:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorząd, Szklarska Poręba Miejska przewodniczącego - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 20/11/2018 11:40

Rada Miejska w Szklarskiej Porębie została w większości zaprzysiężona. Ślubowanie złożył też burmistrz Mirosław Graf. Jednak już inauguracyjna sesja pokazuje, że nowej radzie nie łatwo będzie dojść do porozumienia. Nie udało się bowiem wyłonić jej przewodniczącego

Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie burmistrz Mirosław Graf oraz większość radnych złożyli ślubowanie. Brakowało tylko radnego Piotra Kozioła, który wybrał się na wczasy. Ta absencja nie pozostała bez wpływu na głosowanie nad wyborem przewodniczącego. Dwukrotnie przeprowadzane głosowania nie przyniosły rezultatu. Radni wybierali pomiędzy Rafałem Wróblewskim  z komitetu Mirosława Grafa oraz Mirosławem Hochołem z komitetu Grzegorza Sokolińskiego. Głosy rozłożyły się dokładnie po połowie i obaj otrzymali po 7 głosów.  

Przebieg głosowania świadczy, że nowa kadencja samorządowa zaczyna się od konfliktu. Wszystko też wskazuje, że jego podłoże sięga jeszcze poprzedniej kadencji w której radni skupieni wokół Mirosława Hochoła pozostawali w dość głębokiej opozycji. W ostatnich wyborach udało im się uzyskać 5 mandatów, natomiast kandydujący na burmistrza Grzegorz Sokoliński przepadł w pierwszej turze uzyskując stosunkowo niewielką ilość głosów. Szybko jednak dobrali sobie sojuszników w postaci trójki radnych z komitetu Ryszarda Rzepczyńskiego, który w drugiej turze wyborów na burmistrza rywalizował z Mirosławem Grafem, ustępując mu jednak bardzo wyraźnie. Teraz przegrane komitety łączą siły a osiem głosów zapewnia minimalną większość w piętnastoosobowej radzie. Oczywiście przy pełnej frekwencji. Tymczasem urlopowe plany jednego z radnych krzyżują możliwość ukonstytuowania się Rady Miejskiej. 

Jednak to nie tylko urlop, jednego przecież radnego a brak porozumienia stoi za obecnym paraliżem. Nowa rada - stare konflikty można wręcz powiedzieć. Rada rzeczywiście jest nowa bowiem tylko 4 radnych poprzedniej kadencji uzyskało reelekcję. Konflikty są jednak stare i oparte o także prywatne niechęci. Być może żywe jeszcze są również powyborcze emocje, być może zbyt mocno jeszcze doskwierają wyborcze rozstrzygnięcia z którymi najwyraźniej ciężko się pogodzić. Dlatego też w tej nowej radzie na razie górę biorą stare podziały.

Nieśmiało w tym sporze o wybór przewodniczącego przebijały się aspekty merytoryczne. Za radnym Hochołem przemawiać ma doświadczenie samorządowe, natomiast za radnym Wróblewskim fakt, że jest osobą spoza starych szklarskoporębskich konfliktów i miał zagwarantować szeroko rozumianą koncyliacyjność.

Warto przypomnieć też, że radny Mirosław Hochół był przez krótki czas przewodniczącym w poprzedniej kadencji. Funkcję tę utrzymał jednak tylko przez niecałe 5 miesięcy. W opinii ówczesnej większości rady nie współpracował z radnymi i nie respektował postanowień komisji. Doszło wówczas to precedensowego zerwania obrad sesji po którym przewodniczący Hochół przestał stawiać opór i złożył rezygnację.

Obecna sytuacja choć może takich emocji jeszcze nie wzbudza zaczyna jednak się upodabniać do tej sprzed trzech lat. Mieszkańcy dość żywiołowo komentują tę sytuację w mediach społecznościowych. Powszechnie mówi się o pierwszych rozczarowaniach. Mieszkańcy pamiętają bowiem składane w kampanii wyborczej deklaracje o chęci pracy na rzecz miasta i to ponad podziałami. W tej chwili jednak przynajmniej część radnych ponad podziały wznosić się nie zamierza. Ponieważ nawet propozycja radnego Krzysztofa Jahna aby powołać tymczasowego przewodniczącego, na podstawie umowy dżentelmeńskiej nie znalazła uznania drugiej strony. Radny Jahn proponował powołanie przewodniczącego do czasu powrotu z urlopu piętnastego radnego, po to aby rada mogła już działać. Obecny przestój w pracy samorządu będzie szkodzić miastu. Czekają przecież uchwały. 

Jak długo będzie trwał ten impas, przekonamy się w środę 21. listopada. Wówczas Rada Miejska w Szklarskiej Porębie będzie ponownie próbowała wybrać przewodniczącego.

 

Reklama

Szklarska Poręba - Rada Miejska bez przewodniczącego komentarze opinie

 • gość 2018-11-20 11:35:50

  Jeden radny Jahn pomyślał, żeby załagodzić spór i żeby miasto wyszło z twarzą... Nie rozumiem, dorośli, poważni ludzie, a dogadać się nie mogą - i to są ludzie działający na rzecz mieszkańców? Czy może działają na swoją korzyść?

 • gość 2018-11-20 11:44:39

  Jeszcze powinni promocję miasta poprawić, nie tylko retro taniec na lodzie, bieg piastów i jakieś art suchary na skwerku, a np. więcej koncertów. Kamil Bednarek przyciągnął turystów, ale też dużo lokalnych mieszkańców ze Szklarskiej, Karpacza, Jeleniej... Duży wydatek, ale i duża promocja, a co za tym idzie - zysk. Może jakieś weekendowe "Dni Szklarskiej Poręby" w martwym sezonie, co rok np. pod koniec maja? Weekendowa impreza, która rozrusza zaspane wtedy ulice... Wpuście młodych, kreatywnych ludzi do promocji, nie trzymajcie się starych, ciepłych kapci, odgrzewających co roku te same kotlety. Zainwestujcie a zyskacie.

 • gość 2018-11-20 11:55:01

  Jak radny Jahn taki chętny do wyboru tymczasowego przewodniczącego to mógł zagłosować na Hochoła. No chyba, że tymczasowość znaczy, że powinien to być pan Wróblewski, a potem się zobaczy.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-20 12:27:22

  Dlatego tez nie chodze na zadne wybory bo przedwyborcze mydlenie oczu nie ma nic wspolnego z powyborcza rzeczywistoscia.

 • gość 2018-11-20 13:26:10

  Niby czemu radny Jahn miałby głosować na Hochoła? "Warto przypomnieć też, że radny Mirosław Hochół był przez krótki czas przewodniczącym w poprzedniej kadencji. Funkcję tę utrzymał jednak tylko przez niecałe 5 miesięcy. W opinii ówczesnej większości rady nie współpracował z radnymi i nie respektował postanowień komisji. Doszło wówczas to precedensowego zerwania obrad sesji po którym przewodniczący Hochół przestał stawiać opór i złożył rezygnację. (...)". Skoro już raz Pan Hochół miał szansę i, nie ujmując mu niczego, się NIE sprawdził, po co znowu się do tego pcha?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-20 14:34:40

  Hochół już dawno powinien się spakować i wyjechać stąd(razem z panem Ginterem). Nigdy mu nie zależało na tym by miasto się rozwijało, byle by ciepła posadka była.

 • gość 2018-11-20 19:51:07

  Poco komu radny bezradny H.? Już raz pokazał że wszystko ma poważaniu a teraz są idioci co na przewodniczącego znowu go chcą? Dziwactwo,prostactwo i złośliwość działa.

 • gość 2018-11-21 08:45:53

  Szklarska Poręba pokazuje po raz kolejny, że jest to grajdołek prymitywnych interesów poszczególnych grup, a nie miejsce budowania solidnej wspólnoty. Graf stracił swoich ludzi w Radzie, bo mieszkańcy zauważyli, że byli słabi, z nadania politycznego, jak sam . Ale niestety nowi, co przyszli są nastawieni anty i zrobią wszystko, żeby do porozumienia nie doszło.

 • gość 2018-11-21 10:20:24

  Rozbrajające - pierwsza sesja, ale nowo wybrany radny uznał, że ważniejszy jest urlop, niż obowiązki których sumienne wypełnianie deklaruje się siłą rzeczy stając do wyborów. Rozumiem przypadek losowy typu choroba, ale wyjazd na urlop takim przypadkiem nie jest. Wnioskując po minimalnej różnicy głosów, uchwały będą zależeć nie od realnych wartości projektów które trafią pod głosowanie tylko od tego czy taki czy inny radny uzna, że ważniejszy jest akurat urlop, zakupy z żoną, piwo z kolegami, albo mecz w telewizji.

 • gość 2018-11-21 10:21:03

  Rozbrajające - pierwsza sesja, ale nowo wybrany radny uznał, że ważniejszy jest urlop, niż obowiązki których sumienne wypełnianie deklaruje się siłą rzeczy stając do wyborów. Rozumiem przypadek losowy typu choroba, ale wyjazd na urlop takim przypadkiem nie jest. Wnioskując po minimalnej różnicy głosów, uchwały będą zależeć nie od realnych wartości projektów które trafią pod głosowanie tylko od tego czy taki czy inny radny uzna, że ważniejszy jest akurat urlop, zakupy z żoną, piwo z kolegami, albo mecz w telewizji.

 • gość 2018-11-21 11:08:48

  Urlop planuje się wcześniej. Po co złośliwie robić w tym samym terminie zaprzysiężenie? Nie można było tego po ludzku uzgodnić? Zrobić wcześniej/później? Po co dolewać oliwy do ognia i podkreślać fakt o wczasach dwa razy w artykule, jakby to była jego wina, że na urlopie jest?! Miał prawo, pieniądze i ochotę to pojechał. A oskarżony nie powinien być on, tylko osoba, która o tym wiedziała, a pomimo tego, wybrała złośliwie akurat ten termin. Swoją drogą, z szacunkiem, ale niech Pan Hochół na przewodniczącego się więcej nie pcha. Raz był i długiej kariery nie miał, a to chyba coś znaczy. Teraz z komentarzy można wywnioskować, że mieszkańcy nie chcą go za przewodniczącego. A to chyba finalnie o miasto i mieszkańców chodzi.

 • gość 2018-11-21 12:49:10

  Śmiechu warte tłumaczenie które urąga inteligencji czytelnika czy też rozmówcy. To nie jest arabski książe który sobie leci i robi co chce, tylko osoba z jasno zdefiniowanymi wobec wyborców obowiązkami. I żadnej łaski nie robi, a tym bardziej, że nie robi tego za darmo. Podejrzewam, że listopadowy wypad nie był planowany od pół roku i zakończył się leżeniem w listopadzie nad polskim morzem, tylko był to "laścik" za granicą, co jest przy dobrej woli radnego w stosunku do jego wyborców łatwo weryfikowalne. Rozwijając fantazyjny tok rozumowania tłumaczony "złośliwością", następnym razem okaże się, że sesja rady została zwołana "złośliwie" bo radny musiał akurat wyskoczyć na promki z okazji czarnego piątku do Jelonki, nie miał czasu bo akurat na ten dzień kupił sobie bilet do kina, albo musi lecieć na siłownię.

 • gość 2018-11-21 13:41:44

  Chciałem jeszcze dodać gdyby istniały jakieś wątpliwości - jest takie powiedzenie - "dla chcącego nic trudnego". Jest to tylko i wyłącznie kwestia nadawanych priorytetów. Tu się okazało, że priorytetem był urlop, niż inauguracyjna sesja rady. Polska nie ma 3 tysięcy kilometrów i na sesję można było znaleźć czas, poświęcając dzień urlopu. Żaden wyczyn. Wystarczyła tylko owa chęć i dobra wola. Teraz pytanie - gdyby jakiś radny miał podpisać kontrakt na milion dolarów, to jak myślisz, a) pojechałby na urlop, b) na pewno by nie pojechał i znalazł by czas na podpisanie kontraktu? Prosta odpowiedź, nie? "Tylko" to nie było milion dolarów... Tu nie chodzi o to, byśmy doszli do konkluzji, ze "wybrany na radnego" = "ubezwłasnowolniony", tylko by jasno powiedzieć, że nikt radnych wołami na siłę nie ciągnął i ŻADNEJ łaski nie robią. Jak się jakiemuś radnemu wydaje, że jest inaczej to jest w błędzie i złożyć mandat, do widzenia.

 • gość 2018-11-21 13:42:32

  Chciałem jeszcze dodać gdyby istniały jakieś wątpliwości - jest takie powiedzenie - "dla chcącego nic trudnego". Jest to tylko i wyłącznie kwestia nadawanych priorytetów. Tu się okazało, że priorytetem był urlop, niż inauguracyjna sesja rady. Polska nie ma 3 tysięcy kilometrów i na sesję można było znaleźć czas, poświęcając dzień urlopu. Żaden wyczyn. Wystarczyła tylko owa chęć i dobra wola. Teraz pytanie - gdyby jakiś radny miał podpisać kontrakt na milion dolarów, to jak myślisz, a) pojechałby na urlop, b) na pewno by nie pojechał i znalazł by czas na podpisanie kontraktu? Prosta odpowiedź, nie? "Tylko" to nie było milion dolarów... Tu nie chodzi o to, byśmy doszli do konkluzji, ze "wybrany na radnego" = "ubezwłasnowolniony", tylko by jasno powiedzieć, że nikt radnych wołami na siłę nie ciągnął i ŻADNEJ łaski nie robią. Jak się jakiemuś radnemu wydaje, że jest inaczej to jest w błędzie i złożyć mandat, do widzenia.

 • gość 2018-11-22 09:00:29

  Nie ma co jechać po "laścikach" i "promkach w Jelonce", bo nie wiadomo gdzie Pan radny jest i od kiedy ma wykupione wakacje. Może już wcześniej, a może nie. Polska nie ma kilku tysięcy km, fakt. Ale czy Tobie przedmówco chciałoby się jechać z jednego końca Polski (jeśli w Polsce w ogóle jest) na drugi, po naszych niesamowitych, ekspresowych drogach? Błagam... NIE, nie przyjechałbyś na kilka godzin po to, żeby za chwilę znowu pokonywać tę samą, beznadziejną drogę, więc nie wypisuj takich głupot. I to, podkreślam, tylko opcja, jeśli jest w Polsce, bo tak naprawdę cholera wie gdzie jest. I nie chodzi mi teraz, że bronię wcześniej komentującą osobę, tym bardziej nie bronię radnego. Ale faktycznie, jeśli sprawa nie jest jasna i nie wiadomo kiedy zabukował wczasy to wyciąganie tego do artykułu nie miało sensu, bo być może rada wiedziała o tym odpowiednio wcześniej i to zlała. Nie wiemy tego, więc nie ma co odpowiadać za żadną stroną.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MZK sp. z o.o. zatrudni

Miejski Zakład Komunikacyjny sp. z o.o. w Jeleniej Górze zatrudni do pracy Kierowców. Wymagania niezbędne: - wykształcenie min. zawodowe, - prawo..


Zobacz ogłoszenie

Motor Honda NT 650 Deauville

Witam serdecznie, Mam do zaoferowania wspaniały motor Honda NT 650 Deauville z 2000 roku o przebiegu 86 790 km. Ubezpieczeń oraz przegląd do..


Zobacz ogłoszenie

Duże M3 po generalnym remoncie

do wynajęcia od początku lipca mieszkanie na parterze kamienicy. Mieszkanie o powierzchni 70,11 m2 składa się z 3 pokoi, kuchni, łazienki z wc oraz..


Zobacz ogłoszenie

Fakturzysta/-ka – Pracownik

PHU SIM Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: Fakturzysta/-ka – Pracownik magazynowy Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie aplikacji e-mail:..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik magazynowy

PHU SIM Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: Pracownik magazynowy Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie aplikacji e-mail: [email protected] lub o..


Zobacz ogłoszenie

Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Zobacz ogłoszenie

M2 z balkonem - Zabobrze !!!

Biuro nieruchomości Aplauz prezentuje na sprzedaż mieszkanie o powierzchni 55,43 m2 na Zabobrzu w Jeleniej Górze. Mieszkanie z balkonem na ostatnim..


Zobacz ogłoszenie

Śliczne mieszkanie na Zabobrzu

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży świetne mieszkanie na dziesiątym piętrze wieżowca z windą na Jeleniogórskim Zabobrzu...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię sprzedawcę / doradcę

Zatrudnię sprzedawcę / doradcę klienta - E-papierosy MANSO – Galeria Sudecka Zatrudnię doradcę klienta na stoisko z e-papierosami MANSO które..


Zobacz ogłoszenie

Lokal handlowy do wynajęcia -

Do wynajęcia lokal handlowy w centrum Szklarskiej Poręby. Duże witryny, lokal na parterze. W sąsiedztwie - Lidl, bank, poczta i wiele innych..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"