:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Turystyka, Szklarska Poręba tajemnicza otoczona naturą pełna historii - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 13/08/2019 11:46

Województwo dolnośląskie zdecydowanie kryje w sobie bardzo wiele przeróżnych niespodzianek, a jedną z nich jest miasteczko położone w dolinie rzeki Kamiennej - Szklarska Poręba. Zdecydowanie warto się tam wybrać - każdy z nas, niezależnie od tego, czego poszukuje w swoich wyprawach, odnajdzie to właśnie w Szklarskiej Porębie. Co zaś dokładniej znajdziemy w tym wyjątkowym miejscu?

Województwo dolnośląskie zdecydowanie kryje w sobie bardzo wiele przeróżnych niespodzianek, a jedną z nich jest miasteczko położone w dolinie rzeki Kamiennej - Szklarska Poręba. Zdecydowanie warto się tam wybrać - każdy z nas, niezależnie od tego, czego poszukuje w swoich wyprawach, odnajdzie to właśnie w Szklarskiej Porębie. Co zaś dokładniej znajdziemy w tym wyjątkowym miejscu?

Noclegi Szklarska Poręba

Zanim jednak zaczniemy wymieniać atrakcje, warto pokrótce omówić, jakie to miasto oferuje możliwości wypoczynku. Przede wszystkim - bardzo przeróżne. Kiedy tylko otworzymy przeglądarkę internetową, szybko zauważymy, że w Szklarskiej Porębie znajdują się zarówno piękne, rozłożyste górskie wille, skromne góralskie chatki, wygodne pensjonaty dla całych grup jak i ekskluzywne apartamenty ze spa i basenem. Krótko mówiąc - każdy ma szansę znaleźć tutaj typ wypoczynku, który najbardziej preferuje. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że najlepiej jest rezerwować noclegi w Szklarskiej Porębie z dużym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli planujemy wyjazd w szczytach sezonu, które przypadają na okres wakacyjny, ferii oraz oczywiście wszelkich długich weekendów itp. Standardowo ceny wahają się od 40- 50 zł za nocleg, do prawie 200 zł. Wystrój zazwyczaj zaaranżowany jest po góralsku.
Wiele osób jeszcze zapewne zapyta, w której części Szklarskiej Poręby najlepiej jest szukać noclegów? Otóż generalnie rzecz ujmując za najlepszą lokalizację uchodzi centrum oraz okolice południa, ponieważ tam znajduje się większość wyjść na szlaki. Interesujące jednak mogą być także oferty noclegów mieszczących się nieco na uboczu, nawet poza granicami miasta, szczególnie w kierunku południowym i wschodnim, ponieważ tam odpoczniemy od turystów, mając tuż przy sobie piękną, karkonoską naturę. Wówczas jednak lepiej jest posiadać własny środek transportu.

Wiemy już, jak i gdzie spać w Szklarskiej Porębie. Teraz zatem nadszedł czas na to, aby powiedzieć, po co w zasadzie mamy tam jechać... Otóż powodów jest nieskończenie wiele!

Klimat na medal

Przede wszystkim warto rozpocząć tu od pewnej dość nietypowej atrakcji, jaką stanowi klimat tego miasteczka. Otóż już w XIX wieku zauważono, że klimat, jaki tu panuje porównywalny jest do alpejskiego na wysokości mniej więcej 2000 m n. p.m. Oznacza to, że panują tu szczególnie dobre warunki zdrowotne polecane szczególnie dzieciom czy dorosłym mającym na co dzień problemy z infekcjami dróg oddechowych, zmęczeniem czy osłabieniem. Ponadto miejsce to cenią sobie sportowcy, postrzegając je całkowicie słusznie, jako wybitnie zwiększające wytrzymałość i odporność.

Na styku dwóch pasm

Dalej trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że Szklarska Poręba niejako oddziela od siebie dwa ważne pasma - od południa okalają ją Karkonosze, od północy zaś Góry Izerskie. Z kolei zaś po wschodniej stronie znajduje się region nazywany Pogórzem Karkonoskim. I teraz przechodzimy do opisu jednych z wyjątkowych rzeczy, a mianowicie konkretniej do atrakcji poszczególnych pasm. Otóż Karkonosze słyną przede wszystkim z majestatycznego szczytu, jakim będzie Szrenica. Ponadto znajduje się tu wiele rezerwatów przyrody jak np. Śnieżne Kotły czy Czarny Kocioł. Z kolei Góry Izerskie oferują nam takie szczyty jak chociażby Wysoki Kamień czy Czarna Góra.

Góry Izerskie mają jednak jeszcze jedną swoją mroczną tajemnicę - konkretniej jest to ciemna tajemnica, rozświetlona milionem jaśniejących tajemniczo światełek. Chodzi oczywiście o Izerski Park Ciemnego Nieb. Tu możemy doświadczyć jedynego w swoim rodzaju prawdziwego, ciemnego nieba z gwiazdami. Dzisiaj niestety, w dobie elektrycznych świateł i latarni, często nawet nie wiemy już, jak piękne i magiczne jest niebo środkiem nocy.

Karkonosze z kolei zachwycają swoim pięknem - nie na darmo w końcu założono tam słynny Karkonoski Park Narodowy. Warto zanurzyć się w ten magiczny świat prawdziwych gór.

Warto jeszcze zaznaczyć, że obok pięciu słynnych szlaków turystycznych pieszych - czerwonego, niebieskiego, żółtego, zielonego i czarnego, wytyczono jeszcze specjalne szklaki przeznaczone dla turystki rowerowej. Dzięki temu już teraz absolutnie każdy znajdzie swoją drogę.

Szklarska Poręba - miasto Ducha Gór

Warto jeszcze dodać, że według wszelakich legend to właśnie Szklarska Poręba uchodzi za siedzibę znamienitego Ducha Gór. Nazywany on bywa Rübezahl - z języka niemieckiego albo też Liczyrzepa - z języka polskiego, a obecnie także znany jest jako Karkonos czy Karkonosz. Zazwyczaj jest on przedstawiany jako starszy już mężczyzna, niemniej jednak ciągle silny i krzepki, z długą siwą brodą oraz z kosturem w dłoni. W Szklarskiej Porębie znajduje się naprawdę wiele rzeźb tego odwiecznego boga.

Zima w Szklarskiej Porębie

Mówiąc o Szklarskiej Porębie nie sposób także nie wspomnieć o magicznej zimie w tym miejscu. Obok przepięknych, przypominających alpejskie, krajobrazów oraz czystego i mroźnego powietrza czeka bowiem na nas szereg atrakcji. Przede wszystkim znajdują się tutaj liczne trasy zjazdowe. Wśród nich wymienić trzeba słynną trasą FIS. Jest to jedna z zaledwie 11 tras narciarskich w Polsce oznaczonych kolorem czarnym. Charakterystyczna jest dla niej słynna ściana -najbardziej pionowa w Polsce. Obok tej trasy będącej niezwykle trudnym egzaminem narciarskim znajdują się jednakże trasy o średnim a nawet i bardzo łatwym stopniu trudności. Ponadto znajdziemy tutaj także wiele tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego.

Szklarska Poręba - miasteczko z historią i kulturą

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że sama Szklarska Poręba ma nam naprawdę bardzo wiele do zaoferowania szczególnie na deszczowe i chłodniejsze dni. Jej początki sięgają XIII wieku, niemniej jednak jako licząca się wieś zaistniała na mapach dopiero od XIX wieku. Znajduje się tu wiele zabytków z tamtego okresu, wśród których zdecydowanie trzeba wymienić chociażby dawne huty szkła, wille czy młyn św. Łukasza.

Miejsce ma tutaj także szereg wydarzeń zarówno kulturalnych jak i sportowych, organizowanych co roku jak i dodatkowych. Najważniejsze to chociażby : Trójka Górom, Biegi Piastów. Bieg na Lodzie czy Wielka Pętla Izerska.

Podsumowując - warto wybrać się do Szklarskiej Poręby. To na pewno będzie niezapomniana wycieczka.

Reklama

Szklarska Poręba - tajemnicza, otoczona naturą i pełna historii komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-14 19:09:33

  Miasto syf kiła i malaria i ukraińskie prostytutki.

 • gość 2019-08-15 06:21:30

  Żeby miasto nie zadbało o drogę na Kamieńczyk wstyd

 • Gość - niezalogowany 2019-08-15 07:43:42

  Piękne widoki, mniej turystów, dobry klimat. Nic mnie, nie boli. Mam siłę, na wszystko. Aż chce się żyć. Byłam w Karpaczu,ale tu jes magia. Polecam!!.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-15 15:46:38

  Zdrowy klimat????? Setki, tysiące samochodów dziennie, tiry, syf że głowa boli. Drogo i beznadziejnie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-15 19:58:25

  To są kpiny aby w Karkonoskim Parku Narodowym nie było na szlakach śmietników. W Szklarskiej bywam średnio co 2-3 lata i komercja jak tu się robi to głowa boli. Wejście do Parku 8 zł od osoby, brak ławek, śmietników, nie wszystkie szlaki są super jak opisano, trochę koloryzowane. Firma z Warszawy kasuje za wejście do Parku a nie potrafi postawić śmietników tylko kasę. Proponuje nauczyć się od naszych sąsiadów po stronie Czeskiej jak potrafią iwenstowac w szlaki, ekologię. Tylko Władze Parku mogą się wstydzić, jedna wielka żenada.

 • gość 2019-08-16 09:17:33

  w Parku Narodowym każdy swoje śmieci zabiera z sobą co wniósł to wynosi

 • gość 2019-08-22 13:59:57

  błagam... jakie góralskie chatki... w Sudetach nie ma górali (i całe szczęście), ale że autor tekstu, zakładam że \"tutejszy\" o tym nie wie... kogo wy tam zatrudniacie?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Duże mieszkanie do remontu

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu ciekawą ofertę inwestycyjną - duże mieszkanie w stanie do remontu kapitalnego w zielonej, zacisznej..


Dwa domy na przepięknej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje wspaniałą nieruchomość z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Dwa niezależne domy wolnostojące położone na..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Praca dla lekarza stomatologa

Praca dla dentysty w nowoczesnej Klinice Kamil Turek Stomatologia w Jeleniej Górze. Poszukujemy endodonty, lekarza zachowawczego, pedodonty...


Kominki, Kotły, Piecyki

Poszukujesz kominka, piecyka lub ogrzewania? Świetnie trafiłeś. Zapraszamy do naszego salonu:


Dwa mieszkania w Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży dwa mieszkania zajmujące całe pierwsze piętro kamienicy blisko centrum Szklarskiej..


Domz ogrodem i garażem

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje na sprzedaż nieruchomość zlokalizowaną pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Poręba - w Piechowicach. Świetne..


Lokal handlowy do wynajęcia -

Do wynajęcia lokal handlowy w centrum Szklarskiej Poręby. Duże witryny, lokal na parterze. W sąsiedztwie - Lidl, bank, poczta i wiele innych..


M2 z balkonem w Piechowicach

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży mieszkanie w bloku w centrum Piechowic. Nieruchomość znajduje się na czwartym, ostatnim..


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Sprzedam Skodę Felicje

Sprzedam żywana Skodę Felicje 2 z 1999 roku o pojemności 1,3 MPI i mocy 68 koni na łańcuchu rozrządu, auto od drugiego właściciela samochód stoi na..


M2 po remoncie Cieplice

Biuro nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży mieszkanie w centrum Cieplic - bardzo blisko Placu Piastowskiego, Parku Zdrojowego, Szkół..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"