:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Mówił, że dzieci do niego lgną. Proces proboszcza z Ruszowa w materiale UWAGA TVN

Kronika Kryminalna, Mówił dzieci niego lgną Proces proboszcza Ruszowa materiale UWAGA - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 28/11/2019 12:34

Ruszył proces księdza Piotra M., oskarżonego o wykorzystanie seksualne dwóch dziewczynek. Do śledczych zgłosiło się łącznie 18 kobiet, które miały paść ofiarą duchownego. Większość z tych przypadków uległa jednak przedawnieniu.

Decyzją prokuratury Piotr M. został aresztowany po tym, jak jedna z matek zeznała, że podczas przygotowań do pierwszej komunii, ksiądz miał wykorzystać seksualnie jej 9-letnią córkę.

9-latka opowiedziała mamie, że ksiądz zabierał ją i drugą dziewczynkę na plebanię. Obie dziewczynki zostały przesłuchane w obecności psychologa, który uznał ich relacje za wiarygodne.

- W trakcie porannej rozmowy z córką powiedziałam jej, że będziemy chodzić na biały tydzień. Córka powiedziała, że nie chce. Zaczęłam wypytywać dlaczego. Usłyszałam wtedy, że nie lubi już księdza, boi się go, bo ją dotykał – relacjonuje jedna z matek.

- Dowiedziałam się, że córka też tam była. Zawołałam ją i spytałam, czy to prawda. Wtedy wszystko opowiedziała. Opowiedziała, gdzie ksiądz ją dotykał, że chciał ją pocałować w usta, wsadzał ręce pod bluzkę, dotykał za ramiona, uda i wkładał ręce do majtek. Spytałam jej, dlaczego wcześniej mi o tym nie powiedziała. Powiedziała, że się wstydziła i bała się, że będę na nią krzyczeć – dodaje matka drugiej pokrzywdzonej.

Ksiądz Piotr M. został zatrzymany w maju tego roku. Proces przed sądem w Zgorzelcu ruszył w październiku.

- Oskarżony Piotr M. stanął przed sądem pod zarzutem popełnienia dwóch występków o charakterze seksualnym wobec dzieci poniżej 15. roku życia oraz niepełnosprawnych umysłowo. To są czynności seksualne, polegające na naruszeniu sfery intymnych dziecka, to jest dotykania sfer o charakterze intymnym, całkowanie oraz dotykanie sfer nieintymnych, ale o charakterze seksualnym - wylicza prokurator Agnieszka Kwaśniak z Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu.

67-letni Piotr M. objął parafię Zmartwychwstania Pańskiego w Ruszowie trzy lata temu. Szybko zaskarbił sobie sympatię wiernych. Był aktywny w życiu wsi i szkoły.

- Był otwarty, zapraszał dzieci do kościoła i do siebie. Tradycją było przybijanie z nimi piątek. Dzieci przychodziły do niego, śpiewał z nimi, wygłupiał się. Wzbudzał zaufanie – wspomina jedna z parafianek.

Ksiądz Piotr zorganizował chór kościelny dla dziewczynek, z dziećmi wyjeżdżał na wycieczki, często bywał w szkole. Nie był katechetą, ale jako proboszcz przygotowywał dzieci do pierwszej komunii świętej.

- Wszyscy mówili, że z księdzem jest coś nie tak, że dotyka dzieci. Pełno było u niego zabawek, na plebanii stał wózek dla lalek, miał różowy szlafrok, to jest normalne? Po co księdzu to było? – pyta jedna z mieszkanek Ruszowa.

- Jak przyszedł do parafii, było wyraźnie mówione: ma nie dotykać dzieci, nie brać ich na kolana i nie głaskać. Rodzice powiedzieli mu to jasno. To potem był oburzony na mszy, że dzieci do niego lgną, a rodzice mają coś przeciwko – dodaje inna z parafianek.

Po aresztowaniu księdza, do prokuratury i dziennikarzy zgłosiło się kilkadziesiąt osób, które zeznały, co robił im ksiądz, podczas przygotowań do komunii. Pierwsze relacje są sprzed 35 lat, kiedy ksiądz był wikarym i katechetą we Wrocławiu.

- Ściągnął mi bezrękawnik. Zostałam w podkoszulce. Usadził mnie sobie na kolanach, rękę włożył pod bluzkę i tak wietrzył tę podkoszulkę, głaskał po plecach. Lubił, jak mu się szepcze do ucha i on też, zadając pytania, potrafił szeptać do ucha. Raz mnie, niby niechcący dotknął ustami w policzek – to tylko jedna z wielu opowieści sprzed lat.

Ksiądz Piotr M. już jako proboszcz trafił na kilka lat z Wrocławia do Jędrzychowic i Żarskiej Wsi. Został przeniesiony do parafii w Niedźwiedzicach, gdzie spędził 18 lat. W każdej parafii przygotowywał dzieci do komunii.

- Branie dzieci na kolana nie jest przestępstwem. Przestępstwem jest branie ich na kolana po to, żeby zrobić im krzywdę, myśląc o zaspokojeniu swoich potrzeb. Niestety wciąż działa wyobrażenie, że ksiądz jest istotą aseksualną. Skoro bierze dzieci na kolana, czy je przytula, to nie ma mowy o seksie, bo ksiądz ma zawsze czyste intencje – komentuje ks. Jacek Prusak, jezuita, teolog, psycholog, psychoterapeuta, prorektor Akademii „Ignatianium”.

Większość parafian w Ruszowie podpisała się pod listem w obronie księdza, który przesłali do prokuratury.

- Nie da się na razie udowodnić tego kłamstwa, oszustwa. Powoli będziemy to robić. Nie mogę panu odpowiedzieć: „Winien, nie winien”. Pozwólmy się wypowiedzieć bratu, a przede wszystkim człowiekowi – mówi jeden z parafian popierających księdza.

Od matki, która zgłosiła sprawę na policję, odwróciła się większość mieszkańców. Była napiętnowana i poniżana. Aby ją wesprzeć, w Ruszowie pojawili się aktywiści. Z kolei ksiądz w liście z więzienia pisze o tym, jak niewdzięczni okazali się niektórzy parafianie.

„Za miłość, dobroć, poświęcony czas, dobre słowo, wyrozumiałość, uśmiech – kajdany na rękach.
Za liczne pielgrzymki, wycieczki, wyjazdy - kajdany na nogach
Za liczne pieśni, piosenki… zniewolenie i ból w sercu”.

W czasie śledztwa przesłuchano kilkunastu świadków. Jednak przestępstwa seksualne wobec małoletnich przedawniają się, gdy ofiara kończy 30 lat. Dlatego, w tej sprawie oskarżenie obejmuje tylko czyny wobec dwóch dziewczynek z Ruszowa.

- Nie mam nic przeciwko temu, żeby publicznie za tego księdza odprawiano mszę. Myślę jednak, że dla ofiar dużo ważniejsze byłoby, gdyby przyjechał jakiś przełożony księdza i dał im do zrozumienia, że jest z nimi – komentuje mec. Artur Nowak, pełnomocnik rodzin poszkodowanych dziewczynek.

autor : X-news, materiał UWAGA TVN

Reklama

Mówił, że dzieci do niego lgną. Proces proboszcza z Ruszowa w materiale UWAGA TVN komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 13:48:44

  Brak słów...

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 13:52:55

  czarny diabeł do kamieniolomow z nim

 • gość 2019-11-28 13:53:14

  Mały matematyk! "całkowanie oraz dotykanie sfer nieintymnych"

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 14:00:47

  TVN szmata to propaganda co tą stacja robi zamknąć tego szmatlawca

 • gość 2019-11-28 14:10:34

  po co te zasłanianie? wystarczy wejść na stronę Diecezji Legnickiej i kliknąć 3 razy http://diecezja.legnica.pl/wp-content/uploads/2017/05/mianowski.jpg

 • gość 2019-11-28 14:11:03

  Skurwiały klecha ,ciota w sukience wykorzystująca naiwność nieletnich Wszyscy czarni mają z tym problem .Ukamieniować gnoja śmierdzącego

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 14:29:06

  A może tak o celebrytach zacząć czas pisać. To jest stajnia Augiasza. Ci dziwnie pobudzoni posłowie,artysci pożal się Boże, sędziowie, prokuratorzy nauczyciele, profesorstwo. Elita narodu, psia mac.

 • pawko - niezalogowany 2019-11-28 14:47:29

  Czarnuch co posłuchał to jego.a teraz jego w doope pocisnąć dla równowagi.

 • Gość1 - niezalogowany 2019-11-28 15:41:05

  Szokujące komentarze. Poziom agresji nie akceptowalny.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 15:47:49

  Diabły w ludzkiej skórze, a na dodatek w sutannach. Chcecie mieć szczęśliwe dzieci, to nie posyłajcie ich w łapska pedofów!

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 18:25:35

  czarna zaraza niech smaruje poslady już do pudła pedofil śmierdzący

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 18:36:05

  Święte słowa ja tak samo wieże w Boga a Kościół przestał dla mnie istnieć

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 18:37:52

  kolego masz rację TVP PIS to smatlawiec i oglądają go ludzie ograniczeni bez wykształcenia i się cieszę jako ciemny lud

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 18:54:18

  Kuźwa TVN to krynica i zródło poprawności, etykiety i prawdy. Gościu z wyżej spadaj na Onet i daj nolmalnym ludziom zyc. Nie oceniaj ludzi bo cię żółć zaleje

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 20:14:26

  Kościół jest wrzodem z czasów średniowiecza, który długo będzie się goił zanim zniknie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 20:43:34

  Żeby nie ten wrzod człowieku to gadalbys po rusku lub niemiecku i co najwyżej mógłbyś awansować na starszego swiniopasa.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-28 21:14:49

  To menda i jeszcze w sutannie wykastrowac dziada

 • Emeryt - niezalogowany 2019-11-29 06:13:51

  Za moich czasów była żelazna zasada, chujo.. ale jednakowo.
  A tu dzisiejsza młodzież uznaje wolną amerykankę, żałosne.
  Wtajemniczenia wiedzą o co chodzi....
  To jest smutne.....

 • gość 2019-11-30 00:46:42

  Na kolana zamiast kolagenu brał dziewczynki i chłopców - zbok jeden. Dzieci do niego lgną - kuźwa jego ...itd.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Mieszkanie z potencjałem

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży ciekawą nieruchomość w Szklarskiej Porębie. Mieszkanie położone na pierwszym piętrze budynku..


FOTOBUDKA na wesele, imprezy,

Chcesz zapewnić swoim Gościom udaną zabawę ? Zastanawiasz się, jak sprawić, by Twoja impreza zapadła Gościom w pamięć na długo? Fotobudka to..


Dam prace

Firma kurierska DPD zatrudni w trybie pilnym osoby chętne do pracy na terenie niemiec. Firma zlokalizowana jest w miejscowości Fohren Więcej..


Piękny dom w Rudawach

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu do sprzedaży dom wolno stojący w Janowicach Wielkich na działce o powierzchni ok. 1750 m2. Dom z 1997..


Opony 165 70 R14 zima BF

BF GOODRICH WINTER G zima 81 T Sezon: opony zimowe Producent: BF GOODRICH Rozmiar: 165 / 70 R14C Szerokość: 165 mm Profil: 70 Średnica felgi: 14..


Dwa domy na przepięknej

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje wspaniałą nieruchomość z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Dwa niezależne domy wolnostojące położone na..


Koła zimowe 17 cali 235/60/17

Witam serdecznie, Mam przyjemność Państwu zaoferować: Komplet kół zimowych (M+S) - Continental Croos Contact Winter 235 / 60 / 17" z 3112..


Mieszkanie do wynajęcia na

Biuro Nieruchomości Aplauz oferuje mieszkanie do wynajęcia. Mieszkanie o powierzchni ok. 39 m2 składa się z przedpokoju z dużą, zabudowaną szafą,..


Praca dla kierowcy, handlowca,

Dynamicznie rozwijająca się firma Kraina Ciast z Piechowic zatrudni na stałe kierowcę - handlowca oraz pracownika produkcji. Bardzo atrakcyjne..


Stylowe mieszkanie w kamienicy

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu na sprzedaż piękne dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 78m2 w ścisłym centrum Jeleniej Góry Lokal..


Pranie i czyszczenie wykładzin

Witamy serdecznie, firma FRESH PROFESSIONAL świadczy profesjonalne usługi w zakresie m.in: - Pranie i czyszczenie wykładzin, dywanów, tapicerki..


Nowoczesne mieszkanie w

Biuro Aplauz prezentuje komfortowe, w pełni rozkładowe mieszkanie 3 pokojowe w centrum miasta. Mieszkanie znajduje się na parterze wyremontowanej..


Unikatowy dom w Karkonoszach

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży wyjątkową nieruchomość - unikalny dom na przepięknej działce z widokiem na góry i zamek Chojnik...


Działka budowlana na osiedlu

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży działkę budowlaną w świetnej lokalizacji - na osiedlu Europejskim w Jeleniej Górze. Działka o..


Powstaje

Wkrótce otwarcie nowej cukierni/kawiarni/lodziarni w Szklarskiej Porębie. Dynamicznie rozwijająca się firma poszukuje pracowników. Więcej informacji..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Biuro Rachunkowe poszukuje

Biuro rachunkowe poszukuje osoby z wyższym wykształceniem do pracy w dziale księgowości.


Ładne, umeblowane mieszkanie w

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje do sprzedaży mieszkanie w budynku wielorodzinnym (3 mieszkania) położone na parterze. Na powierzchnię 82 m2..


Duże mieszkanie/Pół domu w

Biuro Nieruchomości Aplauz z przyjemnością prezentuje Państwu do sprzedaży wyjątkową nieruchomość - całe pierwsze piętro dużego domu w Piechowicach..


Opel Vivaro 2.0CDTI 115KM

Witam serdecznie, mam do sprzedaży: OPEL VIVARO 2.0 115KM na łańcuchu, bez koła dwumasowego ani filtra DPF, z oryginalnym przebiegiem 281 tys. km..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"