:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Podczas nocnego wyścigu śmiertelnie potrącili dwie osoby - jest akt oskarżenia

Kronika Kryminalna, Podczas nocnego wyścigu śmiertelnie potrącili osoby oskarżenia - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 16/10/2019 10:35

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy 27 października 2018 roku w godzinach wieczornych uczestnicząc w wyścigu ulicznym doprowadzili do śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych.

Kierujący samochodami osobowymi przystąpili do nielegalnego wyścig ulicami Jeleniej Góry, poruszając się – co wynika z opinii biegłego – z prędkością od 160 do 180 kilometrów na godzinę, jadąc od strony centrum miasta w kierunku Wrocławia. Po drodze kierujący mijali trzy skrzyżowania i sześć przejść dla pieszych, przekraczając dozwoloną prędkość o ponad 100 kilometrów na godzinę.


W chwili gdy sprawcy zbliżali się do oznakowanego i oświetlonego przejścia dla pieszych, znajdowały się na nim dwie osoby, 47-letnia kobieta i 57-letni mężczyzna, które w prawidłowy sposób przechodziły przez jezdnię.

Kierujący pojazdem marki Seat, który w tym momencie o kilka metrów wyprzedzał drugiego uczestnika wyścigu, wjeżdżając na przejście dla pieszych uderzył w pokrzywdzonych.


W wyniku licznych doznanych na skutek uderzenia rozległych obrażeń, pokrzywdzeni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia.


Kierującym pojazdem marki Seat 25-letniego okazał się Łukasz O., a za kierownicą Volkswagena siedział 21-letni Oskar L.


Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze Łukaszowi O. i Oskarowi L. przedstawiono zarzuty tego, że działając wspólnie i w porozumieniu, uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonych i godząc się na to, dopuścili się ich zabójstwa z zamiarem ewentualnym, a ponadto, że swoim zachowaniem sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym.


Obaj oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów.


Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie wobec obu podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Sąd Rejonowy uwzględnił wniosek, podzielając między innymi przyjętą przez prokuratora kwalifikację prawną zarzucanych sprawcom przestępstw. Na skutek zażalenia obrońców, Sąd Okręgowy uchylił areszt tymczasowy wobec kierującego Volkswagenem stwierdzając, że jego zachowanie nie stanowiło przestępstwa. Drugi ze sprawców w dalszym ciągu pozostaje aresztowany.


Oskarżeni nie byli dotychczas karani sądownie za przestępstwa, natomiast popełniali oni wykroczenia drogowe, polegające między innymi na przekroczeniu prędkości oraz kolizjach.


W sprawie przeprowadzono drobiazgowe śledztwo, między innymi przesłuchując licznych świadków, dokonując oględzin miejsca zdarzenia oraz pojazdów. Zabezpieczono nagrania z monitoringu, uzyskano liczne opinie biegłych,  w tym z zakresu medycyny sądowej, rekonstrukcji wypadków drogowych, techniki pojazdów oraz biomechaniki wypadków. Przeprowadzono także eksperyment procesowy na miejscu zdarzenia.


Oba uczestniczące w zdarzeniu pojazdy poddano szczegółowym badaniom, w wyniku których biegli stwierdzili między innymi, że zostały w nich w podobny sposób zmodyfikowane parametry sterownika jednostki napędowej, zwiększając znacznie ich moc, a co za tym idzie możliwość przyspieszenia oraz prędkości. Według biegłych, bez jednoczesnego przeprojektowania i przystosowania pozostałych podzespołów, w tym układu hamulcowego i kół pojazdy takie stawały się niebezpieczne. W samochodach ujawniono także inne przeróbki.


W śledztwie ustalono także, że obaj oskarżeni uczestniczyli w spotkaniach organizowanych przez nieformalną grupę miłośników motoryzacji w Jeleniej Górze. Na telefonie komórkowym zabezpieczonym od jednego z nich ujawniono między innymi nagranie przedstawiające inny niebezpieczny przejazd samochodem.


Z ustaleń śledztwa wynika, że zarówno warunki zewnętrzne, jak i zachowanie pokrzywdzonych w żaden sposób nie przyczyniło się do zdarzenia, a oskarżeni nie podjęli jakichkolwiek manewrów mających na celu jego uniknięcie.


Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są  karą pozbawienia wolności w wymiarze nie mniejszym niż dwanaście lat, do dożywotniego pozbawienia wolności.

Reklama

Podczas nocnego wyścigu śmiertelnie potrącili dwie osoby - jest akt oskarżenia komentarze opinie

  • gość 2019-10-16 10:45:28

    Dowód na to,jak przez własną głupotę można spieprzyć sobie i co najgorsze innym życie.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 11:14:41

    (*)

  • KROK - niezalogowany 2019-10-16 11:15:47

    12 lat za śmierć 2 osób to i tak za mało. Z drugiej strony 25 i 21 latkowie to i tak im to zrujnuje życie... Ale mogli przed ściganiem pomyśleć o innych. Ciekawe czy koledzy z DC odwiedzają tego jednego co siedzi cały czas w areszcie. Wątpie ....

  • Arntysl - niezalogowany 2019-10-16 11:58:35

    Szkoda Oskarek że tak skończyłeś. Najwidoczniej Golf był za mocny na umiejętności

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 12:00:24

    Krok A co ma piernik do wiatraka. Sami się scigali na własny rachunek. Nikt nie organizował wyścigów. Więc nie muszą koledzy z DC to odwiedzac. Poza Tym to że ludzie się tam spotykali nie znaczy że już są wielcy kumple. Szkoda tylko tych co zginęli

  • gość 2019-10-16 12:02:55

    Dlaczego w artykule brak nazwy klubu, na szczęście obecnie byłego? Drive Club, bo to byli przecież jego członkowie, którego przywódcy wszem i wobec zaprzeczali, że obaj sprawcy nie byli od nich. Dodatkowo twierdząc, że są tylko miłośnikami motoryzacji. Jasne...
    Klubu już nie ma, ale byli członkowie których większość jest na bakier przepisów drogowych dalej jeżdżą po naszych drogach i dalej stwarzają na nich zagrożenie.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 12:17:17

    Do tych kurew z Drive Clubu zaczynam strzelać:)

  • Jaa - niezalogowany 2019-10-16 12:18:57

    Dożywocia..........
    Bestie w ludzkich skórach.......
    Twuuuuuuuu.

  • gość 2019-10-16 12:19:17

    Krzesło elektryczne dla obydwóch gnoji!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 12:48:53

    Niech dosiegnie ich sprawiedliwosc. Tylko tego pragne

  • Gość000 - niezalogowany 2019-10-16 13:10:47

    A co z pasażerem który jechał z oskarkiem śledziem jeszcze mu dopingowal też brał w tym udział dobrze wiedział że będzie się ścigał z kumplem pomimo to wsiadł do auta i kibicowal powinien też ponieść karę nawet wysmiewal się z tego wypadku i tak sobie będzie bezkarny przecież to tak samo jak by kogoś namawiał do morderstwa i się tym przysluzyl gnojek konfident.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 13:16:18

    Nie no jasne! Skoro byli z drive clubu, to smierc im! Ale gdyby byli zwyklymi łebkami to spoko, bo przeciez wypadek moze sie zdarzyc kazdemu. Żal mi was wszystkich, ktorzy tak nienawidzicie klubu, ktory wnosil cos ciekawego dla milosnikow motoryzacji w tym smutnym jak pizda miescie. A tak apropo, czy sprawcy wypadku byli katolikami? Pewnie tak, w takim razie jebac katolikow, to wszystko ich wina!

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 13:18:38

    To te choojki, co się teraz zbierają na parkingu podziemnym Sudeckiej? Yebać ich!

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 13:19:48

    "Kierującym pojazdem marki Seat 25-letniego okazał się Łukasz O" - za dużo zielska?!

  • gość 2019-10-16 13:45:56

    no co taki stary seat

  • Gośćxxxx - niezalogowany 2019-10-16 14:27:16

    Ciekawe czy pizdeczki z dc czy psychodelic, zajada na rakiete kolezka,

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 14:32:20

    Jak opinie robił imbe.cyl Krausiewicz lub Kowalczyk to już im współczuję.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 15:05:44

    Nie potrącił ze skutkiem śmiertelnym a ZABILI!
    Po co ich pytać czy sie przyznaja do winy???Przyznawac się nie muszą, są dowody i swiadkowie - rozprawa sądowa powinna trwać 10 minut!!!

  • głośne V6 - niezalogowany 2019-10-16 16:03:15

    PAMINTAJCIE, OD RAZU JAK NA ULICY WIDZICIE JAKIS GŁOSNY SAMOCHÓD KTÓRY NAWET WOLNO JEDZIE
    DZWONCIE NA POLICJE!!!!!!!!!! TO POTENCAJLNY MORDERCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • gość 2019-10-16 16:17:59

    kondolencje dla rodziny, a tych dwóch driveklubowiczow niech dobrze przeruchaja a kratami

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 16:35:47

    Dawać nazwiska i profile

  • Gość - niezalogowany 2019-10-16 17:03:55

    No i co ci to da że dowiesz się jak się nazywa? Pojedziesz do niego i co zrobisz pizdeczko przed kompem nie znasz głównego osadzonego więc nie pierdol, taka prawda że najwięcej złego zrobił Oskarek który jeździł po mieście to żółtym Peugeotem później przesiadl się na golfa i tylko siadał komuś na ogonie żeby zacząć szybciej jechać, stała się tragedia szkoda Łukasza porządny z niego chłop był i każdy kto go zna będzie miał to samo zdanie, jedna sekunda zauważyła o jego całym życiu a nie potrzebnie.

  • Gość000 - niezalogowany 2019-10-16 17:47:39

    Gdyby był dobry chłop z niego myślał by o skutkach a nie brał głupi udział w durnej zabawie mi go tam nie szkoda powiedz to rodzinie ludzi których zabił, gnojek bez rozumu jedynie szkoda że jest taki durny.

  • Znajomy - niezalogowany 2019-10-16 18:04:52

    No co musza zapłacić za błąd który zrobili. Ale żadna kara nic już nie zmieni. Znałem jednego i nie byli DC, ani z innego klubu. Szkoda ze debile którzy nic nie wiedzą piszą takie głupoty a później ludzie to rozpowiadają, no ale cóż. Nie bez powodu jest tu anonimowość. Kondolencje dla rodziny .

  • gość 2019-10-16 18:48:32

    a co ten orłowski to jakaś postać była na jeleniej ? zwykły pajac na gumie i teraz w dodatku morderca już za czasów szkolnych zawsze pod mechanikiem świrował swoimi trumnami na kołach, i niby wielki z niego mechanik pałą do lania i tyle

  • gość 2019-10-16 20:08:48

    Znajomy - znalazł się pizduś obrońca drogowych zabójców. Masz czelność zaprzeczać faktom??? Wypier... stąd.

  • Znajomy - niezalogowany 2019-10-16 21:21:59

    Strzym pysk skurwysynie, wolność słowa!

  • gość 2019-10-16 22:04:15

    Wolność słowa nie w przypadku zabójców, zjebie genetyczny!

  • gość 2019-10-16 22:06:30

    "Znajomy", to pewnie ktoś z rodziny tych bandytów drogowych albo ten co (jeszcze) lata po wolności. Patologia.

  • gość 2019-10-17 07:26:05

    sami straznicy teksasu tutaj, od*ebali no i poniosą odpowiednie konsekwencje, wy śmiecie jesteście nikim do wymierzania kary, jedyne co możecie to sobie tutaj pieprzyć głupoty i oczerniać innych bo to w tej zapeziałej jeleniej potraficie najlepiej, hejcić to co inne i dla was niewygodne. wszystkim którzy wyzywają sprawców i życzą im dożywocia życzę wypadków drogowych i kasowanych aut, bo wasz plugawy język niczego w tej sprawie nie zmienia. 21 i 25 lat to półmózgi jeszcze, ale z 15 lat pewnie dostaną. w tym wieku to i tak one-way-ticket. raz w więzieniu, zawsze w więzieniu. tam ich nikt nie zresocjalizuje, tam tylko pogłębi im się to co mają, poznaja nowych "kolegów" i zdobędą nowe "znajomości". gratuluje wszystkim kretynom wypisującym tu pierdoły i jednocześnie zazdroszczę ubogiego poziomi IQ, musi się Wam w Waszym małym światku bardzo wygodnie żyć.
    kondolencje dla rodziny

  • gość 2019-10-17 08:30:48

    szkoda chłopaków, zabici i tak byli starzy !!!!

  • gość 2019-10-17 09:10:46

    do śmiecia powyżej aby twoja matka zdechła pod płotem a stary żeby zdechł na raka mózgu, po co ci rodzice przecież pewnie już są starzy, życze ci pedale żeby rozjechało cie auto

  • gość 2019-10-17 11:11:17

    i wzajemnie

  • gość 2019-10-17 11:32:52

    trzeba być naprawdę innym aby dać się na tym przejściu zabić, pewnie byli zajęci sobą zamiast zachować ostrożność przechodząc przez pasy, jak się słyszy wyjące auto to się na przejście nie wchodzi, przecież jak ktoś jedzie 180 to słychać że zapiernicza, zwłaszcza wieczorem przy małym ruchu jak oni mogli nie usłyszeć tak zapierniczających aut???

  • gość 2019-10-17 11:34:39

    dostaną 5 i 3 lata i git więc będą mieli szansę wyjść na prostą

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 12:15:54

    Dlaczego nikt nie mówi o tym że piesi byli pod wpływem alkoholu?? Pili w knajpie obok a po wszystkim wyszli na pasy obydwoje byli nieźle ululani... Wiem bo ich widziałem.

  • gość 2019-10-17 12:40:47

    Straszne jak ludzie rwą się do oceny , fakt chłopaki zabili 2 ludzi przez głupotę ( durny wyścig ) zniszczyli sobie życie i rodziną ofiar , ale komentarz w stylu na krzesło elektryczne ? do końca życia będą za to płacić. Nie byli byście tacy mądrzy gdyby to był wasz brat lub syn .

  • gość 2019-10-17 12:59:33

    A Ty byś był mądry z taką obronną wypowiedzią, jakby ofiarami byli twoi bliscy, pajacu? Byłbyś pierwszy, życząc tym bandytom jak najgorzej. Więc obaj zważywszy na okoliczności powinni być dożywotnio usunięci ze społeczeństwa.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 16:01:28

    To ze sie byli zabawic i wypili to nic nie ma wspolnego pajacu z tym ze ich na PASACH ktos zabil

  • Gość - niezalogowany 2019-10-17 19:34:04

    Nikt normalny nie wchodzi na pasy gdy się widzi rozpędzony samochód a raczej słyszy...

  • gość 2019-10-17 21:13:27

    Nikt normalny nie jeździ po mieście 180 KM na godzinę debilu! Mam nadzieję że to ktoś tobie odpowiednio na żywo wytłumaczy.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-20 19:52:02

    Biały dzień, czyste niebo zero problemów z widoczności, pasy zielone światło, a jakiś debil zabił by mi dziecko (małolat fajna audi pewnie rodziców i szpan) przejście dla pieszych to przejście dla pieszych i choć piesi łaża jak święte krowy to my kierujący jesteśmy zoobowaiazani uważać na pasach i nie zwalnia nas to z osyriznosci w takich miejscach człowiek kontra blacha zawsze rowna sie tragedia co pieszych nie odwołuje od ostrożności i rozwagi szanujmy się nawzajem bo tak nie wiele trzeba by zniszczyć swoje i cudze życie

Dodajesz jako: |