Reklama

Setki pobranych próbek potwierdzają dobrą jakość wody

16/03/2026 09:33

Woda dostarczana dla Jeleniogórzan jest zdatna do picia – to najważniejsze ustalenie cyklicznej kontroli przeprowadzonej w styczniu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze.

„Sanepid” badał wszystkie ujęcia: „Kamienną Wieżę”, „Leśniczówkę”, „Grabarów” i „Sosnówkę”. Ocena dotyczy całego roku 2025. Opiera się na 127 próbkach składu mikrobiologicznego i 128 próbkach składu fizyczno-chemicznego.

„Po przeanalizowaniu danych dotyczących przebadanych próbek z sieci wodociągowej Państwowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze stwierdza: przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu sieciowym” - zapisano w protokole.

Naturalny radon pod stałą kontrolą

Specyfiką Jeleniej Góry, podobnie jak dużej części Sudetów - okolic Świdnicy czy Sobótki - a także znacznych obszarów Bawarii i Skandynawii, jest położenie na skałach granitowych. Zawarty w nich radon w sposób naturalny przenika do powietrza oraz wód podziemnych. Jest to zjawisko geologiczne towarzyszące naszemu miastu od zawsze i na zawsze. Nie dziwi więc, że obecność tego pierwiastka odnotowano w wodzie pochodzącej z ujęcia „Grabarów”. Czy taka woda jest zatem bezpieczna? Zdecydowanie tak. Jako że stężenie radonu utrzymuje się na stosunkowo niewielkim poziomie, spółka ma obowiązek mierzyć je raz w roku.

Reklama

Ekologiczny sukces

Pod koniec roku 2025 Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków pod kątem przestrzegania przepisów i decyzji administracyjnych z zakresu ochrony środowiska. Analizował także anonimowe zawiadomienie o rzekomych nieprawidłowościach w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Inspektor nie odnotował żadnych naruszeń. Stwierdził, że uciążliwe zapachy, towarzyszące procesowi oczyszczania, zredukowano do minimum, a ilość i jakość ścieków wyprowadzanych do wód jest zgodna z pozwoleniem wodnoprawnym.
Co istotne, oczyszczone ścieki są czystsze niż płynąca Bobrem woda. DWIOŚ zbadał bowiem, między innymi, parametr CHZT - jeden z najważniejszych wskaźników określających stopień zanieczyszczenia. Był on bardzo niski - niższy niż w rzece powyżej oczyszczalni. Świadczy to o wysokiej czystości wody pod kątem zawartości substancji organicznych. Do tak dobrych wyników przyczyniła się również przeprowadzona, na wielką skalę przez “WODNIK”, akcja oczyszczania w mieście kolektorów sanitarnych.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Riczi - niezalogowany 2026-03-16 09:41:57

    Woda i może dobra ale dlaczego taka droga

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przerażony - niezalogowany 2026-03-16 12:06:06

    Chyba najdroższa woda na Dolnym Śląsku i jeszcze zdatna do picia. Powinni się wstydzić to ogłaszać. Bo to raczej norma a nie sukces. Czysz by wstęp do następnej podwyżki.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Sanya - niezalogowany 2026-03-16 13:12:55

    Pewnie dlatego taka dobra po tym jak tego rybaka wciągnęła złota rybka pod lód.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości