Reklama

Kompletnie zrujnowane single tracki...

02/04/2021 08:06

Trasy rowerowe MTB Pasmo Rowerowe Olbrzymy na ternie Jeleniej Góry, Piechowic i Podgórzyna są jednym z największych magnesów dla rowerzystów przyjeżdżających w Karkonosze. Chcąc otworzyć je w nowym sezonie od 10 kwietnia br. dokonano przeglądu „przejezdności” wszystkich odcinków tras po zimie, żeby w najbliższych dniach (przed otwarciem) usunąć ewentualne przeszkody i ubytki w trasach. Rzeczywistość okazała się koszmarna...

Aktualizacja - informacja UM Piechowice i Prezydenta Jeleniej Góry

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak informuje :

Dostaliśmy pismo od Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Lasy Państwowe, które zobowiązało się na swoim terenie (okolice Piechowic i części Jeleniej Góry) udostępnić udostępnić trasę do użytkowania do dnia 10 kwietnia. Cieszymy się, że Nadleśnictwo Szklarska Poręba podkreśla fakt, że trasy rowerowe MTB Pasmo Rowerowe Olbrzymysą wizytówką naszego rejonu a sama instytucja czuje się współgospodarzem tego terenu. Trzymamy za słowo i czekamy na reakcję Nadleśnictwa Śnieżka.

Reklama

UM Piechowice informuje :

Na dzień 1 kwietnia 2021 r. wszystkie trasy należące do Gminy Miejskiej Piechowice są przejezdne.Trzeba jednak pamiętać, że przy niektórych odcinkach trwają prace leśne, zalecana więc jest szczególna ostrożność.


- Trasy, szczególnie w obszarze gmin Piechowice i Podgórzyn – powiedzieli kontrolujący –są na pewnych odcinkach nie tyle uszkodzone, ile zrujnowane. Po prostu… ich nie ma! W okresie zimy nadleśnictwo dokonało przy pomocy ciężkich maszyn wycinki drzew w tej skali, że teren wygląda jak po bitwie. Co gorsze, maszyny leśników dosłownie rozjechały odcinki tras, żłobiąc w nich rowy o głębokości prawie metra. Tego nie można naprawić, to trzeba po prostu zbudować na nowo…

Reklama

Problemy są dwa – techniczny, bo potrzebny jest wykonawca, materiały i czas na rekonstrukcję, a po drugie – formalno-prawny. Budowa single tracków została wykonana z użyciem środków unijnych i poszczególne gminy muszą zapewnić tzw. trwałość projektu. „Po ludzku” oznacza to, że te trasy powinny w niezmienionej postaci przetrwać zakładany w projekcie okres. Oznacza to, że może się okazać, że gminy będą musiały zwrócić koszty budowy tras, pokrywane z środków zewnętrznych, skoro nie zagwarantowały utrzymania tras we właściwej formie.

Jelenia Góra w fazie przygotowań do realizacji tej inwestycji zadeklarowała, iż obejmie swoim zarządem sprawy administracji i utrzymania tras. Piechowice i Podgórzyn się na to nie zgodziły, więc każda z gmin ma obowiązek wyłonienia własnego operatora tras rowerowych. Jelenia Góra pełni funkcję lidera przedsięwzięcia, niemniej obowiązek zwrócenia się do nadleśnictw o naprawę szkody ciąży w tej sytuacji na Podgórzynie i Piechowicach.

Reklama

W dniu 31 marca br., po próbie przejazdu single trackami jeleniogórskich rowerzystów Prezydent Jeleniej Góry wystąpił do obu gmin, by zwrócić im uwagę na konieczność natychmiastowej interwencji. Może się bowiem okazać, że udane – i sfinansowane sporymi nakładami – wysiłki promocyjne, które sprawiły, że single tracki w Karkonoszach przyciągnęły tysiące rowerzystów nie będą w tym sezonie (a przynajmniej w jego dużej części) dostępne.

Jednocześnie Jelenia Góra wystąpiła do Nadleśnictw Śnieżka i Szklarska Poręba z wnioskiem o podjęcie rozmów z wykonawcami prac leśnych o przywrócenie tras do właściwego stanu.

Reklama

UM JG

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gumowy łabędź - niezalogowany 2021-04-02 08:48:40

    Uwe kolarz sobie poradzi i na takiej trasie :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Stefek - niezalogowany 2021-04-02 21:41:39

    Mówią że jeżdżący krosami, Quadami lub autami terenowymi niszczą lasy,może niszczą w 1% ale nie widzą już jakie szkody robią maszyny do zrywki. Ale co tu gadać dla lasów liczy się tylko kasa za ścięte drzewo a nie zniszczona ściółka.

    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan. - niezalogowany 2021-04-02 08:57:31

    Brawo lesnicy, planowa gospodarka leśna w pełnej krasie, las jak po przejściu frontu ruskiego. Na cyklistów potrzaski postawić a do osób zbierających barwinek do koszyczków, strzelać. Dobrze że media pokazują jak rabowany i niszczony jest polski las a odbiorca drewna jest ten sam co śmieci eksportuje

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości