:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Po jakim czasie przedawniają się długi? Ważne terminy

16/04/2018 11:12
Finanse, jakim czasie przedawniają długi Ważne terminy - zdjęcie, fotografia

Czy wiesz, że długi nie będą ciągnęły się za tobą przez całe życie? Co prawda, niespłacone zobowiązanie nie zostanie anulowane, ale wierzyciel może stracić narzędzia, umożliwiające mu dochodzenie roszczeń. Instytucją chroniącą dłużników jest przedawnienie wierzytelności. Sprawdź terminy przedawnienia roszczeń majątkowych.

Terminy przedawnienia roszczeń - po ilu latach przedawnia się dług?

Na tę chwilę przedawnienie roszczenia, co do którego wierzyciel podjął czynności przed sądem, może nastąpić po 10 latach. Więc jeżeli otrzymałeś sądowe wezwanie do zapłaty, nie możesz liczyć na to, że w najbliższym czasie twój dług się przeterminuje. Jednak nie każdy wierzyciel podejmuje czynności procesowe, wówczas termin ważności długu jest zazwyczaj krótszy. W polskim prawie długi dezaktualizują się w różnym czasie, na przykład przedawnienie świadczeń okresowych (opłaty za abonament, albo czynsz za najem) następuje po 3 latach. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, ile minęło czasu, niespłacony dług nie wygasa. Nie można jednak na nikogo nałożyć obowiązku uregulowania przeterminowanej wierzytelności. Po jakim czasie przedawniają się długi?

kredyt i pożyczka - przedawnienie roszczenia o zwrot pożyczki następuje po 3 latach od dnia wymagalności; zaległości telekomunikacyjne - przedawnienie roszczeń telekomunikacyjnych ma miejsce po 2 latach; wierzytelności stwierdzone wyrokiem sądowym lub nakazem zapłaty - przestają być wymagalne po 10 latach; należności z tytułu składek ZUS - 5 lat od dnia, w którym należało je uiścić; długi alimentacyjne - 3 lata, jednak jeśli swoich praw majątkowych względem rodzica chce dochodzić dziecko, to bieg przedawnienia zaczyna się od momentu usamodzielnienia się dziecka, czyli w dniu ukończenia 18 roku życia, wcześniej jest zawieszony (w ten sposób dziecko może ubiegać się o zwrot należnych mu pieniędzy do ukończenia 21 lat).

Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje wierzytelności. Na przedawnienie mandatu za jazdę bez biletu będziesz musiał poczekać 3 lata. Podobnie jest z zaległymi wypłatami. Jeśli miałeś umowę o pracę, a twój pracodawca nie uregulował kwestii wynagrodzenia, masz 3 lata na dochodzenie swoich praw. Inaczej to wygląda z umowami o dzieło, tego rodzaju dług przeterminuje się po 2 latach od oddania dzieła.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Czekanie, aż dług ulegnie przedawnieniu to nienajlepszy pomysł. Nie spłaciłeś pożyczki online? Sprawdź, czy nie figurujesz w rejestrze dłużników. Warto monitorować swoje wierzytelności. Jeśli nie kontrolujesz na bieżąco korespondencji, mogłeś przeoczyć wezwania do zapłaty oraz pisma informujące o możliwości wpisania cię na listę dłużników. Jednak każda osoba prywatna ma prawo do bezpłatnego raportu BIK i raportów biur informacji gospodarczej. Zgodnie z ustawą, dokument, który pozwala sprawdzić stan wierzytelności, możesz pobrać bezpłatnie, raz na pół roku. Jeśli o długach informuje cię windykator, pamiętaj, że ma obowiązek wskazać podstawę tego zadłużenia. Musi powiedzieć po prostu, za co, ile i komu zalegasz, niezależnie od tego, czy chodzi o niespłacone pożyczki online, czy kredyt hipoteczny.

Minęły 3 lata od dnia, kiedy powinieneś uregulować mandat za jazdę bez biletu, a twoje nazwisko nadal widnieje na czarnej liście dłużników? Nie ma w tym nic dziwnego. Przedawnienie roszczenia nie jest przesłanką do usunięcia z rejestru. Dopiero po spłacie zobowiązania masz szansę zniknąć z baz dłużników.

Cesja wierzytelności a przedawnienie roszczenia

Załóżmy, że masz dług wobec banku - nie spłaciłeś kilku rat kredytu. Bank przekazał sprawę do sądu, co jest jednoznaczne z przerwaniem biegu przedawnienia. Jednak zanim sąd rozstrzygnął spór, doszło do sprzedaży wierzytelności. Tego rodzaju zobowiązania chętnie skupują tzw. fundusze sekurytyzacyjne, które ściśle współpracują z firmami windykacyjnymi. Czy cesja wierzytelności przerywa bieg przedawnienia? Nie, bieg ten trwa niezmiennie od dnia, w którym powinieneś spłacić dług. Co więcej, cesja wierzytelności, wobec której zostały wszczęte czynności sądowe, niejako unieważnia te czynności. Fundusz sekurytyzacyjny nie może korzystać z prawa do przerwania biegu przedawnienia, ponieważ to nie fundusz zgłosił tę sprawę do sądu. Tak więc, kupując dług, wobec którego została wszczęta egzekucja, przerywająca bieg przedawnienia, fundusz zmuszony jest jeszcze raz podjąć starania o wszczęcie egzekucji. W innym wypadku przedawnienie biegnie swoim normalnym rytmem.

Co przerywa bieg przedawnienia?

Przerwanie biegu przedawnienia oznacza, że czas potrzebny do przeterminowania się długu, zaczyna być naliczany od nowa. Jest kilka sytuacji, które mogą do tego doprowadzić. Zdarza się, że dłużnik sam przerywa ten bieg. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób nie zna prawa. Zgodnie z Kodeksem cywilnym (Art. 123. § 1.) bieg przedawnienia przerywa się:

przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, przez wszczęcie mediacji.

Samo wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty nie prowadzi do przerwania biegu przedawnienia.

Dochodzenie przedawnionych roszczeń

Niestety firmy windykacyjne wykorzystują nieznajomość prawa. Dlatego, kiedy zadzwoni windykator, domagając się spłaty przedawnionego długu, nie powinieneś być zaskoczony. W takiej sytuacji nie należy podejmować negocjacji, ponieważ doprowadzi to do przerwania biegu przedawnienia. Co to oznacza? Podejmując mediacje uznajesz swój przeterminowany dług. W świetle prawa staje się on znów wymagalny, więc należy go spłacić. Oczywiście wszystkie zobowiązania powinny być regulowane. Polacy zdają sobie z tego sprawę i coraz większa część naszych rodaków rozumie potrzebę działania firm windykacyjnych i nie uznaje ich wcale za zło konieczne, tylko element normalnego procesu dochodzenia wierzytelności.

Pozew o ustalenie przedawnienia

Nawet po 10 latach od wszczęcia postępowania przed sądem dług nie przedawni się sam i różne instytucje mogą domagać się jego spłaty. Co zrobić, kiedy spotka cię taka sytuacja? Wysłanie pisma o przedawnienie długu do firmy windykacyjnej może tylko pogorszyć sprawę. W ten sposób uznałbyś swój dług. Zwróć się do sądu, tam należy szukać pomocy. Żeby wierzyciel nie mógł już dochodzić przeterminowanego zobowiązania, powinieneś wystąpić z pozwem o przedawnienie długu. Po uznaniu przedawnienia, wierzyciel nie będzie mógł cię już ścigać, ale pamiętaj, że dług nie znika.

Trwają prace legislacyjne, które mają zmienić ten stan rzeczy. W myśl nowych przepisów, zanim sąd zajmie się wszczęciem postępowania egzekucyjnego, będzie musiał zbadać, czy dług nie jest już przeterminowany. Ulec zmianie ma też termin przedawnienia niektórych zobowiązań. I tak na przykład wierzytelności, co do których podjęto już jakieś działania przed sądem, mają przedawniać się już po 6 latach, a nie jak do tej pory po 10.

Reklama

Po jakim czasie przedawniają się długi? Ważne terminy komentarze opinie

  • majka - niezalogowany 2018-04-16 13:10:10

    Czy ten artykuł chroni dłużników? "Żeby wierzyciel nie mógł już dochodzić przeterminowanego zobowiązania, powinieneś wystąpić z pozwem o przedawnienie długu. Po uznaniu przedawnienia, wierzyciel nie będzie mógł cię już ścigać" Proszę się postawić na miejscu wierzyciela - ktoś żyje na Twój koszt i jeszcze "miga" się od spłacenia zobowiązań. Raczej trzeba uświadamiać ludzi jak rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi/oszczędzać, żeby żadna ze stron nie była poszkodowanazobowiązań.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam kanapę

Mam do sprzedania kanapę rozmiar 190x120 stan bardzo dobry do odświeżenia. Rok używana przez ten czas była na niej narzuta.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam Przyczepę Brenderup

SZYMEX autoryzowany Dealer Marki BRENDERUP oferuje Nową Przyczepkę 2270U DMC: 600kg Ładowność: 390 kg Koła: 13” Wymiary: 270x128x26cm Rodzaj..


Zobacz ogłoszenie

Praca w restauracji KFC

Jeżeli jesteś energiczny, lubisz pracować z ludźmi, jesteś zaangażowany i dokładny to Szukamy właśnie Ciebie ! Restauracja KFC Jelenia Góra, ul...


Zobacz ogłoszenie

Zara kurtka futerko rozm m 38

Kurtka Zara Rozm 38 M bardzo ciepła z odpinanym futem.Na wiosnę może służyć jako parka.Posiada kaptur i kieszonki wzór moro.Kurtka jest świetna..


Zobacz ogłoszenie

Kelnerka na stałe Miłków

Karczma Skalna w Miłkowie zatrudni na stałe kelnerkę na dobrych warunkach


Zobacz ogłoszenie

Kurtka chłopięca Zara Rozm 152

Zimowa kurtka firmy Zara, ocieplana,z kapturem, rozm 152 11-12 lat.Pasuje bardziej na 10 -11 lat czyli 146.Kolor czarny.Stan bardzo dobry. Wymiary..


Zobacz ogłoszenie

wózek margaret 3 w 1

ładny zadbany wózek dziecięcy 3w1. w zestawi gondola fotelik/nosidełko folia przeciwdeszczowa oraz uchwyt na kubek. cena do negocjacji


Zobacz ogłoszenie

Opel Astra IV J 1.7 CDTI Cosmo

Witam Sprzedam samochód marki Opel Astra J w wersji cosmo silnik jaki tutaj mamy to 1.7 CDTI Diesel 130 KM Rok produkcji 2012 Ubezpieczenie i..


Zobacz ogłoszenie

Kuchenka Mastercook

Mam do sprzedania kuchenkę firmy Mastercook praktycznie nie używana piekarnik ani razu nie został włączony. Stan bardzo dobry 250 zł do lekkiej..


Zobacz ogłoszenie

Oferuję usługi informatyczne

Oferuje usługi informatyczne w następującym zakresie: - doradztwo w zakresie doboru i zakupu sprzętu - formatowanie dysku twardego, - wgrywanie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"