:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Remont dworca w Szklarskiej Porębie - odsłonięto stary niemiecki napis

Historia, Remont dworca Szklarskiej Porębie odsłonięto stary niemiecki napis - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 30/11/2019 16:39

Trwa remont budynku zabytkowego dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna. Robotnicy odsłonili właśnie stary, niemiecki napis Ober Schreiberhau.

Gratka dla miłośników kolei. Podczas rozpoczętego właśnie remontu budynku dworca, odsłonięta została jedna z pamiątek przeszłości. To stary niemiecki napis Ober Schreiberhau, który ukazał bo rozebraniu rampy oraz usunięciu desek z zachodniej ściany dworcowego magazynu.

Co się stanie z napisem ? Na razie nie wiadomo. Obecnie chyba nie mamy już problemu z tego typu niemieckimi pamiątkami i być może dobrze byłoby gdyby napis został odnowiony. Wydaję się, że większość mieszkańców czy turystów nie powinna mieć nic przeciwko temu.

(zdjęcie przed remontem)

...i napis, który się właśnie ukazał.

Budynek dworca w Szklarskiej Porębie jest wpisany do ewidencji zabytków. Realizowany był w dwóch etapach - w 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, a w 1919 roku został przebudowany i w niezmienionym stylu przetrwał do dzisiaj.

Dzięki trwającym obecnie pracom budynek zyska nową elewację, której efektowne detale architektoniczne podkreśli iluminacja. Wymienione zostanie poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa.  Ściany poczekalni zostaną wyłożone boazerią wykonaną z drewna egzotycznego lub dębowego. Zostaną wykonane nowe posadzki z płytek gresowych. Witraże zostaną odnowione. Konserwacji zostaną też poddane oryginalne elementy wyposażenia – sejfy wmurowane w ścianę oraz drewniana szafa.

Remont dworca w Szklarskiej Porębie - odsłonięto stary niemiecki napis

Reklama

remont dworca w szklarskiej porębie - odsłonięto stary niemiecki napis - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 18:44:30

    Gdy zobaczyłem ten napis, to pierwsze skojarzenie z Auschwitz. Może lepiej usuńmy go, bo źle się kojarzy mi, ale innym pewnie też.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 19:04:04

    Usunac spalic na wieki Amen

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 19:16:01

    Usunąłbym powyższe komentarze- wstyd to czytać

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 19:20:05

    Przestań człowieku!
    Historia jest ważna, trzeba o niej pamiętać, by nie powielać błędów. PAMIĘTAĆ- Nie w kółko rozpamiętywać!
    Jesteśmy dziwnym narodem ... uwielbiamy wprost martyrologię!
    Należę do pokolenia, które z mlekiem matki wyssało niechęć do Niemców. Ale nienawidzimy też Ukraińców, Żydów, Rosjan - każdego, kto zalazł nam za skórę.
    Czasem zadaję sobie pytanie- dlaczego nie Szwedów?
    Oni też byli nieźli!
    Kiedyś, nasze ziemie były także na wschodzie... Rosjanie dawno już zniszczyli wszystko to, co polskie...
    Ten napis to fragment historii tego regionu. Bardzo długiej historii! Wymazując ją - próbujemy zapomnieć, że była? Czy udawać, że nie miała miejsca?
    To może zaorajmy też Oświęcim? Postawmy apartamentowce ,by zatrzeć złe skojarzenia z tym miejscem związane?
    Zła historia nie może się powtarzać.
    Ale to co złym nie było?
    Hutnicze tradycje z których jesteśmy tak dumni... MY ,którzy je przyjęliśmy I rozpieprzyliśmy w drobny mak!
    Dziedzictwo ,,kolonii artystycznej", którym dziś się chwalimy A też nie było nasze...
    Jako region... Jesteśmy pozbawieni wszelkich tradycji!
    Górale- bez góralskiej gwary ,strojów, zwyczajów z dziada- pradziada. Jesteśmy w pewnym sensie odarci z kultury lokalnej! Nawet Duch gór nie jest nasz!
    Czemu więc ma służyć zniszczenie napisu...?
    Nie niszczmy fragmentów historii naszej małej ( lokalnej ) ojczyzny, nawet ,jeśli nie są nasze...
    Bo własnych pamiątek po minionych pokoleniach, na tej ziemi nie mamy.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 19:27:08

    Na dworcu można powiesić gdzieś zdjęcia oraz informacje że ten dworzec pkp przed wojną zbudowali niemcy ...nazywała się tak i wyglądała jak na zdjęciach ale ogólnie nie powinno byc na zewnątrz nazw w jezyku niemieckim mimo że upłynęło dużo czasu od wojny . Trzeba to zrównoważyć bo Niemcy nie są tacy wylewni dla nas.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 19:57:29

    Pomysł świetny. Następnie proponuje zmienić nazwę glownej ulicy z Jedności Narodowej na Adolf Hitler Strasse....

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 20:37:05

    Zostawić historia kołem się toczy

  • gość 2019-11-30 21:14:00

    Jak dla mnie to najlepszym rozwiązaniem było by oddać dawne tereny Dolnego Śląska w ręce Niemców. Dlaczego - powód jest prosty : Oni by o te tereny jak Schreiberhau ( Szklarska Poręba ) zadbali na swój sposób , bo to ca tam się teraz dzieje to już nawet nie przypomina Szklarskiej Poręby !

  • gość 2019-11-30 21:23:40

    Dodam jeszcze to: 90% Ludzi w Szklarskiej Porębie górnej nie ma pojęcia gdzie za czasów Schreiberhau mieściła się kuźnia ! Do dziś jest ona lecz........... kto zgadnie ?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-30 23:48:09

    To jest Szklarska Poręba a nie ober cos tam.A tu jest Polska,jak sie nie podoba to wypad do nazistowa.Własnie widac jaka nam super europe stworzyli.

  • gość 2019-11-30 23:52:16

    Mieszkańcy,którzy od dawna mieszkają w Szklarskiej doskonale pamiętają i wiedzą, gdzie jest, a raczej była kuźnia. Gościu, a wiesz gdzie była rozlewnia piwa i oranżady ?

  • Swõj - niezalogowany 2019-12-01 00:14:32

    Mapis należy odnowić i pozostawić. Nie wiem co wspólnego ma z nazizmem skoro nazwa ta istniała od paru stuleci.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-01 01:53:02

    W Gdańsku na Poczcie Glonej odsłonięto niemiecki napis. Ale gdzie Grafowi do Adamowicz, Jako ciekawostkę podpowiem, w niemieckich encyklopediach figuruja niemieckie nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku w nawiasach z polskim brzmieniem i dopiskiem uwaga-miejscowość w tymczasowym zarządzie polskim. Fajne nie.

  • gość 2019-12-01 09:35:06

    jakos tak dziwnie rece same podnosza sie do góry

  • gość 2019-12-01 09:38:48

    jak niemcy wprowadzą do swojego bundestagu/parlamentu/ mniejszość polską tak jak ma to miejsce w naszym parlamencie to mogą być ich napisy na naszych stacjach jak nie to nie

  • jaś - niezalogowany 2019-12-01 09:40:20

    Najlepiej jak wejdziecie szwabom w du...

  • suweren - niezalogowany 2019-12-01 12:55:03

    Usunąć! Brak zgody!

  • Gość - niezalogowany 2019-12-01 13:05:53

    Niektóre komentarze są głupie że należało by wymazać wszystkie.

  • gość 2019-12-01 21:16:03

    to jest Polska a nie niemcy folksdojcze to by pewnie chciały aby tu niemieckie nazwy były i inne niemieckie głupoty - po co przypominac o tym co było - miejmy nadzieję że to zakryją
    lub zmażą i po kłopocie

  • gość 2019-12-03 08:09:48

    w latach 1961-1962 był remont kapitalny dworca i wtedy wprowadzono dużo zmian na zewnątrz i w środku, zlikwidowano drugie bliźniacze wejście do budynku, w środku przeniesiono kasy na lewą stronę, zlikwidowano wielkie pomieszczenie bagażowe, zmieniono całkowicie a raczej zlikwidowano piękne siedziska przy słupach na bocznej poczekalni.. i wiele innych zmian...

  • gość 2019-12-03 16:13:42

    Łosie co uważają jakieś stare Niemieckie reklamy za zabytki warte gloryfikacji to kupę w mózgach mają , przecież to Polska a nie niemce i na chuy tak liżą dupska ,bo co więcej starców z kasą przyjedzie z za zachodniej granicy? Ludzie sami oddajecie swoje posłania za chęć głupiego pieniądza...

  • gość 2019-12-03 23:06:10

    Kupę to ty masz. Przez dłuższy czas to były niemieckie ziemie, które kwitły dopóki nie przyszli Polacy i wszystkiego nie zaczęli niszczyć. Ile zabytków, które stały od setek lat poszły w ruinę. Niemcy dbali, Polacy niszczyli. Więc ci co krytykują Niemców to mają siano zamiast mózgu.

Dodajesz jako: |