów co zabrednie opowiadasz.!
W okolicach sobieszowa to niby ku....wa gdzie?
Na Chojniku:)
Lepsze takie cuś niż PATO-DEVELOPERKA
Od tego ***** to zgotowało się tobie w czaszce.
Pola uprawne stracone takie farmy powinny powstać na byłym wysypisku w Siedlecinie i na terenach byłych osadników byłej celwiskozy gdzie tereny są skażone i nie ma z tego pożytku. Pola mogły produkować żywność. Bezmyślnie wydawanie pozwoleń.
Na osadniku jest pole golfowe. Dzierżawa za 1 PLN. Tam to miasto kasę robi.
Trwają rozmowy i starania? O dziwne a mówiło się za farma miejska powstanie. A tu znak zapytania widać, to jeszcze nic pewnego. Trwają rozmowy i starania , że wygram 6 w Lotto
Dobry prokurator pewnie miałby sporo roboty.
Decyzja Pana Prezydenta i jego poprzedników to tragedia. Po prostu betony w tym urzędzie jak nie Agatka na Zabobrzu, starówka świeci pustakami, jeszcze te śmieszne panele prąd dla autobusów masakra. Szkoda, że ten kowboj Pokój sobie nie postawił. Tragedia Panie Łużniak. Ta Moja i Nasza Jelenia to umiera przykro.
Masakra, 26 ha żelastwa i czarnych paneli które się nagrzewaja i będą w słoneczne dni lokalnym piekarnikiem. "Piękny" krajobraz będzie widać z Karkonoszy. Dziwne, aby prywatny inwestor oddał prąd za darmo dla autobusów . A wszystkim w okolicy będzie wyłączać panele na dachach bo farma "wypcha" ich malutkie instalacje.
Będzie bal jak to gunwo zacznie się palić.
Walić ekoposrańców i pseudo prezydenta!!!
To są tereny strefy przemysłowej i przy drodze krajowej. Jak jesteście za uprawą tam żywności, to zastanówcie się czy chcielibyście ją spożywać. Wg mnie to dobra inwestycja, a po drugie -za kilka góra kilkanaście lat to będzie rozebrane
Pięknieje nam Kotlina Jeleniogórska, och pięknieje. To nie jedyne hektary zajęte pod panele. Ogromny obszar zajmuje też instalacja przy ul Goduszyńskiej. Poza tym umiejscowienie w kotlinie strefy przemysłowej, mega schroniska z psimi budami o zniewalającej nazwie Holiday Park & Resort, a także osiedla domków w samym centrum o sałatkowo-jarzynowej architekturze coraz bardziej upiększają ten zakątek. Tylko okazało się przy okazji, że Łużniak jest daltonistą. To nie jest kolor zieleni, tylko czerni (panele). Taki też kolor zapanuje pod władzą takich wizjonerów jak Łużniak w całej jeleniogórskiej strefie. Kolor beznadziejności i nieudacznictwa.
Jak zwykle lajki piszą takie artykuły, temat jest bardziej skomplikowany, może 8 000 gospodarstw, ale jak świeci słońce i to latem bo zimą to przyrost znikomy.
Do wszystkich negatywnie nastawionych w komentarzach: jakie inne rozwiązanie proponujecie? Skąd wziąć energię elektryczną? Postawić elektrownię węglową w tym samym miejscu zamiast paneli? Albo elektrownię na gaz? Tylko skąd sprowadzić i za ile kupić za ten węgiel czy gaz?
Pytanko a gdzie ta energia będzie magazynowana w szafie czy gdzie ?
Porobić elektrownie wodne.
A po eksploatacji zostawią panele i miasto je będzie musiało zutylizować na nasz koszt. Do pseudo ekologów najczystrza energia jest z elektrowni wodnych i z atomu.
26 hektarów zabudowane a powstały 3 miejsca pracy bo tylu techników pracuje przy obsłudze farmy ???? a krajobraz zniszczony. A ceny prądu od lipca w górę. Idiotów z nas robią
Mieszkańcy nie odczują różnicy w rachunkach, że energia wyprodukowana na miejscu. Jest to 26 hektarów gdzie nie będzie grama zieleni bo przecież nic powyżej trawy i ta bedzie pryskana: zwierząt oprócz gryzoni, bo wszystko ogrodzone. Nie mówiąc o zniszczonym krajobrazie w kotlinie, która ponoć jest turystyczna. Taka zielona energia daleka jest od bycia zieloną. Jeszcze bedziemy na tę inwestycję płakać.
Euro zaraza wysrubuje takie normy że wszystko dla bogatych a biedniejszym praca za grosze,tak jak z samochodami spalinowymi.
OZE to przyszłość, a propaganda Kremla wyje i manipuluje ludźmi, próbując przekonać Europejczyków, że zielona energia to zagrożenie. Każda nowa technologia ma swoje wady i zalety. Technologię trzeba mądrze wykorzystywać. Największą zaś wadą OZE z punktu widzenia Kremla jest fakt, że dzięki OZE Europa nie będzie potrzebować już tyle gazu, węgla i ropy z Rosji. Szkoda, że wielu Polaków rzekomo "włącza myślenie" i powtarza rosyjskie manipulacje wycelowane w OZE, które mają bronić interesów Kremla. Kilkanaście lat temu rosyjska propaganda uwaliła nam rewolucję łupkową, w USA też były protesty, oligarchowie z Rosji finansowali filmy o "zagrożeniu" gazem z łupków, na szczęście dla siebie i dla nas Amerykanie nie ulegli tej manipulacji i propagandzie Kremla.