:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Premier przedstawia zmiany przepisów dla kierowców! (video)

Komunikacja, Premier przedstawia zmiany przepisów kierowców! (video) - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 19/11/2019 15:43

Podczas sejmowego expose Premier Mateusz Morawiecki ujawnił zmiany, jakie zamierza wprowadzić rząd dla kierowców. Zarówno pierwsza jak i druga zmiana jest głośno komentowana przez kierowców. Sami piesi również mają podzielone zdanie na ten temat.

Pierwszą zmianą jaką zapowiedział Morawiecki jest zmiana pierwszeństwa w rejonie przejść dla pieszych. Temat poruszany był już kilkukrotnie, jednak przyszedł czas na realizację postanowień. Projekt zakłada pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na pasy. Na dzień dzisiejszy pierwszeństwo mamy dopiero będąc na tzw. "zebrze". Prawo te będzie miało na celu chronić pieszych, a sędziowie nie będą mieli wątpliwości kto jest sprawcą wypadku. Premier zobowiązał się również do utworzenia funduszu, który będzie przeznaczony pod przebudowę infrastruktury drogowej. Przejścia będą doświetlone i utworzone zostaną wzniesienia spowalniające ruch kołowy.

Wystąpięnie premiera to bardzo czytelne nawiązanie do sprawy dziennikarza Piotra Najsztuba, który potrącił 77-letnią kobietę na pasach, a właśnie został uniewinniony. Według sądu kierowca nie odpowiada za wypadek, bo piesza wtargnęła na przejście.

Jak możemy wyczytać w komentarzach, część opinii publicznej nie widzi w tym poprawy bezpieczeństwa. Wskazują tutaj na problem, jaki jest z osobami będącymi w rejonie "zebry", ale nie korzystają z niej jako z przejścia dla pieszych. Korzystają z tego jako miejsce spotkań i rozmów ze znajomymi. Dotyczy to zarówno osób starszych jak i młodszych.

Co w takim przypadku po nowelizacji przepisów pytają internauci? Wygląda na to, że nic. Będziemy musieli zatrzymać auto  widząc takie osoby i upewnić się, że nie zamierzają z tego przejścia korzystać. Konieczne była by w takiej sytuacji zmiana przepisów dla pieszych np. zapis zabraniający przebywania w rejonie "zebry"  bez chęci przejście na drugą stronę jezdni.

 

Druga zmiana jest ważna dla miast posiadających buspasy.

Wstępne założenia przewidują dopuszczenie samochodów osobowych na buspasy, gdy liczba osób w pojeździe wyniesie minimum 4- czyli kierowca i 3 pasażerów. Jest to pomysł zaczerpnięty z USA. Ma na celu skłonienie do wspólnych podróży jednym pojazdem i zmniejszeniu w ten sposób ruchu kołowego w mieście, który przekłada się na zakorkowane ulice i jakość powietrza.

Kierowcy podróżujący w mniej niż 4 osoby nie będą dopuszczeni do użytkowania buspasa. Przepis ten nie będzie miał wpływu na pojazdy obecnie dopuszczone do użytkowania buspasa.

Jesteś pieszym lub kierowcą? Zostaw po sobie komentarz, napisz swoje przemyślenia odnośnie zapowiadanych zmian.

Reklama

Premier przedstawia zmiany przepisów dla kierowców! (video) komentarze opinie

 • Tylko tyle - niezalogowany 2019-11-19 16:34:00

  Niestety widać,że zabrnęliśmy w ślepa uliczkę i zamiast zastosować radykalne rozwiązania rząd udaje, że ma rozwiązania , a tak naprawdę to próbuje leczyć sy..a przy pomocy pudru. Według mojej skromnej opinii to przejścia dla pieszych bez wyjątków powinny być wyposażone w sygnalizację świetlną, a w bardziej ruchliwych miejscach w kładki lub przejścia podziemne dla pieszych

 • gość 2019-11-19 16:39:34

  w Szwecji zanim dojdziesz do przejścia to juz widzisz ze kierowcy zatrzymują samochody przed biała linią wymalowana na 1,5m przed tzw zebra, a w okresie roku szkolnego predkośc jest ograniczana do 30km/godz w rejonach szkół i osiedlach mieszkaniowych- i bron Boze by kierowca przekroczył prędkośc - wreszcie i u nas Premier to wprowadza- czas zakończyc z bezhołowiem za kierownicą. Brawo i jeszcze jedno mandaty w Szwecji są wysokie i zawsze ściagalne- znajda winnego nawet w innym kraju- to spotkało mojego znajomego gdy zaparkował na okres dłuższy i nie uiścil opłaty za parkowanie- w Szwecji musiałby zapłacic 40 koron , a tak zapłacił 200zł plus odsetki i inne po 2 latach go znależli

 • Gość - niezalogowany 2019-11-19 17:24:40

  i to mówi premier który nie ma prawa jazdy mentalność kierowców i pieszych jest jest tak pokrencona że jest to bardzo ciężkie do rozczygniecia zapraszam na jazdę samochodem po polsce i do Berlina zobaczy Pan ile jest przejść dla pieszych w Niemczech na odcinku 400m w centrum miasta,może dwa a w Polsce 20 mowa o głównej drodze .
  Wystarczy żeby pieszy upewnił się że kierowca go widzi,a kierowca upewnij się że może jechać żaden przepis nie wyeliminuje wypadków że skutkiem śmiertelnym tylko edukacja

 • Gość - niezalogowany 2019-11-19 17:25:06

  i to mówi premier który nie ma prawa jazdy mentalność kierowców i pieszych jest jest tak pokrencona że jest to bardzo ciężkie do rozczygniecia zapraszam na jazdę samochodem po polsce i do Berlina zobaczy Pan ile jest przejść dla pieszych w Niemczech na odcinku 400m w centrum miasta,może dwa a w Polsce 20 mowa o głównej drodze .
  Wystarczy żeby pieszy upewnił się że kierowca go widzi,a kierowca upewnij się że może jechać żaden przepis nie wyeliminuje wypadków że skutkiem śmiertelnym tylko edukacja

 • Gość - niezalogowany 2019-11-19 18:23:52

  77 latka wtargnęła na pasy, może jeszcze na deskorolce wiechała, ręce opadają przy takim wymiarze sprawiedliwości

 • Gość - niezalogowany 2019-11-19 18:33:37

  Pinokio znowu łże.

  Kiedy za jazdę po alkoholu będzie odbierane prawo jazdy DOŻYWOTNIO?

  Przetrzebiłoby to drogowych bandytów Mańków z DLW?


 • gość 2019-11-20 08:11:13

  wygląda na to że przez dziadowski wyrok sądu teraz wszyscy będziemy mieć lipę? jak wtargnęła na pasy? jak postawiła tam jedną nogę to już automatycznie powinna mieć pierwszeństwo a kierowca zbliżając się do przejścia powinien zachować ostrożność! a nie jak debil zatrzymywać się bo przy pasach stoją koleżanki i gadają o kawie po poludniu.
  według mnie jak te przepisy wejdą to durnota kompletna, ruch będzie sparaliżowany a i pewnie znajdą się tacy co będą na siłę próbowali wymuszać odszkodowania z "wypadków" sami sie pod koła ładując.
  czemu ja mam się zatrzymywać i domyślać czy ktoś chce przejść przez pasy? jak widzę że ktoś stoi i patrzy na auta jadące to wiem że chce przejść i się zatrzymuję bo to jasne i logiczne. a tak to co, zobaczę grażynki idące 2m od pasów i muszę uważać żeby przypadkiem nie weszły i dla pewności się zatrzymywać? ktoś ma w ogóle pojęcie jakie to konsekwencje w płynności ruchu w miastach przyniesie?
  wszyscy którzy się tak emocjonujecie tymi zakazami, nakazami. idę o zakład że święci też nie jesteście i każdemu nawet najlepszemu kierowcy zdarza się wtopa i to normalne, ale tego rodzaju prawo to chora sprawa. taki protekcjonalizm w wykonaniu władz, już nie pierwszy raz z resztą. (protekcjonalizm ale znacznie nadmierny, jak dla dziecka które źle się uczy albo ma problemy z rówieśnikami).
  jeszcze kilka takich przepisów i czara goryczy się przeleje i cały ten pisland sam tu zostanie z ta patolą, bo każdy z olejem w głowie i wykształcony (za wasze pieniądze) ucieknie stąd.
  zamknięte sklepy w niedziele, ręce na kierownicy, coraz większe podatki, pogięte programy socjalne - powodzenia jeśli ma to tak dalej wyglądać

 • Gość - niezalogowany 2019-11-20 09:23:59

  Bardzo dobra zmiana,a ci ktorzy sie buntuja to banda jebanych napinaczy co nie opuscili nigdy swojej gminy.

 • gość 2019-11-20 09:33:53

  wielki światowy człowiek się wypowiedział. gratuluję pomyślunku

 • gość 2019-11-20 10:43:30

  Głupie społeczeństwo wybrało i teraz zamiast zmian na lepsze to mamy taki bełkot, zamiast budować drogi i poprawiać bezpieczeństwo to będą karać za wszystko i szukać kasy na 500+, może jak Karynie i Sebie wzrośnie cena fajek i bełtów to zrozumieją że źle wybrali, a czy już przypadkiem nie ma podrożec o 10-15%

 • gość 2019-11-20 11:09:02

  To co widzę czasami na ulicach, kompletną beztroskę pieszych i szaleństwo kierowców, to głupota ludzka. Często jest tak , że piesi wchodzą na pasy nie patrząc w ogóle na boki, czy nie nadjeżdża auto i przy tym zazwyczaj gadają przez telefon albo o zgrozo piszą sms-y lub grają. To gotowe mięso do przemiału. A z drugiej strony , mimo że jestem bardzo ostrożny to w tym roku już kilka razy zostałbym potrącony przez kierowcę, który miał w doopie to czy ktoś jest na zebrze. Pośpiech i niecierpliwośc kierowców oraz gadanie przez telefon podczas kierowania to podstawowe przyczyny wypadków z ich strony. Dopóki zarówno piesi jak i kierowcy nie zaczną myśleć dopóty będzie dochodziło do tragedii. A i jeszcze jedna sprawa - pozwalanie celebrytom na zabijanie ludzi na ulicach nic dobrego nie zdziała w tej kwestii.

 • gość 2019-11-20 11:26:22

  Po co tak komplikować przepisy? Wystarczy domalować po "pasie" na chodniku i zabronić tam stać pieszym, którzy nie mają zamiaru z przejścia korzystać... A że dziennikarza uniewinnili, to chyba każdy wie że po układzie i za pieniążki!

 • Gość - niezalogowany 2019-11-20 11:43:44

  Jebać pis

 • Gość - niezalogowany 2019-11-20 15:14:06

  Narazie PIS nas jebie

 • gość 2019-11-21 09:42:05

  Bardzo ale to bardzo dobra propozycja oby jak najszybciej byla wdrozona,popieram.

 • przypadek - niezalogowany 2019-11-21 12:48:55

  naprawde nie trzeba przepisow ,wystarczy ze wyda sie troche pieniedzy i po klopocie , zainstalowac szlabany po wcisnieciu pieszy bezpiecznie przejdzie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Biuro Rachunkowe poszukuje

Biuro rachunkowe poszukuje osoby z wyższym wykształceniem do pracy w dziale księgowości.


Dam prace

Firma kurierska DPD zatrudni w trybie pilnym osoby chętne do pracy na terenie niemiec. Firma zlokalizowana jest w miejscowości Fohren Więcej..


Działka budowlana na osiedlu

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży działkę budowlaną w świetnej lokalizacji - na osiedlu Europejskim w Jeleniej Górze. Działka o..


Usługi bhp i ppoż., szkolenia

Jesteśmy firmą świadczącą usługi w zakresie BHP i ppoż. Obsługujemy naszych klientów pod kątem wymagań Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Oferujemy..


Koła zimowe 17 cali 235/60/17

Witam serdecznie, Mam przyjemność Państwu zaoferować: Komplet kół zimowych (M+S) - Continental Croos Contact Winter 235 / 60 / 17" z 3112..


Nowoczesne mieszkanie w

Biuro Aplauz prezentuje komfortowe, w pełni rozkładowe mieszkanie 3 pokojowe w centrum miasta. Mieszkanie znajduje się na parterze wyremontowanej..


Powstaje

Wkrótce otwarcie nowej cukierni/kawiarni/lodziarni w Szklarskiej Porębie. Dynamicznie rozwijająca się firma poszukuje pracowników. Więcej informacji..


Unikatowy dom w Karkonoszach

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży wyjątkową nieruchomość - unikalny dom na przepięknej działce z widokiem na góry i zamek Chojnik...


Mieszkanie z potencjałem

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży ciekawą nieruchomość w Szklarskiej Porębie. Mieszkanie położone na pierwszym piętrze budynku..


Ładne, umeblowane mieszkanie w

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży mieszkanie w budynku wielorodzinnym (3 mieszkania) położone na parterze. Na powierzchnię 82 m2..


Dwa domy na przepięknej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje wspaniałą nieruchomość z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Dwa niezależne domy wolnostojące położone na..


FOTOBUDKA na wesele, imprezy,

Chcesz zapewnić swoim Gościom udaną zabawę ? Zastanawiasz się, jak sprawić, by Twoja impreza zapadła Gościom w pamięć na długo? Fotobudka to..


Piękny dom w Rudawach

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży dom wolno stojący w Janowicach Wielkich na działce o powierzchni ok. 1750 m2. Dom z 1997..


Pranie i czyszczenie wykładzin

Witamy serdecznie, firma FRESH PROFESSIONAL świadczy profesjonalne usługi w zakresie m.in: - Pranie i czyszczenie wykładzin, dywanów, tapicerki..


Mieszkanie do wynajęcia na

Biuro Nieruchomości Aplauz oferuje mieszkanie do wynajęcia. Mieszkanie o powierzchni ok. 39 m2 składa się z przedpokoju z dużą, zabudowaną szafą,..


Duże mieszkanie/Pół domu w

Biuro Nieruchomości Aplauz z przyjemnością prezentuje Państwu do sprzedaży wyjątkową nieruchomość - całe pierwsze piętro dużego domu w Piechowicach..


Opel Vivaro 2.0CDTI 115KM

Witam serdecznie, mam do sprzedaży: OPEL VIVARO 2.0 115KM na łańcuchu, bez koła dwumasowego ani filtra DPF, z oryginalnym przebiegiem 281 tys. km..


Stylowe mieszkanie w kamienicy

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu na sprzedaż piękne dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 78m2 w ścisłym centrum Jeleniej Góry Lokal..


Praca dla kierowcy, handlowca,

Dynamicznie rozwijająca się firma Kraina Ciast z Piechowic zatrudni na stałe kierowcę - handlowca oraz pracownika produkcji. Bardzo atrakcyjne..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Opony 165 70 R14 zima BF

BF GOODRICH WINTER G zima 81 T Sezon: opony zimowe Producent: BF GOODRICH Rozmiar: 165 / 70 R14C Szerokość: 165 mm Profil: 70 Średnica felgi: 14..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"