Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak ogłasza rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu na wynos. Chodzi o wprowadzenie lokalnego zakazu obejmującego godziny od 22:00 do 6:00.
Jak podkreślają władze miasta, celem jest poznanie opinii mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych stron – od właścicieli sklepów i punktów gastronomicznych, po służby porządkowe i organizacje społeczne. Proponowane rozwiązanie ma służyć poprawie jakości życia w mieście i zwiększeniu bezpieczeństwa.
Formularz ankiety dostępny będzie od 13 do 24 października 2025 roku w dwóch wariantach. Wersję papierową będzie można wypełnić w siedzibie Urzędu Miasta Jelenia Góra, w Wydziale Rozwoju Miasta (Plac Ratuszowy 58, II piętro, pokój 209), w godzinach pracy urzędu. Z kolei formularz elektroniczny pojawi się na stronie internetowej miasta: jeleniagora.pl.
Jednocześnie urząd zaznacza, że brane pod uwagę będą wyłącznie uwagi i opinie przekazane na oficjalnym formularzu. – Zależy nam na szerokim udziale mieszkańców. To temat, który bezpośrednio dotyka zarówno przedsiębiorców, jak i osoby poszukujące spokoju w godzinach nocnych – podkreśla prezydent Jerzy Łużniak.
Do udziału w konsultacjach zachęcane są wszystkie środowiska: mieszkańcy, właściciele sklepów nocnych, restauratorzy, przedstawiciele branży gastronomicznej, służby porządkowe oraz organizacje społeczne i pozarządowe.
Decyzja o ewentualnym wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych zapadnie dopiero po zakończeniu konsultacji i analizie zebranych opinii.
W wielu polskich miastach podobne ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu funkcjonują już od kilku lat. Przykłady pokazują, że choć temat budzi kontrowersje, to w wielu miejscach przyniósł wymierne efekty.
We Wrocławiu zakaz sprzedaży alkoholu na wynos w godzinach nocnych obowiązuje w wybranych rejonach miasta od 2018 roku. Według danych magistratu i policji, liczba interwencji związanych z zakłócaniem porządku zmniejszyła się tam o kilkanaście procent. W Krakowie radni wprowadzili podobne ograniczenie najpierw w dzielnicy Stare Miasto, a później rozszerzyli je na kolejne obszary – również ze względu na liczne skargi mieszkańców na hałas i dewastacje. W Warszawie z kolei zakaz wprowadzono na Pradze-Północ, co miało ograniczyć nocne libacje na ulicach i poprawić bezpieczeństwo.
Samorządy, które zdecydowały się na ten krok, argumentują, że ograniczenie sprzedaży alkoholu po 22:00 nie uderza w branżę gastronomiczną, ponieważ nie dotyczy lokali, w których alkohol jest spożywany na miejscu. Problemem pozostawały przede wszystkim sklepy monopolowe, często otwarte całą dobę, do których wieczorami i nocą ustawiały się kolejki.
Krytycy takiego rozwiązania twierdzą jednak, że zakazy to raczej półśrodek, a w praktyce przenoszą problem w inne miejsca. Wskazują także, że wolny rynek powinien dawać ludziom możliwość wyboru, a nieliczni zakłócający porządek nie powinni ograniczać swobody całej społeczności.
Teraz także Jelenia Góra staje przed decyzją: czy wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu rzeczywiście poprawi komfort życia mieszkańców, czy będzie jedynie symbolicznym gestem? Odpowiedź ma dać wynik konsultacji, które potrwają do 24 października.
Jelenia Góra pyta mieszkańców o nocną sprzedaż alkoholu
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Oczywiście że zakazać
Super, trzeba ograniczyć nocną sprzedaż alkoholu i ograniczenie powinno dotyczyć też gastronomi. Jak pokazują statystyki z Krakowa po wprowadzeniu zakazu sprzedaży alko w nocy, liczba nocnych interwencji policji w tym mieście spadła o ponad 47% a straży miejskiej o 40% Do tego sama sprzedaż alkoholu powinna być ograniczona tez w dzień, niestety około 5milionów Polaków jest alkoholikami i ta liczba cały czas wzrasta a jak wiadomo alkohol ogłupia społeczeństwo. Najlepiej by było usunąć tą używkę ze sklepowych półek!
Tak jest , trzeba zakazać sprzedaży alkoholu ,palenia papierosów , używania narkotyków , dłubania w w nosie , drapania się po dupie i tym podobnie według upodobania urzędników .Tylko gdzie są swobody obywatelskie . Może lepiej wprowadzić restrykcyjne i wysokie kary dla osób przekraczający już . teraz normy prawne
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Wystarczy wzorem innych krajów wprowadzić sprzedaż od 21 roku życia. Jak się dziecko (do 21 roku ) się nachleje to opiekunowie powinni podlegać karze grzywny. Zakaz w nocy ? "Babcie" będą handlować.
Prowadzić godzinę policyjną o 22:00 do 6:00 rano
"Dobra sugestia"...
Po co godzina Policyjna. Odrazu stan wojenny wprowadzić...hahahaha
To kiedy będziesz sutenerzyć
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
I kolejny inteligent który ma za dużo wolnego.
Maryjan zrób zapas na zimę.
A dlaczego nie zapytano mieszkańców, czy chcą 'centrum integracji imigrantów', zwane teraz dla ściemy 'dolnośląskim centrum kultury polskiej'?
A lokalne bimbrownie juz zacierają ręce bo na lewo będzie szło!!!! Brawa!!!
Co jeszcze chcemy zakazać w Polsce? Może wprowadzić ponownie ten zakaz, który już obecnie nie działa...? "zakaz sprzedaży napojów wysokoprocentowych przed godziną 13.00 został zniesiony 29 listopada 1990" Czy w JG są faktycznie jakieś scysje na podłożu alko...? Przecież to miasto wymarło. Ulice wieczorami są puste. Jakoś na naszych lokalnych JG stronach nie widać żadnych niepokojących w tym temacie informacji. Pamiętacie lata 80.Dyskoteki..ISKRA/BANIAKI/PARKOVA/KWADRAT/PARADISE... Tłumy ludzi wieczorami na ulicach. Czy coś się komuś stało? Jak zabrakło alko to nie było problemu na Drodze Mlecznej tzn. Poznańska. było do wyboru... Ludzie się bawili i cieszyli życiem. Teraz to smutnie wygląda... Czy meliny mają wrócić? Nie. Ale wrócą... Więc akceptujący zakaz sprzedaży alko w godzinach "innych" zastanówcie się. Ja osobiście jestem tylko za zakazem sprzedaży alko na stacjach "CPN" 24/24. Tu jednak powinno być inne paliwo.
Ludzie się cieszyli, bawili życiem. Jak twój ojciec był w komitecie albo w ORMO to ty mogłeś cieszyć się życiem.
Kiedyś z PRL już z pięć minut 13 a teraz z pięć 22
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
To nie jest koncert życzeń, co ty bredzisz o normalnych obywatelach, którym zachciało się pić w nocy.
Nie chodzi o to, że komuś się zachciało pić w nocy, tylko o ograniczanie swobód obywatelskich. Jak widać u ciebie ograniczenie również występuje, innego rodzaju. Najlepiej zakazać fajerwerków, zakazać picia, zakazać używania gotówki, zakazać pieców bo unia tak każe, zakazać wchodzenia do lasu bo covid grasuje itd Wy naprawdę jesteście niewolnikami którym kiedyś zakazano samodzielnego myślenia i się mocno do tego stosujecie. Ale brak zakazu sprzedawania alkoholu i fajek na stacjach benzynowych i w każdym, dosłownie każdym sklepie wam nie przeszkadza. Menele na każdym kroku też wam nie przeszkadzają, a dziwnym przypadkiem oni kupują najwięcej alkoholu już od samego rana i już w południe są naybani jak stodoła.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
zakazac wpuszcznia bnderowcow i drylowania kieszeni polakow dla nich
zakazac wpuszcznia bnderowcow i drylowania kieszeni polakow dla nich
Pan Prezydent powinien zająć się wymierającym centrum miasta. Jest już tyle pustych lokali, że za chwilę nie będzie już komu czegokolwiek zakazywać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
To bierz taki lokal i otwieraj żabkę.
Tylko alkusy będą przeciw nocnej prohibicji
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Bo Polska jest tak samo rozpita ja wsie na rosyjskiej Syberii .
Zakazać zalać, melinki będą miały się dobrze jak za komuny.
stacje benzynowe tez to bedzie obowiazywac?
Tow.Łuzniak a oddychać może też zakażecie.Naleglo się przy panu różnych ciał doradczych,dyrektorów , prezesów,kierowników jak królików w Australii to wystarczy ich zapytać.Nam pospólstwu nie odbierajcie jednej z tańszych przyjemności zapomnienia o was na jakiś czas,prochy droższe i wciągają a z kacem da się zyc
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Dzisiaj nie dostaniesz siana a jutro zobaczymy jak będziesz rżał.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Oczywiście że zakazać
Super, trzeba ograniczyć nocną sprzedaż alkoholu i ograniczenie powinno dotyczyć też gastronomi. Jak pokazują statystyki z Krakowa po wprowadzeniu zakazu sprzedaży alko w nocy, liczba nocnych interwencji policji w tym mieście spadła o ponad 47% a straży miejskiej o 40% Do tego sama sprzedaż alkoholu powinna być ograniczona tez w dzień, niestety około 5milionów Polaków jest alkoholikami i ta liczba cały czas wzrasta a jak wiadomo alkohol ogłupia społeczeństwo. Najlepiej by było usunąć tą używkę ze sklepowych półek!
Tak jest , trzeba zakazać sprzedaży alkoholu ,palenia papierosów , używania narkotyków , dłubania w w nosie , drapania się po dupie i tym podobnie według upodobania urzędników .Tylko gdzie są swobody obywatelskie . Może lepiej wprowadzić restrykcyjne i wysokie kary dla osób przekraczający już . teraz normy prawne