Reklama

Autobusy szkolne pod lupą ITD – zatrzymane dowody, mandaty i niebezpieczne usterki

13/09/2025 10:03

Dolnośląscy inspektorzy ITD znów ruszyli w teren. 10 września, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przeprowadzili serię kontroli autobusów dowożących dzieci i młodzież. I jak pokazują wyniki – było co sprawdzać.

Tylko 10 września dolnośląska Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 42 szkolne autobusy. W siedmiu przypadkach skończyło się to  zatrzymanym dowodem rejestracyjnym. Kierowcy dostali cztery mandaty, a wobec przewoźników wszczęto cztery postępowania administracyjne. Powód? Usterki, które w ruchu drogowym nie mają prawa się zdarzyć.

Na liście „grzechów głównych” znalazły się m.in. wycieki oleju w okolicach silnika i skrzyni biegów, wyciek płynu chłodniczego, nieszczelny układ pneumatyczny, a także brak właściwych mocowań pasów bezpieczeństwa. W jednym z autobusów inspektorzy odkryli wręcz dziurawą podłogę. Do tego dochodziły niesprawne światła oraz źle zamontowane uchwyty na młotki przy wyjściach awaryjnych – niby drobiazg, a w sytuacji zagrożenia może decydować o życiu.

Reklama

ITD zapowiada, że na tym nie koniec. Podobne kontrole będą prowadzone regularnie – zarówno z inicjatywy inspektorów, jak i na zgłoszenia rodziców czy szkół zaniepokojonych stanem pojazdów. Dla jednych przewoźników to niewygodna procedura, dla innych – konieczny bat, który przypomina, że bezpieczeństwo pasażerów jest ważniejsze niż koszty napraw czy oszczędności na serwisie.

Autobusy szkolne pod lupą ITD – zatrzymane dowody, mandaty i niebezpieczne usterki

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    edek - niezalogowany 2025-09-14 10:20:23

    W większości te wszystkie autobusy , autokary w prywatnych firmach w Polsce to pojazdy które już dawno temu wycofano ze względu na wiek i stan techniczny w Niemczech , Francji , Holandii oraz innych krajach Europy . Polacy kupują je za śmieszne pieniądze , holują je do Polski a następnie naprawiają podstawowe uszkodzenia , malują , picują aby tylko udało się przejść badania techniczne . Przebiegi mają te pojazdy ponad dwa miliony kilometrów .Odświeżają wewnątrz tapicerkę , wypachnią i jazda do przodu . Ten proceder narażający podróżnych na utratę zdrowia a przede wszystkim życia trwa już od dziesiątek lat. Mam tyle szczęścia że nie muszę poruszać się tym sprzętem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Chuda Justyna - niezalogowany 2025-09-14 15:14:05


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo 24jgora.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości