:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorząd, Szykuje ogromny opłat śmieci podwyżki odczujemy wszyscy - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 04/07/2019 11:23

Jutro (05.07) komisje jeleniogórskiej Rady Miejskiej będą debatować nad projektami uchwał dotyczących podwyżek opłat za odbiór odpadów. Niestety są to bardzo poważne kwoty.

Jeśli segregujemy śmieci czeka nas podwyżka z 15 zł na 27 zł miesięcznie za każdą osobę. Jeśli nie segregujemy śmieci, będziemy musieli zapłacić nie 25 zł jak dotychczas ale...aż 54 złote.

Na przewidywaną podwyżkę składać się ma cała lista przyczyn. Kwoty za odbiór odpadów będę wyższe ze względu na wprowadzenie nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w tej sprawie. 

To jednak przede wszystkim wzrost opłat, za przyjęcie niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych ze stawki 235,00 zł w 2014 r. do 370,00 zł w 2019 r.  To także wzrost opłat marszałkowskich, za składowanie odpadów które podnoszono od 70 zł przez 140 zł, do 170 zł teraz, a w przyszłym roku będzie już 270 zł za tonę. Resort środowiska podwyżkę opłat argumentuje tym, że ma ona powstrzymać gospodarujących odpadami przed składowaniem zmieszanych odpadów komunalnych i niejako “napędzać” zbiórkę z podziałem na poszczególne frakcje (papier, szkło, plastik). 

Ponadto wzrasta o ponad 186% stawka za przyjęcie odpadów biodegradowalnych w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych ze stawki 70,00 zł w 2014 r. do 200,00 zł w 2019 r. 

Ponadto w uzasadnieniu do projektowanej uchwały czytamy jeszcze o : spadku przychodów ze sprzedaży surowców wtórnych, wzroście stawek za odpady wielkogabarytowe, wzroście kosztów recyklingu, oraz zwiększającej się ilości odbieranych odpadów.

W tej sytuacji projekt uchwały zakłada, aby stawka opłaty za odpady zmieszane wynosiła dwukrotność stawki za odpady segregowane czyli 54 złote od mieszkańca. W myśl projekty stawki opłaty za odpady zmieszane mają "zachęcać" mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów lub stanowić sankcję finansową za nie zbieranie odpadów bez ich selekcji.

Szykuje się ogromny skok opłat za śmieci

 

 

 

Reklama

szykuje się ogromny skok opłat za śmieci - komentarze opinie

  • gość 2019-07-04 12:23:37

    A potem się dziwić ze w lasach pełno śmieci. Żeby pensje tak szybko rosły jak wszystko w około chory kraj.

  • Syf totalny - niezalogowany 2019-07-04 12:32:34

    A nie ma innego miejsca jak Kostrzyna ceny z sufitu A syf wkoło że nos wykreca to jest mafia smieciowa

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 12:33:46

    Segreguję odpady...A one I tak idą do jednego auta podczas wywozu.
    Więc jest to złodziejski proceder wyciągania od nas pieniędzy.
    My już umiemy segregowac....A wy?- firmy zajmujące się wywozem....
    Ręce opadają. Tylko dlaczego jest na to powszechne przyzwolenie....

  • gość 2019-07-04 12:49:46

    Chytrość państwa wyjdzie wam bokiem. Ciekawe kto będzie sprzątał lasy i pola?

  • gość 2019-07-04 13:08:43

    A ktoś weryfikuje w ogóle to cale segregowanie? ludzie deklarują segregowanie śmieci ( żeby było taniej !!!) a i tak wszystko wrzucają do jednego worka !\n

  • gość 2019-07-04 13:08:58

    macie swe pińset plus..hehe...

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 13:13:18

    Do segregacji muszą być zapewnione pojemniki odpowiednie, a wiele budynków ma tylko jeden ogólny. I jak tu segregować?!

  • paula - niezalogowany 2019-07-04 13:17:09

    Do wszystkich wywożących śmieci do lasu. Jesteście skończonymi debilami, bo czy wyrzucicie śmieci do śmietnika, czy do rowu to i tak musicie za nie zapłacić. Nie ma opłaty za ilość, tylko od osoby miesięcznie, niezależnie czy masz pełny kubeł czy pusty. PSZOKi odbierają gabaryty za darmo a droga do lasu czy do najbliższego PSZOKu jest zwykle taka sama tylko wstyd jak cię złapią duży.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 13:32:38

    Jest chyba jakaś Niemoc MMiasta, nie wiem czemu ale wkoło mnie stoją tylko szare pojemniki a tylko nasza wspólnota ma do segregacji. Skutek taki, że wszyscy nam podrzucają inne śmieci. DLACZEGO INNE WSP ÔLNOTY MAJĄ tylko po szarym pojemniku?
    Kto za to odpowiada?

  • gość 2019-07-04 13:40:42

    Brakuje pieniędzy na podwyżki dla u...........w !!!!

  • J32 - niezalogowany 2019-07-04 13:57:06

    Muszą sobie odbić zabezpieczenia roszczeń. Kwoty które idą w milionach... Po pozarach składowisk w zeszłym roku ustawodawca zmienił przepisy nakładając na firmy zajmujące się skladowaniem odpadów dużo nowych obowiązków, w tym w/w Zabezpieczenie roszczeń.
    Im większe składowisko, tym większe kwoty. Firmy albo będą musiały wykupić polisę, albo mieć zabezpieczenie w formie depozytu czy gwarancji bankowej.
    Tak więc, to nie żadna lokalna mafia smieciowa, a konsekwencja zmiany ustawy o odpadach:, która polecam poczytać, lub chociaż zorientować się bliżej o co z tymi zmianami chodzi..

  • Kostrzyca - niezalogowany 2019-07-04 14:04:40

    Zmienić wywalić tych co zarządzają Kostrzycą i będzie Lux jak innych śmietnikach w okolicy nie słyszałem 350 zł toną x 13 ton pojemność auto można to przeliczyć urząd marszałkowski ustala ceny na dolny Śląsk A te zlodzieje tak krecą

  • Maxx - niezalogowany 2019-07-04 14:12:28

    PiS and love. Śmieci, woda, prąd, żywność - ceny do góry. Jeszcze tylko pensje i będzie dalej na socjal dla nierobów. Bo co tam jeszcze pisiory oferują ?

  • gość 2019-07-04 14:31:10

    To nie wina Kostrzycy. To wina Łużniaka, który nie chce, żeby Jelenia przystąpiła do związku gmin. Gminy, które są w związku płacą mniej. Wysypisko było budowane właśnie dla tych gmin. Łużniak trzyma Jelenią poza związkiem, więc my dla nich jesteśmy obcy. A obcych się kroi ile wlezie. I tak właśnie postępuje teraz Kostrzyca. Podziękujcie Łużniakowi, że wypisał nas ze wszystkich porozumień, związków i układów. Ten człowiek wojuje ze wszystkimi. Zaczął od ataków na rząd, a teraz kłóci się nawet z sąsiednimi gminami. Jakiś frustrat. Chyba żona mu nie daje.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 15:09:47

    500+

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 18:08:21

    PiS okrada ludzi i robi z nich żebraków a karmi pasożytów nierobów 500+ nie wszyscy.

  • przypadek - niezalogowany 2019-07-04 19:55:22

    szlak mnie trafia jak słyszę o śmieciach ,znów jawna korupcja ,składowanie na wysypisku w ścięgnach to nabijanie w butelkę społeczęstwo, wysypisko pomału się kończy a to przez pazerność ZGK, to wysypisko miało służyć tylko czterem gminom ,ale pazerność szefostwa ZGK nie zna granic przyjmują śmiecie zjeleniej ,szklarskiej i innych miejscowosci ,ale nie tylko ,zaobserwowałem również że smiecie są przywożone z innych województw jaki z zagranicy to rozbój pytam gdzie CBA pis gdzie protestujący w sprawie spalarni,czas rozwalić bandę ZGK, mieszkańcy ,Krpacza, Kowar,Gminy podgórzyn ,i mysłakowic ,zacznijcie protestować zanim będzie zapóżno,ukłony dla odważnych,

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 20:03:09

    Dobra zmiana

  • gość 2019-07-04 20:13:44

    Spółka Miejska to tylko taki mały pośredniczek w całym tym bałaganie, który bez najmniejszego zaangażowania próbuje ugrabić sporą pulę kasy dla siebie. Ta firma jest mało zorganizowana - dlaczego nie segreguje odpadów po ich odbiorze od mieszkańców tylko wiezie jak leci do Kostrzycy, która z marszu stawia warunki, że przyjmą to ale za dużo większą cenę. Taka następna segregacja mogłaby przynieść ogromne zyski dla firmy zajmującej się odbiorem odpadów tylko, aby je uzyskać trzeba mieć zapał do interesu, a nie do całodziennego pierdzenia w stołek. No i dlatego najlepiej jest sięgnąć do ludzkich kieszeni, bo to prosty oraz niezawodny sposób, na pełną kabzę u prezesów i całej korytowej sitwy (MPGK - Można Pierdząc Garnąć Kasę). Taki sposób obrotu odpadami miał rację bytu jak śmieci zwożone były do Siedlęcina na własne składowisko - teraz niestety trzeba być mądrym gospodarzem.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-04 21:26:18

    Lasy i pola będą pełne śmieci to chory kraj chore miasto co to za ceny sam zrezygnuje ze śmietnika i już powiem że tam nie mieszkam

  • gość 2019-07-04 21:46:19

    panie łużniak kiedy będą obniżki cen za śmieci a może dołoży się pan ze swojej sytej pensyjki tym najuboższym - a może ci co na pana głosowali się dołożą do najbiedniejszych - Pan ma pensyjkę 10tysi na miesiąc i niebawem emeryturkę w wysokości 2koła euro na miesiąc ciekawe czy coś pan odpali tym co na pana głosowali a nie będą mieli kasy aby zapłacić za śmieci - ludzie po co wybieracie polityków którzy nic nie robią ? ano po to żeby mieli 5 razy większe pensje od zwykłych ludzi - ludzie !! Co ? przebudzcie się !! heh

  • gość 2019-07-05 08:58:34

    Sami takie władze wybraliście macie swojego prezydenta Jeleniej Góry

  • gość 2019-07-05 10:44:39

    To jakieś żarty, o podwyżce decyduje władza miasta a nie państwa czyli PO. Woda drożeje śmieci oby do wyborów.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-05 21:45:28

    Ej przypadek to nie przez ZGK sytuacja wysypiska jest tragiczna tylko Miecia po którym został ten smród.

  • slick - niezalogowany 2019-07-05 22:48:36

    500+ i całą reszta dopłat... musicie się dołożyć obywatele

  • gość 2019-07-10 15:37:07

    Granda , ludzie powinni się buntować , obywatelskie nieposłuszeństwo !!!!

  • Jacek R. - niezalogowany 2019-07-11 01:27:43

    Powinni zagonić zj*by z Drive Clubu by to robili. Przydali by się raz do czegoś niedojdy.

Dodajesz jako: |