:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Budowa obwodnicy Bolkowa - gminy karkonoskie prostestują!

Inwestycje, Budowa obwodnicy Bolkowa gminy karkonoskie prostestują! - zdjęcie, fotografia
Adrian Klimas 16/04/2019 10:44

Gminy Karkonoskie protestują przeciwko decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie zamknięcia drogi krajowej nr 5 od węzła Bolków do miasta Bolków w ramach budowy obwodnicy Bolkowa. - Wyznaczony objazd jest absurdalny - usłyszeliśmy podczas dzisiejszej (16.04) konferencji prasowej. - Razem z włodarzami okolicznych gmin składamy oficjalny protest - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. Poniżej zapis konferencji prasowej.

Konferencja prasowa Prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka, odbyła się z udziałem Mirosława Grafa, burmistrza Szklarskiej Poręby, a dotyczyła sprawy zalokowania bezpośredniego przejazdu drogą Bolków – Jelenia Góra ze względu na prowadzone tam roboty drogowe przy budowie obwodnicy.

- Trudno zaakceptować tak długi, bo ok. czteromiesięczny okres zablokowania głównej drogi dojazdowej do Kotliny Jeleniogórskiej tylko ze względu na fakt, że firma realizująca to zlecenie chce pracować w pełnym komforcie, nie zwracając uwagi na dyskomfort setek tysięcy podróżnych, którzy w tym czasie albo odbywają codzienne przejazdy, albo wybierają się w góry – powiedzieli J. Łużniak i M. Graf.

- Prowadzimy podobne roboty na tej samej drodze – stwierdził J. Łużniak – budując obwodnicę Maciejowej, a w jej ciągu rondo, a także drugie rondo u zbiegu ulic Lubańskiej i Trasy Czeskiej. W każdym z tych przypadków nie blokujemy przejazdów, co jest uciążliwością dla drogowców, ale możliwą do pokonania. Można sterować ruchem wahadłowym, można tak zorganizować ruch, żeby nie trzeba było kierować aut na wielokilometrowy objazd. Kierowcy przejeżdżający przez Bolków muszą jechać ok. 18 km, wąskimi i krętymi drogami. Z całą pewnością zniechęca to do przyjazdu w Karkonosze. Niezrozumiały jest tak długi okres – kiedy rozerwanie tamy zbiornika pod Bogatynią spowodowało, że woda zniszczyła jezdnię wraz z podbudową, a wyrwa miała miejscami głębokość ponad 2 m, to odbudowa kilometrowego odcinka trwała… niespełna dwa tygodnie! Jaka to technologia, że budowa ronda ma zajmować 4 miesiące w szczycie sezonu turystycznego, co dewastuje w sporej części wizerunek miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej?

Samorządy Aglomeracji Jeleniogórskiej wystosowały w tj. sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o interwencję i wsparcie gospodarki gmin turystycznych. Podobny apel do Prezesa Rady Ministrów wystosowały gminy skupione w programie SUDETY 2030. Sęk w tym, że dojazd do Kotliny Jeleniogórskiej jest w podobny sposób blokowany także na drodze do Legnicy, gdzie też wprowadzono nużące i długie objazdy. Tegoroczne wakacje mogą być trudne dla turystów zmierzających w rejon Karkonoszy.

Budowa obwodnicy Bolkowa - gminy karkonoskie protestują

Poniżej treść listu skierowanego do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Pana Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury RP oraz Pana Tomasza Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Szanowny Pan

Mateusz Morawiecki 
Prezes Rady Ministrów RP

Warszawa

Samorządy gmin Aglomeracji Jeleniogórskiej ze zdumieniem i niedowierzaniem odebrały informację o tym, że część prac przy obwodnicy miasta Bolków (Dolnośląskie) powoduje, że droga w okolicach Bolkowa prowadząca do Jeleniej Góry, a dalej do granicy Państwa musi zostać zamknięta na tym odcinku przez co najmniej cztery miesiące.
Niestety, w połowie marca br. została zamknięta, a wykonawca zapowiada, że potrwa to przynajmniej do połowy lipca br.

Informacja ta jest dla nas nie do zaakceptowania, i to z kilku powodów. Po pierwsze – technologia budowy dróg i nawet najbardziej skomplikowanych ich węzłowych połączeń nie wymaga już takiej długiej przerwy w ich eksploatacji. Odnosimy nieodparte wrażenie, że jest to wyjątkowy gest wobec Wykonawcy, dla którego z pewnością zamknięcie tej drogi jest wygodne i pozwala na swobodne prowadzenie robót, bez kłopotliwego planowania ruchu wahadłowego, itp. Informujemy jednak, że Jelenia Góra – jako samorząd – prowadzi podobne prace na tym samym ciągu drogi wiodącej do granicy RP, budując dwa ronda i mosty, a ani przez chwilę nie został na tych odcinkach zamknięty ruch. Po drugie – jest to wyjątkowy przykład niegospodarności i antypromocji, bowiem zamknięcie tej drogi i spowodowanie tym samym trudnego do wyobrażenia zakorkowania tras objazdu (m.in. w mieście Jawor) spowoduje, że Kotlina Jeleniogórska zostanie odcięta od turystyki. A ten region przyjmuje corocznie prawie 3 miliony turystów (recepcja porównywalna z Podhalem), w tym setki tysięcy z zagranicy. Ta wielomiesięczna blokada nie wystawia nam – Jako Państwu - dobrego świadectwa, a ogranicza możliwości gospodarcze tysięcy podmiotów działających w sferze turystyki. 
Z naszego i nie tylko z naszego punktu widzenia nie ma bowiem żadnych obiektywnych przyczyn, żeby roboty w zakresie „spięcia” odcinków drogi wymagały bezwzględnego zamknięcia trasy przejazdu dla milionów osób (w tym tysięcy codziennie przejeżdżających tę trasę „do” i „z” pracy) na okres czterech miesięcy.
Prosimy o podjęcie interwencji w tej sprawie, ta decyzja Inwestora i Wykonawcy stawia bowiem w złym świetle wszystkie strony procesu inwestycyjnego i nie wystawia dobrego świadectwa, a jest ewidentnym przykładem szkodnictwa gospodarczego.

Reklama

budowa obwodnicy bolkowa - gminy karkonoskie prostestują - komentarze opinie

 • gość 2019-04-16 12:10:39

  lokalni samorządowcy obudzili się ze snu zimowego - po miesiącu od zamknięcia drogi w Bolkowie ; ) poza tym nie ma co porównywać odcinka bolków-węzel s3 do obwodnicy Maciejowej - w Maciejowej były tylko dwa miejsca 'wpięcia' DK do obwodnicy, a tam jest gruntowna przebudowa 2 kilometrów ze zrywaniem asfaltu na całej długości aż do podbudowy; nie ośmieszajcie się, kto chce dojechać to dojedzie dokładając 3 kilometry (wariant dla czytających mapy, którym gps nie odmóżdżył łba) lub dwadzieścia kilka dla pozostałych.

 • gość 2019-04-16 12:14:06

  brawo popieram

 • gość 2019-04-16 12:18:14

  Bardzo dobrze!! niech walczą!!
  to jest jakaś gehenna.
  Później od sierpnia do niewiadomo kiedy będą robić wpięcie na estakadzie przy Jeżowie i kolejne miesiące zamknięte, albo objazdy przez drogi które nie nadają się do dalszej eksploatacji, bo przypominają polne.
  Tak naprawdę droga dojazdowa w góry będzie nieczynna przez pół roku.
  Powinni Zrobić prostest i zablokować główne skrzyżowanie w Bolkowie na 2 dni.
  podpalić opony, trochę kamieniami porzucać. może by się opamiętali.

 • gość 2019-04-16 12:21:03

  Druga sprawa, że ta obwodnica Bolkowa to jakaś porażka. tam gdzie najbardziej potrzebne 2+1 to zrobili 1+1.

 • gość 2019-04-16 13:28:41

  Już lepiej zrobić kilka kilometrów więcej niż stać w olbrzymim korku panie łużniak, ale pan chyba nie porusza się samochodem. Objazd jest lepszym rozwiązaniem niż ruch wahadłowy IMHO. Poza tym mocno spóźniona reakcja.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-16 13:44:08

  Zablokować pracę bo pojawiła się tam rzadko spotykana zaba niech zostanie tak jak było zrobić drogę sudecka przez Wałbrzych Kowary

 • gość 2019-04-16 15:01:21

  nakupili apartamentów i nikt nie wynajmie jak nie będzie dojazdu i płacz a kredyty banksterom płacić trza

 • gość 2019-04-16 15:04:28

  do [gość 2019-04-16 13:28:41]
  Kilka kilometrów powiadasz??
  Objazdem właściwym, zaleconym przez GDDKiA to jakieś 40km.
  Nie każdy turysta zna okoliczne zakamarki i drogi piątej kategorii.

 • gość 2019-04-16 17:23:54

  Tja, a niewiele ponad kilometrowy odcinek ulicy Łomnickiej w Jeleniej Górze jest już remontowany od pół roku i ma to potrwać jeszcze do końca czerwca, czyli będzie to trwało 8,5 miesiąca, pod warunkiem, że nie będzie opóźnienia.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-16 18:33:47

  Co do łomnickiej, to fuszera jakich mało... Asfalt "pofalowany" i na chodniku i nowo wyremontowanym odcinku... Ale jak się ma znajomości to nie trzeba przywiązywać wagi do takich drobiazgów jak jakość, bo "jakoś" wystarczy...

 • Gość - niezalogowany 2019-04-16 19:24:50

  A później mają zamknąć z drugiej strony na następne cztery miesiące paranoja i nie dowierzanie

 • Gość6u - niezalogowany 2019-04-17 06:22:39

  Wystarczy juz od autostrady poprowadzić objazd na jawor i Bolków i było by miło i przyjemnie tak żeby ludzie się nie pchali do bolkowa a później z powrotem na Bolków. Ale cóż nie myśli się o takich sprawach.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 06:59:06

  Na razie na Łomnickiej ułożona jest warstwa wiążąca asfaltu m przykryją to na koniec drugą warstwą przecież jeszcze.. Ale nie każdy musi się na wszystkim znać.. Za to każdy musi swoje powiedzieć.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 08:49:32

  "prostestują" panie najdroższy?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 08:51:41

  No tak, władze Szklarskiej Poręby zamieniają miasto w betonową dżunglę, apartamenty rosną jak grzyby po deszczu, pod topór idą połacie lasów, a tu strach w oczy zagląda: klientela nie dojedzie, kasiorki nie będzie. Ale przynajmniej mieszkańcy odetchną od sznuruję samochodów na nieprzejezdnych, bo nieprzystosowanych do takiego natężenia, drogach. A panu od wf-u jeszcze deptak się marzy, przynajmniej w poprzedniej kadencji o tym mówił...

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 09:26:45

  Objazd dla osobówek jest przez Wolbromek niech stolyca zobaczy jak się mieszka w Polsce typu C piękne drogi ma powiat Jaworski . Pyrlandia i tak ma najlepiej bo jada droga DK3 . Jak zamkna Jezow to objazd bedzie przez Lipe lub w Kaczorowie na Pastewnik a jak zaczna robic droge 2plus 1 to dopiero będzie. Ciężkie czasy idą dla ruchu kołowego przez najbliższe 7 lat lepiej w Karkonosze ograniczyć wyjazdy

 • Bynio - niezalogowany 2019-04-17 09:53:42

  Pamiętamy ruch wahadłowy w lesie przed Maciejową gdzie w korkach stało ponad 2 godziny

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 14:56:11

  Ale jaki będzie luksus dojazdu i wyjazdu jak zrobią. Może warto się przemęczyć żeby później było łatwiej wyjechać i dojechać z okolicy Jeleniej Góry

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 14:56:37

  Ale jaki będzie luksus dojazdu i wyjazdu jak zrobią. Może warto się przemęczyć żeby później było łatwiej wyjechać i dojechać z okolicy Jeleniej Góry

 • Gość - niezalogowany 2019-04-17 21:06:48

  Zgadzam sie z prezydentem Jeleniej Gory jeżdze ta droga codziennie z jeleniej do wrocławia i na odwrót to jakiś koszmar podróżować ta droga mam nadzieje źe szybko coś z tym zrobia pozdro z Jelonki

 • gość 2019-05-03 13:26:56

  Łyżwiak!!! a co zrobiłeś dla Jeleniej Góry jak byłeś v-ce marszałkiem województwa??? Nic matole. Robiłeś dla Bolesławca, Wałbrzycha, Lwówka a dla Jeleniej Dzióry nic, nic i dalej nie robisz nic. Kiedy weźmiesz się za remonty dróg i ulic. Swoimi decyzjami niszczysz i dewastujesz miasto. Jelenia Dzióra słynie z tego że dróg nie ma. Że obwodnica jedna i dróga to kpina.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Duże mieszkanie do remontu

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu ciekawą ofertę inwestycyjną - duże mieszkanie w stanie do remontu kapitalnego w zielonej, zacisznej..


Praca dla kierowcy - handlowca

Dynamicznie rozwijająca się firma Kraina Ciast z Piechowic zatrudni na stałe kierowcę - handlowca. Atrakcyjne zarobki. Więcej informacji pod..


Śliczne, jasne mieszkanie w

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia do sprzedaży nieruchomość w super standardzie, na pierwszym piętrze kamienicy w Sobieszowie. Mieszkanie..


Bardzo duże mieszkanie do

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży piękny, klimatyczny lokal mieszkalny do remontu generalnego. Położone w cichej,..


M2 w centrum Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży świetnie mieszkanie w samym centrum Szklarskiej Poręby! Mieszkanie jest po remoncie,..


Sprzedam Skodę Felicje

Sprzedam żywana Skodę Felicje 2 z 1999 roku o pojemności 1,3 MPI i mocy 68 koni na łańcuchu rozrządu, auto od drugiego właściciela samochód stoi na..


Dwa mieszkania w Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży dwa mieszkania zajmujące całe pierwsze piętro kamienicy blisko centrum Szklarskiej..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


usługi remontowe

Remonty Wykończenia pod klucz Solidnie, konkurencyjne ceny


Pracownicy fizyczni - praca w

Polska firma budowlana zatrudni pracowników fizycznych do pracy w Belgii. Praca od zaraz. Umowa o pracę, atrakcyjne zarobki. Więcej informacji po..


Dwa domy na przepięknej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje wspaniałą nieruchomość z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Dwa niezależne domy wolnostojące położone na..


Praca dla lekarza stomatologa

Praca dla dentysty w nowoczesnej Klinice Kamil Turek Stomatologia w Jeleniej Górze. Poszukujemy endodonty, lekarza zachowawczego, pedodonty...


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"