:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Samorząd, Szklarska Poręba samorząd pogrąży miasto chaosie - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 15/09/2019 16:34

Czy budżet miasta będzie zagrożony ? Czy zabraknie 2 milionów na inwestycje ? Rada miasta uchyla własne uchwały. Dlaczego ?

Piątek trzynastego

Zwołana na piątek 13 września na godzinę 13., nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Szklarskiej Porębie miała burzliwy przebieg. I to pomimo, że w porządku obrad znalazły się tylko dwie uchwały. Obie dotyczyły uchylenia podjętych wcześniej uchwał w sprawie sprzedaży miejskich działek przy ulicy Izerskiej.

Spór o sprzedaż miejskich gruntów  przy ulicy Izerskiej trwał od czerwca br. Choć teren był przygotowywany do sprzedaży od 2012 r. (pierwszy wniosek o przygotowanie do zbycia działek w tym terenie wpłynął w czerwcu 2012 r.). Ostatecznie nieruchomość została przeznaczona do sprzedaży w tegorocznym planie budżetowym, przyjętym przez obecną radę. Jednak w pewnym momencie sprawa utknęła.

Izerski serial

Część radnych konsekwentnie starała się realizować działania według planu budżetu na rok 2019. Jednak ośmioro radnych zaczęło się opierać, początkowo wskazując, że miasto sprzedaje kolejne tereny pod apartamentowce. Nie jest to zgodne z prawdą, bowiem co podkreślają pracownicy Urzędu Miejskiego, obowiązujący na tym terenie Plan Miejscowy taką zabudowę wyklucza, dopuszczając jedynie mieszkalno - pensjonatową.

Ostatecznie na czerwcowej sesji przyjęto uchwałę w sprawie sprzedaży jednej z działek. Pozostałe jednak zdjęto z porządku obrad, by już na lipcowej sesji je odrzucić. Z kolei w sierpniu w niecodziennych okolicznościach przyjęta została uchwała dotycząca sprzedaży działki wraz z pustostanem. Kuriozalna pomyłka radnego.

Na piątkowej sesji zwołanej w dość szybkim bo dwudniowym trybie, obie uchwały zaplanowano do uchylenia. Właśnie o pośpiech w zwołaniu sesji, o merytoryczne uzasadnienie uchwał pytał już na początku obrad radny Rafał Wróblewski :

Jednak w zasadzie na swoje pytania nie otrzymał odpowiedzi aż do końca sesji. 

Co się zmieniło od czerwca ?

Wnioskodawcy ( radni Lichocki, Michałków, Hochół, Kozioł i Wiater) swoje stanowisko ograniczyli do lakonicznego uzasadnienia, iż uchwały należy uchylić: z uwagi na niewystarczające przygotowanie terenu przeznaczanego pod zabudowę pod kątem infrastrukturalnym, tj. na zbyt wąska drogę bez pobocza w przebiegu ulicy Izerskiej. Pozostawienie tych działek we władaniu miasta zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się podstawowych problemów komunikacyjnych i infrastrukturalnych miasta. oraz kolejnym zobowiązaniom w postaci remontu drogi dojazdowej, od ulicy Izerskiej do tej działki, która na chwilę obecną jest w fatalnym stanie technicznym.

Radny Michałków dodał jeszcze od siebie, że zmieniło się (od czasu przyjęcia uchwały - przyp.red.) tyle, że miasto ma niewydolną oczyszczalnię ścieków, brakuje gazu w mieście, droga jest w złym stanie a sytuacja budżetowa miasta jest na tyle dobra, że po rozmowie z panią skarbnik, uważa, iż na chwilę obecną te pieniądze ze sprzedaży miastu nie są potrzebne (sic!)

- Czyli mam rozumieć, że 27 czerwca tych problemów nie było ? - pytał retorycznie radny Wróblewski.

Z tezami radnego Michałkowa nie zgodziła się również skarbnik miasta Pani Agata Skowrońska - Juralewicz, wskazując, że pieniądze ze sprzedaży są zaplanowane w tegorocznym budżecie a więc faktycznie zaangażowane. I jeśli te środki ze sprzedaży nie wpłyną do budżetu trzeba będzie na zadania inwestycyjne znaleźć inne źródło finansowania.

Więc zadłużymy miasto

Receptę na to przedstawił radny Piotr Kozioł, który stwierdził, że alternatywą dla pozyskania środków może być.... zadłużenie miasta np. przez planowaną emisję obligacji.

- To po to przez cała poprzednią kadencję oddłużaliśmy miasto ? - pytał z kolei burmistrz Mirosław Graf. W 2014 było to 13 milionów teraz jest 8 milionów. Dziś jednak ograniczając dochody ograniczacie jednocześnie możliwość rozwiązywania tych problemów infrastrukturalnych, czy komunikacyjnych jakie pozostawiły nam poprzednie samorządy a na które dziś zwracacie uwagę - dodawał burmistrz.

Krzysztof Jahn mówi jak jest

Bardziej bezceremonialny w słowach był radny Krzysztof Jahn, który zarzucił wnioskodawcom wprost, działanie na szkodę miasta byle tylko zaszkodzić burmistrzowi :

Kro wprowadza chaos ?

Mówiono również o wprowadzaniu chaosu w poczynania samorządu. Miasto poniosło bowiem już pewne koszty przygotowując tereny do sprzedaży ; m.in zlecone wyceny, zamówiono ogłoszenia, dokonano podziału geodezyjnego. W sumie koszty przekroczyły kwotę 20 tysięcy złotych. Takie zachowanie - a więc zmienianie w krótkim czasie uchwał, decyzji spowoduje paraliż pracy referatu nieruchomości.

A nie tak dawno grupa radnych która zagłosowała przeciwko udzieleniu wotum zaufania burmistrzowi, uzasadniając tą decyzję zarzucała burmistrzowi, że decyzje podejmowane na bieżąco, chaotycznie, bez odniesienia do przemyślanej i długofalowej strategii. Teraz ten zarzut nabiera nowej aktualności. Bowiem z powodzeniem można go postawić właśnie radzie miasta - zauważył Mirosław Graf.

To nie jest demokracja

Rafał Wróblewski mówił z kolei, ze taka postawa nie ma nic wspólnego z demokracją :

Wnioskodawcy dyskusji już nie podejmowali, ograniczając się do wniosku formalnego o jej zakończenie a następnie wykorzystania przewagi głosów i przeforsowania uchwały (7 za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący).

Co powiedział wojewoda ?

Kolejna uchwała która miała być uchylona dotyczyła sprzedaży działki wraz z pustostanem. Podczas sierpniowej sesji była ona podjęta w bardzo nietypowy sposób. Bowiem radny Kozioł pomylił się podczas głosowania i zagłosował za będąc jednocześnie przeciw. Kuriozalna pomyłka radnego.

Tu dyskusja rozpoczęła się od pytań dotyczących stanowiska wojewody odnośnie feralnego zdaniem niektórych radnych głosowania. Zarzucano przy tym przewodniczącej Małgorzacie Drużkowskiej złamanie zasad prowadzenia sesji a nawet prawa, bowiem nie dopuściła ona do reasumpcji głosowania. Pytany wprost radny Kozioł twierdził, że z odpowiedzią się nie zapoznał, i nie wie czy takowa już wpłynęła. Tymczasem odpowiedź wojewody czekała na pana radnego w Biurze Rady. Miał ją też otrzymać drogą meilową. To o tyle istotne, że wojewoda nie dopatrzył się uchybień w braku powtórzenia głosowania. Więc  wszystko odbyło się zgodnie z prawem. I właśnie o przestrzeganiu prawa mówił burmistrz Mirosław Graf apelując jednocześnie do radnych o rozsądek :

Kłopotliwy pustostan

I po raz kolejny pojawiły się pytania co dalej zrobić z pustostanem, którego część radnych (wnioskodawcy) nie chce sprzedawać ? Kto ma ponieść koszty jego zabezpieczenia bądź rozbiórki. Ponownie argumentowano, że gospodarowanie gminnymi nieruchomościami opierać się powinno na generowaniu zysków a więc takim postępowaniu aby miejskie nieruchomości przynosiły dochód a nie leżały odłogiem. Brak sprzedaży z równoczesnym brakiem wskazania skąd znaleźć środki na pokrycie brakującej kwoty, na zabezpieczenie środków własnych to hamowanie rozwoju miasta oraz oczekiwanie na spadek wartości terenu - zwracał na to uwagę radny Jahn, konsekwentnie pytając czy wnioskodawcy są gotowi te wszystkie koszty ponieść. - Tak lekko przychodzi wam zmiana uchwały, tak ochoczo chcecie zadłużać miasto, to wskażcie źródła finansowania.

Bez odpowiedzi pozostały pytania dlaczego gmina nie ma skorzystać na tym, że : ceny za grunty są w chwili obecnej bardzo atrakcyjne a Szklarska Poręba cieszy się zainteresowaniem inwestorów? Czy miejskie grunty należy sprzedawać po tym jak skończy się dobra koniunktura?

Manipulacja obradami ?

Ponieważ ponownie dyskusja przybierała w zasadzie niekorzystny dla wnioskodawców obrót, prowadzący obrady radny Przybylski zasugerował aby może ktoś z radnych złożył wniosek o ....zamknięcie dyskusji.

I tym razem radny Jahn był niemal bezlitosny, zarzucając prowadzącemu sesję manipulowanie obradami :

Oczywiście wniosek o zamknięcie dyskusji zaraz się pojawił. Po czym zagłosowano po myśli milczącej większości.

Pełny zapis sesji dostępny jest : TUTAJ

Szklarska Poręba - Czy samorząd pogrąża się w chaosie ?

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

szklarska poręba - czy samorząd pogrąża się w chaosie ? - komentarze opinie

  • dron - niezalogowany 2019-09-15 19:11:55

    Sytuacja była do przewidzenia,przed miastem stoi szereg problemów szczególnie w zakresie infrastruktury,stagnacja ze strony burmistrzów w działaniu powoduje aktywność radnych.Poza tym mieszkańcy mają już dosyć apartamentowców no i dziur w ulicach spowodowanych przejazdami 30 tonowych ciężarówek z materiałem budowlanym.Zaznaczyłem burmistrzów.

  • gość 2019-09-15 20:09:07

    Apartamentowce są jak baba jaga do straszenia małych dzieci. Na działce przy Izerskiej nie mogą powstać bo to wyklucza Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Aktywność polegająca na blokowaniu miejskich inwestycji to żadna aktywność. To demolowanie miasta.

  • gość 2019-09-15 20:55:35

    Jeśli tacy radni jak Lichocki, Hochół, Popłoński czy Wiater którzy w poprzednich kadencjach po dyktando burmistrza Sokolińskiego bezrefleksyjnie zgadzali sie na zabudowywanie miasta apartamentowcami, dziś biora sprawy w soje ręce to bedzie koniec tego miasta. Przecież to im zawdzięczamy większość dzisiejszych problemów infrastrukturalnych czy komunikacyjnych. Kto wpuścił do miasta Blue Muontain, Zdrojova Inwest, Platninium, Norweską Dolinę czyli tysiące samochodów i ludzi? Dziś "zatroskani dobrem miasta"....oskarżają o wszystko Grafa. A gdzie byli kiedy się to wszystko działo? Gdzie był ich rozsądek, zdolność przewidywania czy planowania ? W księgarni na Jedności Narodu ? @dron - Juz chyba za długo mieszkasz poza Szklarską że ci to wszystko z głowy wyleciało.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-15 22:34:01

    A czego mozna sie spodziewac po Radzie Miasta...napewno nie dbania o interesy miasta i mieszkańców.
    Byc moze zupełnie przypadkowo ale trafnie okreslil to radny Jahn...
    Byle tylko zaszkodzic Burmistrzowi - a dlaczego?
    - bo jest duzo lepszy od wszystkich bylych burmistrzów jakich my mieszkancy mielismy pecha sobie wybrać.

  • gość 2019-09-15 22:34:36

    Przez to swoje zacietrzewienie, przez tą chęć spreparowania argumentów na złe zarządzanie miastem przez Grafa, grupa radnych jest gotowa...ba chce nawet doprowadzić miasto do finansowej i inwestycyjnej zapaści. To taka taktyka spalonej ziemi. Bo przecież za wszystko odpowiada burmistrz. Ale czy za durną radę też ?

  • gość 2019-09-15 22:41:22

    Bardzo czytelna strategia : rozwalić miasto i potem głosić : Wina Grafa

  • gość 2019-09-16 07:42:33

    budujcie budujcie, a potem stękajcie że wody nie ma.
    budujcie apartamentowce, ściągnicie więcej "szlachty" z warszawy czy poznania, oni tam sie nie myją to i wody nie potrzebują

  • gość 2019-09-16 07:44:47

    Autor, autor, autor, ......
    Panie Robercie to, że ja piszę anonimowy komentarz to moje prawo, Pan jednak powinien się podpisać pod artykułem.
    Próbuję zrozumieć brak podpisu. Przyczyny są według mnie co najmniej dwie. Pierwsza to wstyd przy pisaniu tak nasyconego propagandą tekstu, druga fakt, że jest Pan zatrudniony przez Burmistrza i pisze Pan tutaj na jego zamówienie i wiarygodność tego tekstu jest słaba.
    Zresztą podobnie jak w innych tekstach tego portalu o Szklarskiej, kopiuj - wklej ze stron miasta Szklarska Poręba

  • Robert Kotecki 2019-09-16 09:15:52

    Jeśli uważa Pan tekst za mało wiarygodny to zapraszam do obejrzenia transmisji z sesji. Jeżeli Panu brakuje wypowiedzi "drugiej strony" ,wspomnianych w artykule wnioskodawców, to dlatego, że podczas sesji odzywali się co najwyżej sporadycznie. . i naprawdę nie było z czego wybierać. Najwyraźniej mieli mało do powiedzenia a używane argumenty często były nieprawdziwe - co objawiało się w bezpośredniej konfrontacji z adwersarzami. Oczywiście, że w artykule są wybrane najbardziej jaskrawe przykłady tego jak dyskusja przebiegała, jednak całość jest dostępna w zapisie transmisji, do której link znajduje się pod tekstem, chyba, że również całość nagrania uzna Pan za stronniczą :) Tekst jest krytyczny, z tym się zgadzam, ale nie powstał na niczyje zamówienie. Panu raczej zależałoby na tłumieniu krytyki. Tymczasem to przecież z wolności wyrażania poglądów wynika prawo do krytyki, której szczególnym
    beneficjentem jest prasa i tworzący ją dziennikarze. Powyższy tekst jest w całości oparty na wypowiedziach jakie padły podczas sesji. Cytaty są podparte fragmentami z nagrania sesji, więc jaka to propaganda ? Nie ma tu dopisków czy nadinterpretacji autora tylko chronologiczny zapis przebiegu sesji. Chętnie oczywiście podyskutuję o konkretnych zarzutach, dotyczących konkretnych wypowiedzi ale nie o ogólnikach w stylu - bo to propaganda - bo to tylko dowód na brak argumentów.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 11:07:13

    Co robił Graf przez pierwszą kadencję? Co robił jego doradca przez 3 lata?

  • gość 2019-09-16 11:31:01

    Przez pierwszą kadencję spłacał długi poprzednika (kredyty, zobowiązania sądowe, MZGL, społka Soprt, Przychodnia zdrowia, wspólnoty mieszkaniowe itd itd) Tymczasem powstała też hala sportowa, budynek socjalny, ul. Turystyczna, przebudowa skwerku trójki, ulica Kasprowicza, Wiejska, Piastowska, Słowackiego, Sanatoryjna, Demokratów, Kopernika, Orla Skała, baza pogotowia ratunkowego, remont MOKSiAL itd itd. No coś tam robił.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 12:32:41

    Od lat w Szklarskiej nie mieszkam ,ale bywam. I powiem Wam z perspektywy obserwatora... Dziesięć lat temu chodziło się od pensjonatu do pensjonatu ,prosząc się o pracę. Ta była, na czarno I w sezonie...
    Raz w miesiącu człowiek jechał do Jeleniej do marketu ,by taniej kupić produkty żywnościowe. Dziś, dzięki apartamentowcom I sklepom sieciowym ,to praca szuka człowieka, i to za całkiem fajne pieniądze. Nie wiem, czy wiecie, ale w Karpaczu są niższe stawki za godzinę... Nikt nie mówił, że będzie lekko. Zawsze jest coś, kosztem czegoś. Ale ,czy choć raz w życiu nie możecie docenić tego ,co się na lepsze zmienia???
    Mam wrażenie, że w Szklarskiej ile by się nie działo, zawsze widzicie tylko to, co jest złe. Nikt jak dotąd nie powiedział: Kurczę! No mimo wszystko kilka plusów jest!
    Gdyby nie Wiater I Śp. Rzemieniewska, Dolną ,dawno by Zaorali W Górnej ciasno, ale przynajmniej praca jest! Doceńcie! I może też sami coś dla miasta i siebie zróbcie ,a nie tylko psy wieszacie! Bo nigdy w tym mieście nie będzie dobrze ,jeśli wszyscy skupią się na tym by brać! A Państwu Radnym przypomnę tylko, że siła jest w jedności. Przestańcie się kłócić i na spokojnie pomyślcie, co zrobić, żeby było dobrze. Dacie radę, jeśli staniecie ponad podziałami.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 13:19:38

    Najlepiej jest nie mieszkać w szklarskiej i się wypowiadać, oceniać... gdybyśmy chcieli mieszkać w betonowym mieście przeprowadzilibysmy się do Warszawy. Szklarska kiedyś miała swój urok a teraz tylko apartament apartamentowcem pogania i dziury w drogach tak jak już wyżej ktoś słusznie napisal. Za sprawą części rady źle się dzieje w tym miescie. Mamy dość apartamentowców i hoteli, deficytu wody i niewydolnej oczyszczalni ścieków oraz zrzucania ich do rzeki i smrodu na wjeździe do szklarskiej, podwyżek za wodę (Nie mieszkańcy najwięcej jej zurzywaja), braku miejsc parkingowych i korków w mieście... mogę tak wymieniać do jutra. Niech w końcu zacznie liczyć się mieszkaniec w tym mieście nie turysta!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 13:40:01

    Dlaczego włodarze milczą o skażeniu wody w Szklarskiej Porębie? Coraz więcej ludzi zaczyna chorować!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 13:49:49

    Kochani poczekajcie na zimę, to dopiero będzie cyrk

  • Soto - niezalogowany 2019-09-16 13:54:45

    Skarbnik Juralewicz: "W 2018r. wykorzystano 80% budżetu inwestycyjnego" czyli 20% przejedzono (27.45)
    Jahn: "Kto zapłaci za podziały geodezyjne działek na Izerskiej" Panie Jahn, proszę słuchać uchem a nie brzuchem. Odpowiedź Pani Kimbort "Jedna z dwóch działek na Izerskiej była wystawiona za 270 tyś a została sprzedana za 437 tyś - (58:15) Panie Jahn a kto zapłacił za projekt Nowego Moksialu ponad 150 tyś złotych który nigdy nie zostanie zrealizowany(skąd Miasto ma wziąć ponad 7 milionów złotych na budowę?) Panie Jahn kto zapłacił ponad 50 tyś zł za projekt zintegrowanych parkingów pod dolną stacją parkingów pod Szrenicą które nie rozwiążą problemów z parkowaniem tylko je pogłębią i nigdy nie zostaną zrealizowane???
    Radny Wróblewski w odpowiedzi do Radnego Kozioła aporo rozmowy z mieszkańcami ulicy Izerskiej "Tam jest pusto, no dobra, uznajemy że tam są mieszkańcy" (29:20)
    Burmistrz Graf do Przewodniczącego Rady Miejskiej "zgodnie ze statutem, burmistrzowi udziela się głosu poza kolejnością".(54:20) Nie ma takiego zapisu w statucie, to tylko dobra wola przewodniczącego. Panie Wróblewski proszę pouczyć Pana guru odnośnie statutu a nie pouczać Przewodniczącego jak się głosuje.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 14:12:26

    Najwyższy czas rozwiązać tą radę.

  • gość 2019-09-16 14:17:18

    "W 2018r. wykorzystano 80% budżetu inwestycyjnego" - Tymczasem Pan Hochół twierdził, że przejadanie jest 100 %. - czyli kłamstwo. "Kto zapłaci za podziały geodezyjne działek na Izerskiej" Panie Jahn, proszę słuchać uchem a nie brzuchem. Odpowiedź Pani Kimbort "Jedna z dwóch działek na Izerskiej była wystawiona za 270 tyś a została sprzedana za 437 tyś - Jedna z działek. Teraz proszę policzyć wszystkie uchwały dotyczące ulicy Izerskiej. Te odrzucone oraz te przyjęte i potem uchylone. A nie pieprzyć tylko o jednej :) Panie Jahn a kto zapłacił za projekt Nowego Moksialu ponad 150 tyś złotych który nigdy nie zostanie zrealizowan - a skąd wiemy że nie zostanie realizowany? To jednak nie było przedmiotem tej sesji. A kto zapłacił 180 tys za projekt budowy przedszkola na Słonecznej Polanie, który nigdy nie zostanie zrealizowany ? Panie obiektywny inaczej. Rozmowy z mieszkańcami pustostanu na Izerskiej ? Skoro to jest pustostan to jest tam pusto. itd itd itd Wrzucasz sprawy które nie dotyczą sesji jak parkingi i uważasz tekst za stronniczy? Tekst dotyczył tylko sesji na której Twoi idole wypadli bardzo marnie a nie wszystkich problemów tego miasta. Więc przestań pieprzyć.

  • Soto - niezalogowany 2019-09-16 15:43:05

    Prawda boli przeciwników mych idoli

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 16:03:45

    To prawda, już nie mieszkam. Uciekłam, bo nie było pracy.
    Problem z parkingami istniał ,,od zawsze" . Nigdy nie zapomnę, jak straż miejska założyła jednemu z mieszkańców, który chwilę wcześniej, na rękach zniósł chore dziecko do przychodni ,a turyści - bezkarnie stawali ,gdzie popadnie. Smród w Kamiennej I woda w kranach wielokrotnie przekraczająca normy dopuszczenia do spożycia - też ( i niech nikt nie mówi, że nie, bo widziałam wyniki Sanepidu!
    Tyle, że nie jest to problem tylko i wyłącznie tej Rady. To LATA zaniedbań, kolesiostwa I przymykania oczu na nieprawidłowości. Niestety ,mieszkając w mieście turystycznym ,nie macie innego wyjścia! Zwróćcie uwagę na to, że ZA KAŻDYM RAZEM SAMI wybieracie Radę I Władze miasta! A potem, na KAŻDĄ z nich jedziecie. Nie wstyd Wam? Przecież to był WASZ wybór. To WASZ Burmistrz I WASZA Rada. Żaden następca ,który przyjdzie, nie rozwiąże ot tak problemów, które narastały przez 30 lat! Padły Huty. Nadleśnictwo rabunkowo wycina lasy I beztrosko zostawia burdel po wycinkach. Nie ma JKSM ani FWP, nie ma przemysłu. I teraz powiedzcie: Jeśli braknie turystyki ,apartamentów , hoteli... SKĄD miasto będzie czerpać fundusze? I GDZIE WY znajdziecie pracę??? Lidl I Biedronka nie zapewnią wszystkim etatów! A MOPS patologii prędzej pomoże, Niż zwykłemu obywatelowi.
    Niestety ,czasy, gdy turysta zadowalał się materacem z karaluchem w zestawie, gniazdkiem elektrycznym wystającym ze ściany i jednym kibelkiem na korytarzu - minęły. Nie jesteście w stanie zatrzymać budowy nowych ośrodków.

  • gość 2019-09-16 16:43:31

    Radnych nie powinno się dzielić na popierających burmistrza i opozycyjnych tylko na mądrych i głupich . Radnymi powinno zależeć tylko na dobru miasta i mieszkańców.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-16 17:53:40

    Mój post znikł (.....)
    - Admin - Posty obrażające konkretne osoby będą znikać. Na chamstwo nie ma przyzwolenia. Pozdrawiam.

  • gość 2019-09-16 19:02:28

    Za to że radni wloką miasto w przepaść oskarża się autora tekstu ha ha ha, Ktoś tu jest bardzo wrażliwy na krytykę. Prawdą jest, że radni którzy chcą zblokować budżet wypadli na sesji bardzo słabo i nie jest to wina redaktora tylko kompletnej lub częściowej ignorancji w sprawach miasta, nieznajomości zasad konstrukcji budżetu, pozyskiwania środków zewnętrznych. Jahn z Wróblewskim rozstrzelali resztę rady tylko we dwóch. W pewnym momencie żal było już patrzeć na bezradność tej "milczącej większości, której jedynym pomysłem na obronę swoich racji były wnioski o zamknięcie dyskusji. Słabe, bardzo słabe.

  • gość 2019-09-16 21:32:31

    Niestety problemem tego miasta jest zaślepiona z nienawiści grupka radnych. Gotowi są miasto zniszczyć, zadłużyć byle tylko zaszkodzić Grafowi. Dziś pozbawiają miasto minimum 2 milionów złotych na inwestycje. Za chwilę będą składać interpelacje w stylu : "Panie burmistrzu proszę wyremontować ulicę Wojska Polskiego, proszę zrobić to, proszę zrobić tamto....." Jeżeli teraz jakiejś inwestycji nie uda się zrealizować to proszę pamiętać dlaczego. Generalnie pozbawianie miasta dochodu jest działaniem na jego szkodę. No chyba, że rację ma radny Michałków, że pieniądze na inwestycje nie są miastu potrzebne. Czyli co pozostaną nam czyny społeczne?

  • gość 2019-09-16 21:49:43

    @Soto Ty piłeś coś czy o drogę pytasz ? (Odpowiedź Pani Kimbort "Jedna z dwóch działek na Izerskiej była wystawiona za 270 tyś a została sprzedana za 437 tyś - (58:15)) Ty wiesz co wynika z tej wypowiedzi? A to, że gmina może więcej zarobić niż wynika z ceny wywoławczej. Czyli wstrzymywanie sprzedaży pozbawia miasto możliwości korzystniejszej sprzedaży. Dlaczego miasto ma nie korzystać z dobrej koniunktury? Poprzednie samorządy wiele lat pracowały nad wypracowaniem marki miasta, pracowały na zainteresowanie inwestorów. I po co? No właśnie po co?

  • Szaleństwo - niezalogowany 2019-09-16 22:52:00


    Po kolei:
    1. Budżet jest w ciągu roku wielokrotnie zmieniany, praktycznie na każdej sesji, więc dokonanie kolejnej zmiany nie jest niczym nadzwyczajnym.
    2. Rada określiła swoje stanowisko w tej sprawie w czerwcu, lipcu a także w sierpniu. POMYŁKA radnego została natychmiast zgłoszona i nie została uwzględniona. Więc ta sesja i to głosowanie było tylko sprostowaniem tej pomyłki.
    3. Poprzednie dwie sesje "nadzwyczajne" także zostały zwołane w ekspresowym tempie tylko że na wniosek Burmistrza
    4. Sprzedaż tych działek nawet za dobre pieniądze nie rozwiąże problemów miasta - problemy infrastrukturalne miasta są GIGANTYCZNE, nie ważne czy powstaną tam apartamenty, hotele, pensjonaty czy mieszkania. Za chwilę nastąpi totalny paraliż.
    5. Pan Burmistrz jak zwykle mówi o oddłużeniu jakie stało się za jego kadencji, nie wie o czym mówi. Fakty są następujące, ze strony BIP miasta można wyczytać jakie było zadłużenie miasta na koniec trzech ostatnich kadencji samorządu:
    W roku 2010 – 9,4 mln zł
    W roku 2014 – 11,8 mln zł
    W roku 2018 – 9,2 mln zł
    Trochę się zmniejszyło ale trudno tu mówić o oddłużeniu. Liczby te są także zupełnie inne niż mówi burmistrz.
    itd, itp, .....

  • gość 2019-09-16 22:53:26

    Jeszcze na koniec jedno:
    Parcie na sprzedaż tych działek jest ogromne. Dlaczego???
    Ktoś w komentarzach napisał o tym, że trzeba zatrzymać to szaleństwo deweloperów. To szaleństwo ogarnęło niestety nie tylko deweloperów. Ich mogę próbować zrozumieć, to jest biznes i to bardzo dochodowy. Dopóki są naiwni, to będą budować i im sprzedawać. Kasa, kasa, kasa. Dopóki miasta będą im na to pozwalały to będą budować.
    Nie rozumiem tylko dlaczego miasto ma być urządzone przez deweloperów.

    Czym wytłumaczyć szaleństwo tych którzy powinni stać na straży ładu urbanistycznego miasta?
    Czym wytłumaczyć szaleństwo tych którzy powinni stać na straży zrównoważonego rozwoju miasta?
    Czym wytłumaczyć szaleństwo tych którzy powinni dbać o to jak miasto będzie wyglądało za kilka, kilkanaście lat?
    Nie potrafię tego wytłumaczyć. Nie potrafię tego zrozumieć. Nie mogę tego zaakceptować.

  • synchronicity - niezalogowany 2019-09-16 23:55:59

    Musicie się nauczyć że kłamstwo nie tylko ma krótkie nogi ale to wyjątkowo brzydka cecha, zwłaszcza jeśli stosuje się je do osiągnięcia celów w samorządowej "polityce". Bo jest to przede wszystkim okłamywanie mieszkańców. Jak widać kłamać można również wbrew transmisji sesji wmawiając że zarejestrowany obraz to nie jest prawda :) ale po kolei :
    1. Budżet miasta był wielokrotnie zmieniany ale w kadencji 2010-2014. W latach ubiegłych znaczna część dochodów oparta była o zakładaną sprzedaż miejskich nieruchomości. To w konsekwencji wymuszało częste korekty budżetowe, a rzeczywiste dochody nie osiągały zaplanowanego wcześniej pułapu. Obecnie zakładana sprzedaż jest na dużo mniejszym poziomie. Budżet to jednak delikatna materia. I nie można sobie nim żonglować do woli. Skoro się przyjmuje w grudniu plan sprzedaży (wtedy się trzeba było sprzeciwiać) to uruchamia się mechanizm realizacji budżetu. Środki są zaplanowane a więc zaangażowane. W oparciu o nie są podejmowane zobowiązania inwestycyjne. Tymczasem po pół roku część rady zmienia zdanie i wypina się na budżet." Niech sobie Pani skarbnik radzi" -.

    2. Właśnie!!! rada miejska określiła swoje stanowisko w czerwcu, 27 czerwca podjęto uchwałę o sprzedaży bez żadnej pomyłki. Zwracał na to uwagę radny Wróblewski. Teraz doszło do zmiany uchwały co pociągnęło za sobą chaos decyzyjny i przyniosło wymierne straty finansowe.

    3. Poprzednie sesje nadzwyczajne zostały zwołane w terminie 7 dniowym a nie 47 godzinnym

    4. Sprzedaż tych działek nawet za dobre pieniądze nie rozwiąże problemów miasta. Oczywiście. Ale blokowanie sprzedaży jeszcze je pogłębi. Zwłaszcza spowoduje problemy budżetowe. Ważne jest jeszcze to, że apartamentowce powstać tam nie mogły. Czasy Sokolińskiego kiedy wydawano hurtowo pozwolenia na podstawie wyłącznie Warunków Zabudowy już minęły. Jest Plan Zagospodarowania.

    5. Zadłużenie miasta to nie tylko kredyty. Na marginesie mamy rok 2019 a nie 2018. To również 2 mln długu MZGL, przeszło milion zadłużenia we wspólnotach mieszkaniowych, to kilka milionów (około 3 mln) zobowiązań finansowych za przegrane przez sprawy sądowe z dzierżawcami pensjonatów po FWP., to dług spółki SPORT, to zadłużenie przychodni zdrowia - w sumie kolejne setki tysięcy, nawet kary administracyjne za opóźnienia w wydaniu decyzji dotyczących celu publicznego - to był pełny spadek po poprzedniku który trzeba było z początkiem 2015 roku spłacać. itd itp

  • synchronicity - niezalogowany 2019-09-17 00:10:27

    I jeszcze jedno na koniec. Nie jestem za wyprzedażą majątku gminnego. Jednak takie eksperymentowanie z budżetem to są zapałki w rękach dziecka. Tu nie chodzi o parcie na sprzedaż. Tu chodzi o parcie na wskazanie konstruktywnych alternatyw. Zaplanowana sprzedaż była załącznikiem do budżetu na rok 2019 i ten budżet został przyjęty. Więc albo radni nie wiedzą co przyjęli. Albo nie wiedzą jak się budżet konstruuje. Albo robią to świadomie czyli dążą do "zabicia budżetu". Nie wiem co gorsze. Ignorancja czy świadoma dewastacja finansów miasta ? W takim razie skoro nie sprzedaż to alternatywa dla realizacji budżetu. Jakaś. Tego brak. Jest tępy sprzeciw. Upór nawet. Nie bo nie. Co zrobić z pustostanem na Izerskiej ? Odbudować, zabezpieczyć, rozebrać? Brak decyzji rady. Skąd wziąć pieniądze (czytaj komu zabrać) brak propozycji rady. Rada mówi nie, umywa ręce i chowa głowę w piasek. Czekając aż coś pieprznie. By wówczas triumfalnie obwieścić : Wina Grafa. Nie drodzy radni. To będzie Wasza wina. Bo to Wy decydujecie. Burmistrz tylko te Wasze decyzje realizuje.

  • gość 2019-09-17 02:39:00

    do synchronicity:
    Napisałeś:"Musicie się nauczyć że kłamstwo nie tylko ma krótkie nogi ale to wyjątkowo brzydka cecha, zwłaszcza jeśli stosuje się je do osiągnięcia celów w samorządowej "polityce". Bo jest to przede wszystkim okłamywanie mieszkańców."
    Zobacz na BIPie Szklarskiej uchwały VI/59 VII/96 VIII/99 IX/108 X/122 XI/134 XII/138 wszystkie z tego roku. Czego dotyczą?
    Zmiany uchwały budżetowej Miasta Szklarska Poręba na rok 2019. Na siedmiu sesjach Rady Miasta w tym roku dokonano zmian w uchwale budżetowej.
    Bzdury piszesz: "Budżet to jednak delikatna materia. I nie można sobie nim żonglować do woli."

  • synchronicity - niezalogowany 2019-09-17 08:25:26

    Stan Twojego umysłu bardzo mnie martwi. Bowiem rzeczy mało istotne przesłaniają Ci te ważne. czym innym jest korekta budżetowa związana z otrzymaniem dotacji wojewody w ramach programu " Posiłek w szkole" , a czym innym obniżanie dochodów budżetowych na zadania inwestycyjne o 2 lub 3 czy 4 miliony złotych.Co Ty porównujesz? Porównaj sobie korekty budżetowe w latach 2010-2014 i na ile milionów opiewała zakładana sprzedaż. To były wirtualne dochody, do tabelek a miasto potem goniło w piętkę nie mając choćby w 2014 środków na spłatę wszystkich rat kredytów. Ponad milion dwieście tysięcy nie spłaconych rat w 2014 roku przeszło w zobowiązania na 2015 rok. I jak spłacano kredyty do 2014 roku ? ze sprzedaży miejskich nieruchomości. Na ten cel zaplanowano choćby środki ze sprzedaży Chmielnika. I to było przejadanie środków o których mówił radny Hochół. Nie wiem skąd ta tęsknota do czasów takiej niegospodarności?

  • gość 2019-09-17 10:17:08

    Widać, kto pisał artykuł i na czyje zlecenie. Graf już udostępnił ten artykuł na swoim profilu fejsbukowym. Pani Skarbnik powinna szukać środków zewnętrznych, a nie przyklaskiwać wyprzedaży majątku Gminy. A jak sobie nie radzi, to może osoba od pozyskiwania funduszy zewnętrznych w urzędzie się obudzi.

  • gość 2019-09-17 10:28:17

    Tak Sherlocku, każdy kto udostępnia coś na facebooku jest potencjalnym zleceniodawcą. Coraz głupsze te wpisy. Póki co to rada miejska sobie nie radzi z ogarnięciem problemów tego miasta. "Tu nie chodzi o parcie na sprzedaż. Tu chodzi o parcie na wskazanie konstruktywnych alternatyw. Zaplanowana sprzedaż była załącznikiem do budżetu na rok 2019 i ten budżet został przyjęty. Więc albo radni nie wiedzą co przyjęli. Albo nie wiedzą jak się budżet konstruuje. Albo robią to świadomie czyli dążą do "zabicia budżetu". Nie wiem co gorsze. Ignorancja czy świadoma dewastacja finansów miasta ?" - i to jest trafienie w punkt i sedno problemu.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-17 11:00:25

    Co się wtej Szklarskiej Porębie dzieje Wstyd jeszcze raz wstyd .Czas na zmiany taka rada nam nie jest potrzebna

  • gość 2019-09-17 15:55:23

    Konstruktywna alternatywa to pozyskiwanie środków zewnętrznych, a nie wyprzedaż garażowa nieruchomości. Jak ktoś nie potrafi zarabiać, to wyprzedaje z domu co się da. Jak miasto nie potrafi pozyskać środków finansowych z dotacji i dofinansowań to wyprzedaje kawałek po kawałku co się da, żeby spiąć budżet. A budżet jest elastyczny. Skoro nie ma sprzedaży to trzeba szukać oszczędności i wykazać się inicjatywą. To nie jest sztywny nakaz, że trzeba zrobić tyle, co się zaplanowało. Można zrobić mniej. Można zrobić oszczędniej.

  • gość 2019-09-17 16:08:03

    - Można zrobić mniej. Można zrobić oszczędniej - oczywiście i tak zapewne będzie. Nie mniej wówczas pojawią się pretensje o to, że..... zrobiono mniej i zrobiono oszczędniej. I tak da capo. Rada nie potrafi wskazać gdzie szukać oszczędności i nie wykazuje się żadną inicjatywą.

  • gość 2019-09-17 16:12:02

    Nie na wszystko można pozyskać dotację. A żeby pozyskać te dostępne trzeba wykazać się wkładem własnym. To znaczy trzeba mieć własne pieniądze, za które inwestycje trzeba samemu zrealizować. Dotacja to jest zwrot za wykonaną inwestycję a więc dostaje się ją po inwestycji a nie przed. Kłaniają się zasady finansowania ze źródeł zewnętrznych.

  • synchronicity - niezalogowany 2019-09-17 16:30:53

    Oczywiście można było przewidzieć, prędzej czy później przeciwnicy burmistrza, będą starali się odwrócić rzeczywistość, podkreślając bohaterstwo grupy radnych tak beszczelnie besztanych na Sesji przez radnych Jahna, Wróblewskiego. Jaką to ponieśli męczeńską śmierć medialną na oczach kamery, gdy własnymi ciałami zasłonili ulicę Izerską przed sprzedażą. będą się teraz kreowali na ofiary. Słusznie zresztą bo to są ofiary....losu.

  • Bartłomiej Gola - niezalogowany 2019-09-17 22:00:59

    Brakuje w obradach merytorycznych argumentów w dyskusji i otwartości dyskutujących na dojście do jednego wspólnego konsensusu. Brakuje liczb za i przeciw. Weźcie powierzchnię działki i zapisy o zabudowie z planu zagospodarowania przestrzennego. Przymijcie założenie ile będzie tam mieszkań i kiedy przypuszczalnie mogłyby powstać. Czy wystarczy wody i gazu, czy masymalna wydajność oczyszczalni nie będzie przekroczona (oczywiście biorąc pod uwagę inne powstające obiekty noclegowe). Ile miasto będzie miało przychodu z tych mieszkań. Czy umowa sprzedaży działki zawiera takie warunki jak maksymalny czas realizacji inwestycji (a nie jak Karkonosze, sprzedane i pustostan latami) czy też np. przywrócenie stanu dróg po zniszczeniu po pojazdach budowlanych na koszt inwestora? Czy plan zagospodarowania przestrzennego szczegółowo określa architekturę pasującą do typowej architektury Sudetów czy domów sudeckich? Jeśli jednak przeważyłyby argumenty, że sprzedaż będzie ze szkodą dla miasta, to jaki jest plan na zmianę budżetu, co obciąć, gdzie poszukać wpływów, z czego zrezygnować?

    Dyskusja nie jest łatwa, ale jak jest mądrość, odpowiedni poziom dyskutantów i wspólny cel, wspólne dobro miasta i mieszkańców, to jest i mądra decyzja. Jasne, nie wszyscy będą usatysfakcjonowani, ale po to jest demokracja, żeby ZA przeważyło PRZECIW lub odwrotnie. Do dobrej dyskusji można przystąpić będąc np. ZA, ale z otwartym umysłem można i wyjść z niej ze zdaniem PRZECIW jak się zrozumie a argumenty stanowią logiczny ciąg.

    Tego wszystkiego zabrakło mi w tych obradach. Można powiedzieć, że mieszkaniec, słuchacz, widz, niewiele się dowiaduje z tej dyskusji radnych jakie są SZANSE i ZAGROŻENIA idące na za lub przeciw.

    Życzę radnym mądrości i otwartości umysłu. A jak trzeba, to odpowiednie szkolenia ze sztuki dyskusji, negocjacji i pracy zespołowej. Bo jak na razie, to jest polska komedia "jestem za a nawet przeciw".

  • synchronicity - niezalogowany 2019-09-18 07:52:09

    Soto napisał : "Burmistrz Graf do Przewodniczącego Rady Miejskiej "zgodnie ze statutem, burmistrzowi udziela się głosu poza kolejnością".(54:20) Nie ma takiego zapisu w statucie, to tylko dobra wola przewodniczącego. Panie Wróblewski proszę pouczyć Pana guru odnośnie statutu a nie pouczać Przewodniczącego jak się głosuje. "

    Otóż nie wiem jaki statut czytałeś ...może Mysłakowic. Bowiem w Statucie Miasta Szklarska Poręba zapisano : § 55. Przewodniczący obrad udziela głosu poza kolejnością Burmistrzowi, Przewodniczącym komisji właściwych dla przedmiotu obrad oraz Przewodniczącym klubów Radnych. ( Statut z dnia z dnia 25 kwietnia 2019 r.)

  • Gość - niezalogowany 2019-09-18 09:12:50

    Panie Bartłomieju musi się Pan cofnąć do czerwcowej sesji tam ze strony miasta padały te argumenty...proszę pamiętać że jest to już 5 dyskusja w tym temacie!

  • Ech... - niezalogowany 2019-09-19 23:02:54

    Włodarze niestety nie są kompetentni - górska stroma ulica Turystyczna z Wyciągu w kostce granitowej ... (był asfalt było dobrze - przeszłość) - teraz jedynie ładnie wygląda - ale to nie o to chodzi w ulicy... Zimą ślisko, źle się chodzi... A w dodatku "eu"geniusz zmienił znaki i jest ona ulicą podporządkowaną do uliczki poziomej przed Netto - wyjazd z dawnych bloków wojskowych (to teraz nie ma mocy się zatrzymać zjeżdżając Turystyczną i ustąpić pierwszeństwa zimą z poziomej uliczki od bloków...) - Taksówkarze pukają się w czoło... A wyłączenie tej ulicy jako deptak raczej jest niemożliwe - mieszkańcy z Turystycznej 14 i 16 - zimą jak turyści wracają z Wyciągu nie dadzą szansy na wyjazd na nowy odcinek ul Stromej...
    Ludzie i taksówkarze już to zgłaszali - ale w odpowiedzi otrzymali że nie było tam jeszcze wypadków... Mądre to ?... Czekamy na tragedię...

Dodajesz jako: |