:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Samorząd, koalicja! Bezpartyjni będą rządzić Dolnym Śląskiem - zdjęcie, fotografia
Adrian Klimas 14/11/2018 13:36

Wczoraj (13.11) podpisano porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Oba ugrupowania będą rządziły Dolnym Śląskiem.

Od czasu ogłoszenia wyborów z Bezpartyjnymi Samorządowcami rozmawiali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Chęć koalicji spowodowana była oczywiście rozkładem sił w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Przypomnijmy, że PiS ma w sejmiku 14 radnych, a Koalicja -13. Żadna z tych partii nie mogła więc rządzić województwem bez poparcia Bezpartyjnych Samorządowców, którzy mają 6 radnych.

Partia Jarosława Kaczyńskiego zaoferowała BS trzy miejsca w zarządzie, w tym stanowisko marszałka województwa (pozostanie nim Cezary Przybylski), a także (prawdopodobnie) stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Będą także pieniądze na inwestycje przeprowadzane na Dolnym Śląsku, m.in. budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej oraz Centrum Sportowego w Lubinie.

Bezpartyjni domagali się także zniesienia podatku od kopalin (danina którą musi płacić KGHM). Rząd zadeklarował obniżenie tego podatku o 15 procent.

 

Poniżej zamieszczamy treść umowy koalicyjnej podpisanej przez obie strony :

Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy w poczuciu odpowiedzialności za Dolny Śląsk i jego rozwój społeczno – gospodarczy podpisują umowę koalicyjną. Głównym celem zawiązanej koalicji jest budowanie i planowanie strategicznych działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju Dolnego Śląska. Strony umowy koalicyjnej deklarują wzajemną współpracę i wspieranie się w realizowaniu wspólnych celów. Koalicja zostaje zawiązana na lata 2018 -2023. Strony umowy koalicyjnej uznają za kluczowe działania na rzecz:


1. Rozwoju infrastruktury drogowej m.in. poprzez: rozbudowę sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku w kierunku Międzylesia (Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – granica państwa) – wpisanie do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych drogi S8 Kobierzyce – Kłodzko – Boboszów z przebiegiem i węzłem w okolicach Sobótki i stosowne do tego aneksowanie dokumentacji dotyczącej opracowania studium korytarzowego tej trasy oraz zlecenie i opracowanie studium korytarzowego i studium wykonalności dla odcinka drogi ekspresowej łączącej węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę i Świebodzice oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla przebudowy lub budowy dróg krajowych łączących węzeł S3 w Bolkowie z Wałbrzychem i Jelenią Górą (do realizacji z nowego Programu Budowy Dróg Krajowych 
i Autostrad po 2023 roku).
Utrzymanie większości zjazdów z A4 po planowanej modernizacji autostrady; wpisanie do nowego kontraktu wojewódzkiego i przystąpienie do realizacji obwodnic miast w ciągu dróg wojewódzkich m.in.: Strzegomia, Dzierżoniowa, Złotoryi, Boguszowa Gorce, Góry, wschodniej obwodnicy Wrocławia oraz w ciągu dróg krajowych obwodnic m.in.: Ścinawy wraz z mostem na Odrze, Świdnicy, Milicza; przekazanie na rzecz samorządu województwa, w celu ich reaktywacji, nieczynnych linii kolejowych, w szczególności linii wskazanych w załączniku wraz z aplikowaniem o proporcjonalne wsparcie ze wszystkich dostępnych programów rządowych. Budowę systemu kolei aglomeracyjnej na trzech obszarach: miedziowym, wrocławskim, sudeckim oraz podjęcie działań na rzecz ich powiązania infrastrukturą o wysokich parametrach prędkości. 


2. Rozwoju gospodarczego województwa m.in. poprzez: obniżenie o 15 % podatku miedziowego oraz wprowadzenie udziału samorządu w tym podatku z dniem 1 kwietnia 2019; budowę parku technologicznego w Lubinie jako narzędzia rozwoju obszaru LGOM; wsparcie użeglowienia Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wsparcie rozwoju Stawów Milickich.

3. Ochrony Środowiska m.in. poprzez: stworzenie programu walki ze smogiem dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem 
w Województwie Dolnośląskim w szczególności w miejscowościach o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym; starania o zracjonalizowanie gospodarki odpadami na terenie województwa i w konsekwencji obniżenie cen śmieci. Wsparcie programu gazyfikacji gmin Dolnego Śląska.

4. Ochrony Zdrowia m.in. poprzez: budowę nowego modułowego szpitala onkologicznego; wsparcia budowy Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Wsparcie infrastruktury uzdrowiskowej na terenie Dolnego Śląska. 

5. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego m.in. poprzez: podjęcie działań legislacyjnych na rzecz wzmocnienia ochrony miejsc pamięci narodowej ratowanie i zagospodarowanie zagrożonego materialnego dziedzictwa kulturowego w tym wsparcie dla najcenniejszych obiektów zabytkowych regionu oraz działania mające na celu uznanie za pomniki historii najważniejszych obiektów i miejsc historycznych. 

6. Rozwoju Sportu i Turystyki m.in. poprzez: wsparcie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej, Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie oraz Stadionu klubu Górnik Nowe Miasto Wałbrzych. Podjęcie działań na rzecz stworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wsparcie przez Ministerstwo Sportu rozbudowy infrastruktury sportowej m.in. w takich dyscyplinach jak pływanie (program Dolnośląski Delfinek) i kolarstwo.

7. Utworzenie grupy roboczej której zadaniem będzie przeanalizowanie aktów prawnych dotyczących samorządu.

Strony koalicyjne uzgadniają:
Bezpartyjni Samorządowy zarekomendują kandydata na Marszałka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który uzyska akceptację władz Regionu Dolnego Śląska PiS.
Prawo i Sprawiedliwość zarekomenduje dwóch Wicemarszałków oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Ponadto strony umowy koalicyjnej zobowiązują się, że w sytuacjach nie 
opisanych w celach szczegółowych, będą dążyły do wspólnych uzgodnień programowych dotyczących polityki rozwoju regionalnego w oparciu o zasadę równomiernego rozwoju. 
Jednocześnie strony będą dążyły do ustalenia w ramach wzajemnych konsultacji wspólnego stanowiska w sprawach dotyczących działań i funkcjonowania Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

Reklama

Jest koalicja! PiS i Bezpartyjni będą rządzić Dolnym Śląskiem komentarze opinie

 • klient - niezalogowany 2018-11-14 14:14:31

  Stracony głos na M.Obrębalskiego nigdy więcej na Bezpartyjnych Samorządowców mam nadzieje że za 5 lat nie wygra

 • Anna L - niezalogowany 2018-11-14 16:15:11

  Też głosowałam na Obrębalskiego i teraz wiem że zrobiłam źle.

 • gość 2018-11-14 16:30:18

  kuzwa a co robi na zdieciu Rafalek ktorego mieszkancy Piechowic poslali na zielona trawe.Wiewiorki mowia,ze wydeptuje sciezki do PIS-u.Szuka trampoliny do skoku na parlament?Ambicja to nie wszystko kiedy wyksztalcenie przerasta intyligencje

 • Ramzes - niezalogowany 2018-11-14 16:53:02

  Widzę dla utrzymania stołka Przybylski wszystko zrobi. Papaj też tam się przykleja Nigdy więcej na bezpartyjnych pisowców nie ma co głosować!!!

 • Obywatel - niezalogowany 2018-11-14 18:56:35

  Jak widać najstarszy zawód świata kwitnie masakra

 • BS - niezalogowany 2018-11-14 19:00:07

  Piechowice wybrały gospodarza który teraz wiadukty bedzie ratował i wychodził z KSWIK szkoda, że zagłosowali mieszkańcy na złość bo widać ze Piechy mogłyby tylko skorzystać, a Rafałek tak i tak sobie poradzi a wam to zazdrość wychodzi nawet ze chłopak jest na zdjęciu.Rafał trzymaj się i olej tych zazdrośników i nieudaczników którzy wielokrotnie Cię tu obrażali przyjdzie czas że to całe szambo wyleje się właśnie na tych wszystkich którzy plują obrażają i kłamią

 • dde - niezalogowany 2018-11-15 11:04:51

  Bezpartyjni się sprzedali ...... Nie po to głosowaliśmy na bezpartyjnych aby układali się z PISiorami!!!!!!!!!!!!!!! Dolnoślązacy nie chcą PISu - zapamiętamy to zdrajcy!!!!!!!!!!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-11-15 15:12:28

  Czy jakby bezpartyjni dogadali się z Koalicja również by wszyscy krzyczeli ze się sprzedali ??

 • Gość - niezalogowany 2018-11-15 21:33:50

  JUDASZE !wstyd

 • DarthAsarath - niezalogowany 2018-11-16 09:18:05

  Miałem głosować na Obrębalskiego, na szczęście tym razem tego nie zrobiłem. Bezpartyjna partia.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-16 09:33:24

  Papaj na zdjęciu zapewne jako przedstawiciel pis

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

HYDRAULIK inst. co- gaz.

Firma z długoletnie praktyką. Doradzamy , montujemy, uruchamiamy, Wykonujemy inst. co - gaz-wodnokanalizacyjne wykonujemy..


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Praca dla kierowcy, handlowca,

Dynamicznie rozwijająca się firma Kraina Ciast z Piechowic zatrudni na stałe kierowcę - handlowca oraz pracownika produkcji. Bardzo atrakcyjne..


Bardzo duże mieszkanie do

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży piękny, klimatyczny lokal mieszkalny do remontu generalnego. Położone w cichej,..


Stolarz, usługi stolarskie,

Drewniarnia to ręczna manufaktura, która stawia na wyjątkowy i oryginalny design. Zajmujemy się wytwarzaniem, obróbką oraz renowacją drewna. Nasze..


Sprzedam Motocykl PIAGGIO XEVO

Sprzedam Motocykl PIAGGIO XEVO . Poj. siln. 244cm³ , Moc 16kW 22kM , Waga 174 Kg , Rok.prod. 2007r , Zarejestrowany i ubezpieczony Do 27.08.2020r...


M2 w centrum Szklarskiej

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia Państwu do sprzedaży świetnie mieszkanie w samym centrum Szklarskiej Poręby! Mieszkanie jest po remoncie,..


POKÓJ JEDNOOSOBOWY Al. Wojska

POKÓJ JEDNOOSOBOWY, Al. Wojska Polskiego przy uniwersytecie Do wynajęcia pokój w siedmiopokojowym mieszkaniu. Umeblowane pokoje, kompletnie..


Śliczne, jasne mieszkanie w

Biuro Nieruchomości Aplauz przedstawia do sprzedaży nieruchomość w super standardzie, na pierwszym piętrze kamienicy w Sobieszowie. Mieszkanie..


Spawacz-Drezno

Runtime Services GmbH w Bischofswerda jest częścią jednej z największych Agencji Pracy w Niemczech. Do stałej współpracy poszukujemy spawaczy MAG..


Dobrý den, nabídněte speciální

Chcete použít úvěr, abyste se dostali z útržku, který vede banky k odmítnutí vašich žádostí o úvěr. Chtěli byste použít půjčku na realizaci vašich..


Piekne mieszkanie po remoncie

Biuro Nieruchomości Aplauz prezentuje Państwu na sprzedaż lokal mieszkalny o wysokim standardzie wykończenia w zielonej, willowej części Sobieszowa..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez 24jgora.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WOSKAR Z WOŚ J WOŚ I JANULEWICZ Sp.J. z siedzibą w Podgórzyn 58-562, Żołnierska 89

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"