Woda dostarczana dla Jeleniogórzan jest zdatna do picia – to najważniejsze ustalenie cyklicznej kontroli przeprowadzonej w styczniu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze.
„Sanepid” badał wszystkie ujęcia: „Kamienną Wieżę”, „Leśniczówkę”, „Grabarów” i „Sosnówkę”. Ocena dotyczy całego roku 2025. Opiera się na 127 próbkach składu mikrobiologicznego i 128 próbkach składu fizyczno-chemicznego.
„Po przeanalizowaniu danych dotyczących przebadanych próbek z sieci wodociągowej Państwowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze stwierdza: przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu sieciowym” - zapisano w protokole.
Naturalny radon pod stałą kontrolą
Specyfiką Jeleniej Góry, podobnie jak dużej części Sudetów - okolic Świdnicy czy Sobótki - a także znacznych obszarów Bawarii i Skandynawii, jest położenie na skałach granitowych. Zawarty w nich radon w sposób naturalny przenika do powietrza oraz wód podziemnych. Jest to zjawisko geologiczne towarzyszące naszemu miastu od zawsze i na zawsze. Nie dziwi więc, że obecność tego pierwiastka odnotowano w wodzie pochodzącej z ujęcia „Grabarów”. Czy taka woda jest zatem bezpieczna? Zdecydowanie tak. Jako że stężenie radonu utrzymuje się na stosunkowo niewielkim poziomie, spółka ma obowiązek mierzyć je raz w roku.
Ekologiczny sukces
Pod koniec roku 2025 Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków pod kątem przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych z zakresu ochrony środowiska. Analizował także anonimowe zawiadomienie o rzekomych nieprawidłowościach w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Inspektor nie odnotował żadnych naruszeń. Stwierdził, że uciążliwe zapachy, towarzyszące procesowi oczyszczania, zredukowano do minimum, a ilość i jakość ścieków wyprowadzanych do wód jest zgodna z pozwoleniem wodnoprawnym.
Co istotne, oczyszczone ścieki są czystsze niż płynąca Bobrem woda. DWIOŚ zbadał bowiem, między innymi, parametr CHZT - jeden z najważniejszych wskaźników określających stopień zanieczyszczenia. Był on bardzo niski - niższy niż w rzece powyżej oczyszczalni. Świadczy to o wysokiej czystości wody pod kątem zawartości substancji organicznych. Do tak dobrych wyników przyczyniła się również przeprowadzona, na wielką skalę przez “WODNIK”, akcja oczyszczania w mieście kolektorów sanitarnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Woda i może dobra ale dlaczego taka droga
Chyba najdroższa woda na Dolnym Śląsku i jeszcze zdatna do picia. Powinni się wstydzić to ogłaszać. Bo to raczej norma a nie sukces. Czysz by wstęp do następnej podwyżki.
Pewnie dlatego taka dobra po tym jak tego rybaka wciągnęła złota rybka pod lód.
Czyli poziom Radonu dopuszczalny do spożycia nie jest przekroczony ?
Proponuję pić tą Wodę bez gotowania Wąsalom z ratusza i Wodnika, krócej będziemy się z wami męczyć.
To może sanepid jeszcze by zbadał to coś co zrzucają do rzeki bo wygląda jak by tam żyły tylko "kamienie", a skoro jest sukces to może by jakąś premię, czas zaplanować wakacje.
Woda i może dobra ale dlaczego taka droga
Chyba najdroższa woda na Dolnym Śląsku i jeszcze zdatna do picia. Powinni się wstydzić to ogłaszać. Bo to raczej norma a nie sukces. Czysz by wstęp do następnej podwyżki.
Pewnie dlatego taka dobra po tym jak tego rybaka wciągnęła złota rybka pod lód.