:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Edukacja, Obronią szkołę Sosnówce Oddaj swój głos sondzie - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 13/02/2019 22:18

Na ostatniej sesji rady gminy Podgórzyn podjęta została uchwała intencyjna w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Sosnówce. Dziś odbyło się w tej sprawie spotkanie mieszkańców wsi z władzami gminy i Kuratorem Oświaty. I już wiadomo, że Sosnówka swojej szkoły bez walki nie pozwoli zamknąć.

# Obronią szkołę w Sosnówce ?

 

Oddaj swój głos odnośnie szkoły w sondzie pod artykułem.

 

Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej pękała dziś w szwach. Mieszkańcy Sosnówki licznie przybyli na spotkanie aby wyrazić swój głośny sprzeciw odnośnie likwidacji szkoły. Wśród zaproszonych gości znalazły się także posłanki na Sejm RP : Iwona Krawczyk (PO) i Elżbieta Witek (PiS).

Główną przesłanką dla likwidacji szkoły ma być mała ilość dzieci. Za małą liczbą uczniów idzie czynnik ekonomiczny czyli mniejsza subwencja oświatowa. Rzeczywiście jest ona najmniejsza spośród wszystkich szkół w gminie Podgórzyn i pokrywa ledwie 35 % kosztów funkcjonowania placówki. Tym samym najbardziej ze wszystkich szkół w gminie obciąża jej budżet.

Kolejny argument to nowo otwarta Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Podgórzynie. Nowoczesny, przestronny i ekonomiczny budynek został uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku. Już dziś część dzieci z samej Sosnówki uczęszcza do nowej szkoły. To zaś sprawia, że do tutejszej podstawówki  uczęszcza tylko 44% dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły.

Jednak argumenty przedstawiane przez wójta Mirosława Kalatę nie trafiły na podatny grunt. Utrzymujące się wśród mieszkańców napięcie sprawiło, że wójt znalazł się w prawie krzyżowym ogniu pytań.

Tymczasem wątpliwości co do swojego stanowiska nie pozostawił Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Założeniem bowiem, efektów reformy oświatowej, wedle słów kuratora, ma być tworzenie gęstej sieci szkół i stworzenie takich warunków aby i uczeń i rodzic do szkoły miał blisko, co jest tak istotne dla najmłodszych uczniów. Racjonalizacja sieci szkół to konieczność kompromisu między oczekiwaniami społecznymi a możliwościami samorządu - uważa Roman Kowalczyk. - Do tego trzeba jednak dialogu. Tam, gdzie go nie ma, dochodzi do protestów. Szkoda, że w sprawie szkoły w Sosnówce najpierw podjęto uchwałę a dopiero potem zorganizowano spotkanie -  dodawał kurator.

Uchwała intencyjna jeszcze nie przesądza o tym, że szkoła będzie zlikwidowana. Będziemy teraz czekać na opinię kuratorium - tonował nastroje wójt.

Bardziej bezwzględne dla pomysłu likwidacji szkoły i argumentów wójta były obie obecne na sali posłanki. Zarówno Iwona Krawczyk jak i Elżbieta Witek apelowały o wycofanie się z koncepcji likwidacji szkoły. Wójt próbował się jeszcze bronić perspektywą wzrostu kosztów związanych z żądaniami Związku Zawodowego Nauczycieli w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Ale obie posłanki zgodnie ten argument storpedowały wskazując, że tych pieniędzy będzie się szukać na szczeblu centralnym a nie w gminach.

Zdaniem zdecydowanej większości obecnych na sali likwidacja szkoły będzie ciosem nie tylko dla obecnych uczniów ale i całej społeczności wsi. Ludzi najbardziej oburza, że - jak mówią - potraktowano ich niepoważnie. O zamiarze likwidacji dowiedzieli się znienacka i późno.  Konieczność pozostawienia szkoły argumentują także dobrymi wynikami uczniów oraz korzyściami płynącymi z nauki w małych grupach.

- Sosnówka bez szkoły nie będzie już tą samą Sosnówką. Szkoła pełni dla mieszkańców naszych wsi funkcję centra kultury, wokół niej koncentruje się życie społeczności lokalnej. Dzięki lokalizacji naszej szkoły blisko domów rodzinnych jest ona placówką bezpieczną. Wychowawcy, nauczyciele dysponują dużą wiedzą na temat środowiska rodzinnego uczniów, co wpływa pozytywnie na ich rozwój emocjonalny i społeczny - argumentowali rodzice.

 

Oddaj swój głos odnośnie szkoły w naszej sondzie - Kliknij w link i zagłosuj

https://sonda.hanzo.pl/sondy,276334,6AGN.html

 

 

 

Reklama

obronią szkołę w sosnówce - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 01:36:37

    Szkołę trzeba zamknąć i to jak najszybciej!!! Dzieci niech się uczą życia w społeczeństwie, a nie w jakiejś wiejskiej sekcie gdzie stopnie kupuje się za jajka! Te czasy mamy już za sobą. Tyle w temacie. Amen!

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 01:56:42

    Ciekawe co zrobią rodzice tych pociech jak skończą tą szkołę i będą musieli pójść dalej z systemem edukacji ?? do LO , technikum etc
    Wójt będzie musiał im postawić taką placówkę?? Bo będzie za daleko ?? Masakra !!

  • Gość do Gościa. - niezalogowany 2019-02-14 06:12:28

    Brawoooo zamknąć,zaorac i biedronke postawić.

  • R. - niezalogowany 2019-02-14 06:13:15

    We wczorajszej dyskusji mieszkańcy wiedzieli więcej, niź przedstawiciele gminy. Wiele pytań rodziców pozostało bez odpowiedzi. Okazało się, źe szkoła w Podgórzynie juź ma więcej dzieci, o 50 niź zakładał plan ! A gdzie jeszcze 100 uczniów z Sosnówki ! Subwencja na ucznia w Sosnówce została źle policzona! W koszty szkoły zostały wliczone nie wiadome rzeczy, pani skarbnik nie umiała powiedzieć co ! Nikt nie umiał powiedzieć ile gmina zaoszczędzi pieniędzy na likwidacji szkoły! Argument o podwyżkach nauczycieli został storpedowany przez przedstawiciela kuratororium, związków zawodowych i posłanki ! Tym bardziej, źe Pan wójt widzi zatrudnienie nauczycieli z Sosnówki dalej na terenie gminy ! I tak moźna wymieniać bez końca.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 06:42:45

    Tylko likwidować i likwidować. Tak samo jak w Piechowicach się dzieje. Byłe gimnazjum może w ostatniej chwili zostać podstawówką to radni na NIE ale dbać tylko o własne dupska i diety sobie podnosić to wszyscy na TAK.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 07:08:29

    Bo wiesniaki niebedom gdzie mieli w siatkówke grać po pracy

  • Walenty - niezalogowany 2019-02-14 08:02:25

    Te obraźliwe komentarze są na poziomie reprezentowanym wczoraj przez władze gminy. Po raz kolejny zderzyliśmy się z brakiem transparentności w zarządzaniu Gminą.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 09:00:53

    Już czas zamknąć szkołe w Kostrzycy a jeszcze jedna sprawa dzieci nie maja gdzie wychodzic bo na terenie szkoły zrobili sobie parking samochodowy to jest przykład nauczycieli gdzie powinno się parkowac Brawo

  • Wyborca - niezalogowany 2019-02-14 09:02:07

    Jeśli przed wyborami obiecuje Wójt że nie zlikwiduje żadnej szkoły to powinien dotrzymać obietnicy.
    Tyle w temacie szkoły!!!!
    Ta obietnica była podstawą do tego aby wybrali go na Wójta . ZAcznijmy wyciągać konsekwencje od ludzi którzy chcą rządzić.
    Jak obiecywał to powinien mieć plan działania a nie słowotok.

    Wójt do tej pory bardzo mi się podobał .
    Każdy może się zapomnieć powinien przeprosić wycofać się z zamknięcia i szukać innych rozwiązań.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 09:13:52

    Przyjechały 2 pańcie z Warszawki i oceniają wójta bo jest z innej opcji politycznej. Nie biorą pod uwagę ekonomii,z której wynika że koszty utrzymania tak małej szkoły odbiją się na wszystkich mieszkańcach gminy. Gdyby to była taka dobra szkoła to rodzice nie posyłaliby dzieci do innych szkół. A tam jedna sitwa nierobów i leni. W Sosnówce funkcjonuje przy OSP świetlica,która może pełnić centrum kulturalne dla mieszkańców A rolnikiem może się zająć sołectwo. Szkoła w Podgórzynie jest rzut kamieniem i skoro tą szkołą ma tak mało uczniów,najgorsze wyniki a kosztuje krocie to wszystko przemawia za tym by ją zlikwidować. Tam nauczycielom nie chodzi o dobro dzieci tylko o utrzymanie się w tym towarzystwie wzajemnej adoracji, bo musieliby się skonfrontować z własną nieudolnością,lenistwem i wynikami nauczania dzieci w tym oczywiście swoich. Gdyby było inaczej pół wsi nie dowoziłoby dzieci do innych szkół. Jakoś na spotkaniu nikt nie wspomniał,że ta garstka uczniów jest zasilana mieszkańcami domu dziecka z Przesieki. Więc my mieszkańcy,którzy są świadomymi rodzicami i mamy dzieci w wieku szkolnym najlepiej wiemy jak źle się dzieje w tej szkole i już dawno poszliśmy po rozum do głowy. Poza tym ta propaganda jaką na wsi rozpętali nauczyciele znalazła największy posłuch u ludzi starszych,których tak naprawdę temat edukacji dzieci już dawno nie dotyczy,to oni zrobili frekwencję na tym spotkaniu a nie rodzice,którzy chcą mieć dobrze wyedukowane dzieci, sprawiedliwie oceniane i nie szykanowane. Drogie grono pedagogiczne nigdy mnie nie przekonacie by moje dziecko uczęszczało do tej szkoły,nawet gdybym miała je dowozić do Jeleniej Góry. Jedno trzeba Wam przyznać,że w kręcenie afer i szerzeniu propagandy jesteście najlepsi ale to też nie dziwi skoro najczęstszym zajęciem przez Was uprawiany jest intrygowanie,plotkowanie i nawet we własnym gronie jeden drugiemu nie odpuści. Fałsz i obłuda proszę państwa,którzy czytacie ten artykuł i nie żyjecie wśród tych wszystkich zakładanych ludzi,którzy mienią się orędownikami edukacji. Taka to jest ta nasza inteligencja wiejska i mała lokalna ojczyzna.

  • gość 2019-02-14 10:09:08

    Nie pańcie z Warszawki, tylko Panie Posłanki z naszego regionu, trochę kultury nie zaszkodzi. I skąd w Tobie tyle jadu i nienawiści do ludzi ? Żal mi Ciebie.

  • gość 2019-02-14 10:10:48

    Nie pańcie z Warszawki, tylko Panie Posłanki z naszego regionu, trochę kultury nie zaszkodzi. I skąd w Tobie tyle jadu i nienawiści do ludzi ? Żal mi Ciebie.

  • Ola - niezalogowany 2019-02-14 10:13:17

    Kłamstwem jest już to że mówimy o 100 dzieci po odejściu gimnazjum itp będzie to około 70 dzieci 22 nauczycieli 18.5 etatu dwie sekretarki plus obsługa policzcie ile dzieci przypada na nauczyciela tam powinna być wysoka średnia jest lipa. Pani dyrektor chce oszczędności wprowadzić padają pomysły może przedszkole przenieść do budynku szkoly tylko jak zapewni dzieci w wieku 2.5lat i6 dobre warunki muszą być dwie sale i pomieszczenie do spania dla maluchów jaki rodzic odda tam dziecko nie wyobrażam sobie tego. Cięcie etatów to byłoby wyjście ale kogo odstrzelic. Prawda jest taka że bitwę wygracie ale nic już nie po radzicie na to że strach został zasilany i plony będą zebrane nie teraz to w innym czasie. I jeszcze jedna rzecz wam już kończą się dzieci które mogły by przyjść do szkoły wasze już są może parę koleżanek zlituje się i swoje dzieci przepisze z Podgórzyna i uda się utworzyć pierwsza klasę ale to już rezerwy. Na jesień wybory zmieni się koalicja i przyjdą po was.

  • gość 2019-02-14 10:46:22

    STOP ustawie 447

  • gość 2019-02-14 10:50:06

    Szkołą zasilana mieszkańcami domu dziecka z Przesieki - ciekawe dlaczego dojeżdżają do Sosnówki a nie do Podgórzyna? Może dlatego że Pani Dyrektor szkoły w Podgórzynie odmówiła ich przyjęcia.......

  • Uczestnik - niezalogowany 2019-02-14 11:01:32

    Dlaczego Wy przeciwnicy szkoły Nie zabraliscie głosu wczoraj przy debacie ? Hejterzy anonimowo potrafią się wypowiadać tylko w Internecie. Wczorajsza debata była otwarta dla każdego trzeba było przyjść posłuchać wypowiedzi każdej ze stron. Kultura słowa czy ktoś jeszcze ma pojęcie o tym ? Przestańcie obrażać się nawzajem....

  • gośćnr07 - niezalogowany 2019-02-14 13:00:37

    Widać tutaj po komentujących że siedzi kasta z gminy i wpisuje. Może by tak mieszkańcy gminy ją prześwietlili? Na dzieci i szkołę gmina niema pieniędzy ale na inwestowanie w wyciągi narciarskie w Sosnówce gmina pieniądze już ma. Na budowę i wyciągi potrzebne są pozwolenia, wykup lub wynajem ziemi, papiery, dużo ogrom pisemnej zgody od lasów na wycięcie drzew i innych podobnych pism z różnych inwestycji, gmina wydała już na to niemałe pieniądze, zamiast inwestować w coś co nie wiadomo czy powstanie może jednak zainwestować w szkołę. Jedno co mi się nie podoba to to że w gminie po znajomości, koledze sprzedaje się za grosze ziemię. To tylko świadczy o patologi. Brak słów jak nieliczni go bronią, żeby to w gminie pracowali sprawiedliwie, niech w końcu mieszkańcy się obudzą i sprawdzą osobiście na co zostały wydane pieniądze, wiele z tego poszło na pierdoły zamiast utrzymywanie szkół. W ramach oszczędności wszystko zlikwidują, zlikwidowali policję, ZUK itd.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 15:14:42

    Panie posłanki to przyjechały bo jest rok wyborczy inaczej to by nikt z Wiejskiej sie nie pofatygowal do takiej Sosnówki,a mówiły to co chcieli ludzie usłyszec a nie to co jest w rzeczywistości prawdziwe. Typowa przedwyborcza zagrywka.

  • A, s. - niezalogowany 2019-02-14 15:40:09

    Ale jedna osoba nie może się pogodzić z tą decyzją. Tyle w niej nienawiści, że z braku argumentów zaczyna wszystkich obrażać. Szkoda że wczoraj głosu nie zabrał. A proszę sobie wozić dziecko gdzie Pan lub Pani chce. No chyba, że przez te komentarze czuje się Pan lub Pani lepiej

  • Szoł - niezalogowany 2019-02-14 18:14:58

    Pan Wójt wybrał fatalny moment na wygaszenie tego koła wzajemnej adoracji w Sosnówce, pani poseł Witek zrobiła sobie wiec, jest rok wyborczy a elektorat łatwo zdenerwować więc pomimo że nawet kurator próbował tłumaczyć że demografia czyli mała ilość dzieci przemawiają za likwidacją, to posłanki na to nie pozwolą, minister też już się wypowiedziała. To że teraz obronią szkołę nic nie zmienia sprawa się przeciągnie może rok dwa ale to nie wójt ją zamknie, sama się zlikwiduje przy tej mizerii ilości dzieci.

  • Gość - niezalogowany 2019-02-14 19:04:18

    Co to za nowa szkola bez sali gimnastycznej !!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-02-15 06:25:33

    Zaorac i biedre postawić.Dlaczego mamy dopłacać z naszych podatków.Dajemy już na patologiczne 500 plus.

  • gość007 - niezalogowany 2019-02-15 08:36:38

    Owszem zaorać tą szkołę ale w Podgórzynie która to powstała w nietrafionym miejscu.

  • Gośćfd - niezalogowany 2019-02-15 11:11:51

    Wieśniaki nie ogarniają, że szkoła jest nierentowna i przynosi tylko straty. Zamknąć, teren zabetonować i postawić trzepak.

  • Genek - niezalogowany 2019-02-16 06:38:05

    A tutej nik nie mówi o Downach -można?można

  • gość 2019-02-16 14:22:57

    Obiecał Wójt nie likwidować szkoły w Sosnówce ? OBIECAŁ ! Więc niechaj nie robi z gęby cholewy. W Podgórzynie szkoła w szczerym polu, bez sali gimnastycznej, bez przejsć przez jednię, bez chodnika aby dojść, na rondo szans nie ma. Ogarniecie się dopiero jak ktoś zginie?

  • gość 2019-02-18 11:26:50

    Może ktoś wie na czyim polu wybudowano nowa szkołe w Podgorzynie? Od kogo gmina kupiła grunt? Kto zarobił na fatalnej lokalizacji szkoły? Bo straciły wszystkie dzieciaki!

  • Gość - niezalogowany 2019-02-18 11:58:44

    Gmina kupiła grunty od teścia pewnej pani obecnie urzędniczki gminnej.

  • gość 2019-02-19 16:44:50

    No, no i pewnie o to chodziło. Bezpieczeństwo dzieci mieli tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę ...