Reklama

Ósmoklasiści mają za sobą pierwszy egzamin

14/05/2024 16:18

Uczniowie klas 8 musieli napisać rozprawkę na temat znaczenia pomagania innym lub krótkie opowiadanie o swoich przygodach z bohaterem wymaganej lektury na pisemnym egzaminie z języka polskiego we wtorek.

Arkusze egzaminacyjne zostały opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej we wtorek po zakończeniu egzaminów.

Egzamin z języka polskiego był jedną z trzech części egzaminu ósmoklasisty. Egzamin z matematyki odbywa się w środę, a egzamin z języka polskiego w czwartek.

Na egzamin z języka polskiego przygotowano 18 zadań. Były to fragmenty "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, książki francuskiego filozofa Frédérica Lenoira "O szczęściu: podróż filozoficzna" oraz wiersza "Dar" Czesława Miłosza.

Reklama

Uczniowie mieli napisać tekst własny na jeden z dwóch tematów zaproponowanych w arkuszu. Jeden z nich miał charakter argumentacyjny, a drugi kreatywny.

Pierwszy wybrany temat brzmiał: "Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.”

Drugi temat brzmiał: "Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".

Reklama

Niezależnie od tego, jaki temat wybierze ósmoklasista, wypracowanie musi mieć długość co najmniej 200 słów.

W arkuszu egzaminacyjnym przywołano listę lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII zgodną z wymaganiami egzaminacyjnymi. Przywołano też inne lektury obowiązkowe dla klasy VII i VIII zgodne z podstawą programową, do których również uczniowie mogli się odwołać.

Egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 180 minut.

Reklama

W Jeleniej Górze do egzaminu przystąpiło 421 uczniów.

# Ósmoklasiści mają za sobą pierwszy egzamin

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości