:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Edukacja, Strajk nauczycieli zawieszony - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 26/04/2019 11:01

Strajk nauczycieli zostaje zawieszony z dniem 27 kwietnia. Decyzję ogłosił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Broniarz.

Szkoły i przedszkola były zamknięte przez 18 dni. Uczniowie nie mieli zajęć. Jednak egzamin gimnazjalny oraz ósmoklasistów został przeprowadzony bez większych trudności. Zawieszenie strajku umożliwi przeprowadzenie klasyfikacji uczniów na koniec roku a przede wszystkim przeprowadzenie egzaminów maturalnych.

Pojawiły się wątpliwości, czy z powodu strajku nauczycieli rok szkolny 2018/2019 zostanie przedłużony a wakacje rozpoczną się później ? Wiceminister edukacji Maciej Kopeć dementuje te pogłoski i uspokaja rodziców, że zajęcia i rok szkolny skończą się zgodnie z planem.

W podobnym tonie wypowiada się Anna Zalewska. Wszystko wskazuje więc na to, że koniec roku szkolnego 2018/2019 nie zostanie przesunięty i powinien nastąpić zgodnie z programem roku szkolnego.

Strajk nauczycieli w Jeleniej Górze objął wszystkie oświatowe placówki samorządowe, przedszkola i szkoły. Rodzice, uprzedzeni o tej sytuacji nie wysłali dzieci do szkół. Odsetek nauczycieli strajkujących w różnych placówkach był zróżnicowany, niemniej w zdecydowanej większości placówek ten wskaźnik przekraczał 80 %, a w dziewięciu – przekroczył 90%. 16 kwietnia ulicami Jeleniej Góry przeszedł „Czarny Marsz”. "Prestiż - Godność - Edukacja" z takim okrzykiem na ustach blisko 1000 osób przeszło głównym traktem miejskim.

Decyzja o zawieszeniu strajku zaskoczyła jeleniogórskich związkowców : „Jesteśmy zniesmaczeni, niezadowoleni i częściowo zdruzgotani aczkolwiek dostosujemy się do decyzji władz ZNP, ponieważ ewentualne działania polegające na kontynuowaniu strajku byłyby nieprawne. Strajk jest zawieszony do 1 września co wcale nie oznacza, że nie może on być odwieszony troszeczkę wcześniej lub nie może przybrać innych form” - komentowała na gorąco Sylwia Gac-Sufleta- przewodnicząca jeleniogórskiego ZNP.

Co zyskali nauczyciele ? Jedyne porozumienie z rządem podpisała oświatowa Solidarność. 

W pakiecie wynegocjowanym z rządem nauczyciele mają zagwarantowane:

1) Podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego o 9,6 proc. od września 2019 r.;

2) Zapewnienie zmiany systemu wynagradzania nauczycieli od stycznia 2020 r. poprzez powiązanie go ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej;

3) Skrócenie czasu trwania awansu zawodowego do 10 lat (a więc przywrócenie stanu sprzed nowelizacji ustawy);

4) Wprowadzenie minimalnego dodatku w wysokości 300 zł za wychowawstwo;

5) Odstąpienie od nowego systemu oceny pracy nauczyciela.

Według wyliczeń KSOiW Solidarność oznacza to wzrost średniego maksymalnego wynagrodzenia w 2019 r. (licząc łącznie z 5-proc. podwyżką z 1 stycznia 2019 r.) o:

 • 444,35 zł dla stażysty,
 • 493,23 zł dla nauczyciela kontraktowego,
 • 639,85 zł dla nauczyciela mianowanego oraz
 • 817,57 zł dla nauczyciela dyplomowanego   

Im dłużej trwał strajk tym mniejsze było jego społeczne poparcie i akceptacja. W sondzie zorganizowanej przez portal 24jgora liczba przeciwników strajku wzrosła z 41 % na początku strajku do 56 % w jego ostatnim dniu.

© Strajk nauczycieli zawieszony

Reklama

strajk nauczycieli zawieszony - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 13:29:24

  Nieroby przez was żywność podrożała za Tuska nie mieliście prawa strajkować bo inaczej poszły by gumowe kule w ruch.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 13:42:31

  Strajkujące dalej, bez pracy nie ma wypłaty ale po co idą wakacje i tak kasa będzie za nic.

 • gość 2019-04-26 14:21:19

  Strajkujcie dalej jestem za
  Proponuje zacznijcie od 1 lipca
  Ciekawe ilu będzie strajkować?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 14:45:19

  Wsadzic w autobusy i za granice w pole szybko im sie znudzi i chetnie wroca za biurko

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 15:59:59

  W szkole córki od poniedziałku tydzień wolnego z racji majówki, niech mi ktoś powie że nauczyciele źle mają,kto inny ma tydzień wolnego dlatego że 1.05 i 3.05 to dni świąteczne.Śmiech na sali.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 16:07:00

  Mogli strajkować do 5 maja
  Ale wtedy nici z wypłaty
  A tak godziny dyrektorskie i znowu tydzień wolnego
  Ale wszystko dla dobra ucznia
  Żenada

 • rgu - niezalogowany 2019-04-26 16:48:53

  Chwała Bogu, że zawiesili ten strajk a teraz bym zrobiła listę strajkujących i wysłała do sprzątania sklepów wielopowierzchniowych. Przydałaby się im teraz praca fizyczna po tym wypoczynku. Lukę nauczycieli obsadzić młodymi i energicznymi ludźmi, tuż po ukończeniu studiów, potrzebny jest nowy powiew i świeże powietrze.Obecne powietrze jest zatrute i ciężka byłaby atmosfera wśród tych nauczycieli i uczniami. Mogli strajkować w innym czasie a nie podczas egzaminów kosztem dzieci ( zakładnicy).

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 17:34:23

  Oni do sprzątania się nienadają bo nają dwie lewe ręce .

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 18:03:00

  Zawiesiła strajkujących bo nie mieli wyjścia, myśleli że zablokuje matury,tym grali do końca, ale rząd zachował się rozsądnie i sejm zmienił ustawę, ZNP Związek Narodowej Patologii

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 19:14:29

  Do wszystkich tłuków kartoflanych którzy zieją jadem PiS!Zapiszcie swoje bachory do prywatnych szkół i z głowy!Po co to szczekanie?A najlepiej uczcie ich tylko religii-po co im nauka?,wystarczy ojcze nasz i alleluja i do przodu-tylko że może ksiądz pedofil molestować.....

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 20:37:04

  I tu pies pogrzebany...nasze dzieci to "bachory" a my rodzice "tłuki kartoflane" .Gdyby nie te "bachory" to czym by sie szanowni nauczyciele w życiu zajmowali? Ok, pozabieramy "bachory" do prywatnych szkół i co dalej?Kto na tym lepiej wyjdzie ??? Powyższy komentarz nauczyciela/nauczycielki jest żenujący.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-26 20:51:37

  Proponuję dla szanownych pedagogów strajk głodowy albo nie! Lepiej włoski - może w końcu zaczną uczyć a nie tylko bywać na lekcjach i "sugerować bachorom" prywatne- NIEOPODATKOWANE!!!!- korepetycje

 • Gość - niezalogowany 2019-04-27 07:02:25

  O właśnie popieram wpis wyżej o korepetycjach, bo jak narazie do tej pory wmawiaja dzieciakom jakoby im się te podwyżki należą gdyż ciężko pracują, córa wspomniała że jej rodzice ciężko pracują ( dzieciaki szkoły średnie jedna klasa maturalna mąż tyra na obczyźnie ja w spożywczaku żebysmi mieli za co zapłacić za PRYWATNE korepetycje dzieci zdają z czerwonymi paskami, a szkoła sobie przypisuje ta zasługe!!!!) nauczyciel ja zbesztal i wysypał cały wór argumentów odnośnie podwyżek, dla nich inna praca zarobkow się nie liczy tylko oni są najważniejsi. Opodatkować korepetycje choć pewnie ceny ich wzrosną zaproponować pracę w dexie na ich miejsce posadzić świeżaka, który ma ambicje do tego aby uczyć!

 • Gość - niezalogowany 2019-04-27 08:11:26

  I dalej szczekasz-o nauczycieli się nie martw,dadzą sobie radę!Raczej martwcie się o bachory gdzie i za ile będą się uczyć,bo 500+ nie wystarczy.Przepisz do prywatnej szkoły i nie ujadaj-w partii pis edukacja nie jest potrzebna,tam tylko wykonuje się polecenia.....

 • Gość - niezalogowany 2019-04-27 08:15:48

  Hahaha-ambicji do garnka nie włożysz i obiadu nie ugotujesz.Może ty pracuj za satysfakcję i ambicję ,po co ci pieniądze?Kaczyński da ci worek kartofli i cebuli i przeżyjesz-może ?

 • Robert Kotecki 2019-04-27 09:57:59

  Ten strajk był od początku skazany na niepowodzenie. Oczywistym bowiem było, że jeżeli dobro strajkujących będzie przedkładane ponad dobro dzieci, społeczne poparcie dla strajku będzie spadać. ZNP wybrał rozwiązanie siłowe, parł do konfrontacji żonglując możliwościami przeprowadzenia lub zablokowania egzaminów maturalnych (oraz gimnazjalnych i ósmoklasisty) i wyszedł z tego starcia wizerunkowo mocno poobijany. Mocno oberwało się też samym nauczycielom. Teraz trwa podsumowanie zysków i strat. Do września, bo na jesieni kolejne wybory.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-27 11:25:47

  Broniarza do Więzienia ZNP rozwiązać to przystawka zlodzieji z POKO

 • Poko sroko - niezalogowany 2019-04-27 21:15:10

  Nauczyciele nie dzieci zamiast rozmawiać z Rządem premiera Morawiecki m to znaleźli sobie Broniarza tylko po co teraz mają pretensje do siebie Szkoda że psychika dzieci została naruszona w Polsce popieram PiS

 • Gość - niezalogowany 2019-04-27 21:29:58

  Jak wy teraz nauczyciele spójrzcie w twarz dzieciom i ich rodzicom - a no i niech wprowadza kasy fiskalne za korepetycje - niech nauczyciele sobie poradzą przecie umieja to niech zakładają firmy i po krzyku - kto ich zmuszał do tego aby byli nauczycielami - nie odpowiadają zarobki to jedz na zachód przez ostatnie 15lat z Polski wyjechało za lepszymi pieniędzmi z 5milionow na co wam uczyć za takie grosze, a przyjęć do szkół dla młodych nauczycieli w jeleniogorskich szkołach cały czas brak tylko praca po układach

 • gość 2019-04-28 14:10:40

  Wysłać wszystkich do pracy w fabrykach na trzy zmiany. Na kolanach wrócą do szkoły.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dwa domy na przepięknej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje wspaniałą nieruchomość z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Dwa niezależne domy wolnostojące położone na..


Śliczne, jasne mieszkanie w

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia do sprzedaży nieruchomość w super standardzie, na pierwszym piętrze kamienicy w Sobieszowie. Mieszkanie..


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Praca dla lekarza stomatologa

Praca dla dentysty w nowoczesnej Klinice Kamil Turek Stomatologia w Jeleniej Górze. Poszukujemy endodonty, lekarza zachowawczego, pedodonty...


Dwa mieszkania w Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży dwa mieszkania zajmujące całe pierwsze piętro kamienicy blisko centrum Szklarskiej..


Sprzedam Motocykl PIAGGIO XEVO

Sprzedam Motocykl PIAGGIO XEVO . Poj. siln. 244cm³ , Moc 16kW 22kM , Waga 174 Kg , Rok.prod. 2007r , Zarejestrowany i ubezpieczony Do 27.08.2020r...


M2 w centrum Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży świetnie mieszkanie w samym centrum Szklarskiej Poręby! Mieszkanie jest po remoncie,..


Praca dla kierowcy, handlowca,

Dynamicznie rozwijająca się firma Kraina Ciast z Piechowic zatrudni na stałe kierowcę - handlowca oraz pracownika produkcji. Bardzo atrakcyjne..


Sprzedam Skodę Felicje

Sprzedam żywana Skodę Felicje 2 z 1999 roku o pojemności 1,3 MPI i mocy 68 koni na łańcuchu rozrządu, auto od drugiego właściciela samochód stoi na..


Duże mieszkanie do remontu

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu ciekawą ofertę inwestycyjną - duże mieszkanie w stanie do remontu kapitalnego w zielonej, zacisznej..


Bardzo duże mieszkanie do

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży piękny, klimatyczny lokal mieszkalny do remontu generalnego. Położone w cichej,..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


usługi remontowe

Remonty Wykończenia pod klucz Solidnie, konkurencyjne ceny


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"