Ostatnimi czasy w przestrzeni publicznej wiele mówi się o Galerii Karkonoskiej. Jest to jeden z punktów zaczepienia trwającej kampanii wyborczej. Dziś rozmawialiśmy z Prezesem Spółki zarządzającej Galerią. Zobaczcie jak to wygląda naprawdę.
Kampania wyborcza trwa w najlepsze. W najbliższą niedzielę mieszkańcy Jeleniej Góry wybiorą gospodarza miasta, który zasiądzie na fotelu prezydenta. Mandat do udziału w drugiej turze wyborów otrzymali - urzędujący Prezydent Jerzy Łużniak oraz Prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Hubert Papaj. Podczas ostatniej konferencji radnych Koalicji Obywatelskiej padły słowa o Galerii Karkonoskiej, której zarządcą jest Spółka, której Prezesem jest Pan Hubert Papaj. Zarzucono mu nieodpowiednie gospodarowanie zarządzanym przez siebie mieniem.
Dziś rozmawialiśmy z Prezesem Hubertem Papajem, który obszernie wytłumaczył na czym polega zadanie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
„Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. działa już od 30 lat. Funkcjonujemy w budynku, który ma ponad 100 lat i ponad 4000 mkw powierzchni. Spółka KARR została powołana z misją - w głównej mierze - wsparcia i rozwoju przedsiębiorczości. To wsparcie odbywa się na wielu płaszczyznach. Między innymi - i z tego jesteśmy dumni - jesteśmy realizatorami wielu projektów krajowych i transgranicznych. To są projekty, które z założenia nie są projektami nastawionymi na zysk. Jeżeli realizujemy projekt za milion złotych, to należy wnieść wkład własny. My dostajemy (przykładowo) osiemset tysięcy złotych refinansowania podjętych działań, a dwadzieścia procent to jest nasz wkład własny. Projekt może tylko i wyłącznie służyć temu, że możemy pokrywać koszty jego funkcjonowania. My na projektach transgranicznych zgodnie z zasadami nie możemy zarabiać." - mówi Prezes KARR Hubert Papaj.
Funkcjonowanie Spółki założonej przez samorząd województwa nastawione jest na realizowanie projektów sprzyjających przedsiębiorcom, mieszkańcom i często również turystom. Dzięki niej organizowane są wszelkiego rodzaju targi, konferencje, projekty, których celem jest dofinansowanie działalności przedsiębiorców i wiele innych. Gdyby nie organizacja tych przedsięwzięć Agencja z pewnością miałaby lepszy wynik finansowy, lecz przedsiębiorcy korzystający z jej usług nie mogliby liczyć na oferowaną pomoc, lub ta musiałaby być płatna.
Podpisując umowę na realizację projektu Spółka zobowiązuje się do przeprowadzenia go z własnych środków finansowych, by po jego zrealizowaniu przedstawić sprawozdanie i uzyskać częściowe refinansowanie przedsięwzięcia. Z tego tytułu Spółka w rocznym rozliczeniu generuje stratę.
KARR w 100% wynajmuje swoje powierzchnie biurowe. W ostatnich latach Spółka powiększyła swój zasób, by umożliwić najemcom korzystanie z oferowanych magazynów, co przyczyniło się do wynajęcia blisko 100% oferowanej powierzchni magazynowej.
„Zagospodarowanie części handlowej Galerii stanowi dla nas nie lada wyzwanie. Jest ona obecnie wynajęta w 66%, ale i tak udało nam się w ostatnich latach powiększyć wynajem tej powierzchni. To, że przestrzeń handlowa nie jest w 100% wynajęta jest pokłosiem tego, że centrum miasta wymiera. Idąc ulicą 1-go Maja i Konopnickiej cały czas widzimy nowe ogłoszenia o lokalach, które są do wynajęcia. Jeżeli dzisiaj miasto niewiele robi, by jego centrum żyło, żeby odwiedzali je turyści, mieszkańcy, kupujący, to handel w centrum miasta zamiera i nasza Galeria Handlowa też się z tym problemem boryka. Jednak biura i magazyny mamy w 100% wynajęte i rosną nam z tego tytułu przychody. Cały czas staramy się pozyskać nowych klientów dla powierzchni handlowej." - mówi Prezes Hubert Papaj.
W Galerii Karkonoskiej odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, które mają na celu sprawić, by mieszkańcy wiedzieli, że to miejsce wciąż prężnie funkcjonuje. Stylowa Galeria jest zakorzeniona we wspomnieniach jeleniogórzan, bowiem w czasach, gdy handel w centrum miasta kwitł i rozwijał się, była ona jednym z tych miejsc, w których zawsze było dużo sprzedających, jak również kupujących.
Z działalności KARR S.A. korzysta również samo miasto Jelenia Góra. Przedsiębiorcy, którzy za sprawą dofinansowania do otwarcia własnej działalności za pośrednictwem Spółki, odprowadzają następnie podatek właśnie w Jeleniej Górze, który stanowi dochód budżetu miasta.
„Te zarzuty, że KARR S.A. przynosi stratę są fałszywe. Z tego względu, że Spółka jaką jest Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego została powołana w celu wsparcia przedsiębiorczości, rozwoju i różnych innych działań, które z założenia są deficytowe." - mówi Prezes KARR S.A.
Reklama
# Rozmowa z Prezesem Hubertem Papajem o Galerii Karkonoskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Piszecie, że to jest prawda a to jest prawda prezesa. Jeśli takim problemem jest zarządzanie GK TP pewnie bułka z masłem jest zarządzanie miastem
Taki bzdury jakie wygaduje P. papay to tylko on i jego pracownicu w to wierzą ... po pierwszy na ul .I Maja faktycznie widac pustki w witrynach sklepowych ,ale mówienie że jest brak turystów to juz jest kłamstwo . oczywiście nie jest to może Rzym,Paryż czy nawet nasz Kraków gdzie turystów jest więcej ale turysci są . Kłamstwa jakimi karmi nas kandydat jest wiecej . kłamie o basenie , kłamie o tym ze wybuduje lotnisko( po co i jakim kosztem) poprostu pan jest tylko politykiem i musi nam obiecac to o czym wie ze nie zrobi... Nie dla tego Pana !!!!!!!!!
...
"której Prezesem jest Pan Hubert Papaj." - tyle wazeliny w jednym zdaniu... Dużo nauki przed tobą, blogerze...
Ilość agencji, funduszy itp tworów w Polsce jest bez liku. Część na pewno istnieje, żeby szwagra żony brat rodzony (kolesie kolesi) miał gdzie zarobić z naszych podatków.
Niech sam diabel zacznie rządzić Jelenią aby tylko padł układ .Dość rządów geriatryków.
Czyli TKM?
Piszecie, że to jest prawda a to jest prawda prezesa. Jeśli takim problemem jest zarządzanie GK TP pewnie bułka z masłem jest zarządzanie miastem
Taki bzdury jakie wygaduje P. papay to tylko on i jego pracownicu w to wierzą ... po pierwszy na ul .I Maja faktycznie widac pustki w witrynach sklepowych ,ale mówienie że jest brak turystów to juz jest kłamstwo . oczywiście nie jest to może Rzym,Paryż czy nawet nasz Kraków gdzie turystów jest więcej ale turysci są . Kłamstwa jakimi karmi nas kandydat jest wiecej . kłamie o basenie , kłamie o tym ze wybuduje lotnisko( po co i jakim kosztem) poprostu pan jest tylko politykiem i musi nam obiecac to o czym wie ze nie zrobi... Nie dla tego Pana !!!!!!!!!
...