:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Inwestycje, Inwestycja ulicy Tabaki znakiem zapytania - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 10/06/2019 09:10

Trwa długo oczekiwany remont ulicy Tabaki w Cieplicach. Przebudowa drogi obejmuje m.in. wykonanie kanalizacji deszczowej. I właśnie realizacja tego elementu budzi wątpliwości mieszkańców.

Nasi czytelnicy alarmują, że inwestycja nie jest wolna od prawdopodobnych nieprawidłowości. Chodzi o materiały używane do budowy nowej kanalizacji deszczowej. Zamawiający (czyli miasto Jelenia Góra) w postępowaniu przetargowym wyraźnie zastrzegł w wyjaśnieniach do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia konieczność wykonania kanalizacji z rur kamionkowych, glazurowanych (wg warunków technicznych określonych w Programie Funkcjonalno Użytkowym).

Z informacji oraz zapytań czytelników wynika jednak, że ostatecznie wykonawca realizuje inwestycję wykorzystując rury plastikowe a więc dużo tańsze. Skąd ta nagła oszczędność ? Póki co nie wiadomo. Bez odpowiedzi też pozostaje pytanie co w takim razie z rozstrzygnięciem przetargu. Czy gdyby firmy które w nim startowały miały świadomość o możliwości zastosowania tańszych materiałów zaoferowały by niższą cenę? Pewnie tak.

Nie znamy jednak wszystkich okoliczności, które doprowadziły do takiej sytuacji. Czy projekt wykonawczy firmy która została wybrana do realizacji inwestycji, załączony do postępowania przetargowego mającego na celu wyłonienienie Inspektora Nadzoru,  zawiera akceptację rozwiązania zamiennego - a więc dużo tańszego ? Tej treści pytanie wysłaliśmy do Ratusza.

Miasto sygnały od mieszkańców potraktowało bardzo poważnie. Prezydent miasta zapowiedział interwencję w tej sprawie. Czy świeżo ułożone rury trzeba będzie wykopać? Decyzje poznamy w poniedziałek.

Inwestycja na ulicy Tabaki uzyskała dofinansowane ze środków unijnych, w ramach programu rewitalizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej. Prace mają być wykonane do 16 września 2019 roku. Wartość inwestycji to niemal 3,7 mln zł.

Zadanie jest realizowane w formule : "Zaprojektuj i wybuduj". W tym trybie zamiast dwóch postępowań o udzielenie zamówienia (osobno na dokumentację projektową i osobno na wykonanie robót budowlanych) realizowane jest tylko jedno postępowanie a odpowiedzialność za jakość dokumentacji przesunięta jest na wykonawcę robót budowlanych, który ją firmuje. Nie bez znaczenia jest również krótszy termin realizacji całości zadania w trybie jednostopniowym niż dwustopniowym oraz pewność otrzymania dofinansowania przed sporządzeniem dokumentacji projektowej.

Inwestycja na ulicy Tabaki pod znakiem zapytania?

Reklama

inwestycja na ulicy tabaki pod znakiem zapytania? - komentarze opinie

  • dj.... - niezalogowany 2019-06-09 05:50:51

    Mają rację ,będą się zamulać ,przecież są z PCV czerwone gładkie.

  • gość 2019-06-09 07:13:28

    Taka sama fuszerka jest na ul.Łomnickiej. Droga dla rowerów i pieszych miała być z czerwonej masy bitumicznej. A jak jest? Wylali zwykły czarny asfalt. Tańszy niż to, co miało być. Tam prezydent nie interweniował i cały odcinek już wylano. Będą zrywać? Pewnie nie. Na single trackach w Sobieszowie inwestor też przyoszczędził i wykonał podbudowę trasy niezgodnie z projektem. Czy prezydent interweniował? Też nie. Interweniuje tylko wtedy, gdy media nagłaśniają sprawę i dupa mu się pali.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-09 12:17:16

    To kom-d złodzieje

  • gość 2019-06-09 12:41:49

    Po co prezydent ma interweniowac? Trzeba przecież roztrąbić sukces a potem wszystko pod dywan, winni bedą zwykli ludzie, którzy o nic nie dbają

  • Gość - niezalogowany 2019-06-09 13:36:02

    Ktoś już chyba częściowo odebrał te roboty...? Uuu No to niezle....

  • gość 2019-06-09 16:58:37

    A może by tak w końcu ktoś odpowiedział za nadzór i odbiór takich robót? Może w końcu ktoś by za te otaczające nas zewsząd fuszerki poszedł za kraty? Wtedy inni może by się zastanowili. A tak... Bezkarność tylko zachęca do powtarzania takich numerów, a prezydent patrzy i nic nie robi. Fatalny prezydent. Najgorszy od lat.

  • gość 2019-06-09 21:35:32

    A w tym kom-d dalej jest szefem były cieć którego bije tatuś też cieć?

  • gość 2019-06-09 21:47:57

    Bardzo się dziwię temu zdziwieniu społeczeństwa. Jak się za darmo rozdaje kasę, to trzeba na czymś zaoszczędzić. Jak gdzieś jest 500+, to po drugiej stronie musi pojawić się 500-. Czy to takie trudne do skumania? Era dziadowska już się zaczęła.

  • gość 2019-06-09 22:19:59

    Skoro takie wnioski wyciągasz, to powiedz mi jaki wpływ na nasze miasto ma PiS i ich programy plus. Bo z tego co ja się orientuję, to w naszym mieście od wielu lat rządzi PO, a obecny prezydent Łużniak też jest z PO. Ta inwestycja drogowa jest z pieniędzy miasta, a nie z rządowych. Przetarg organizował urząd miasta, a nie wojewoda, ani nie rząd centralny. Nadzór budowlany jest stąd, a nie z Wrocławia, ani nie z Warszawy. Czegoś nie wiem? Czy raczej ty masz braki w wiedzy? Wpływy do budżetu tego miasta są z podatków lokalnych, a nie z rządu. Ani obecny, ani poprzedni rząd nigdy nic miastu nie dawał, więc nie miał co zabrać. Szkoda, że nie masz o tym pojęcia. Wielu ludzi narzeka na to, co się w mieście dzieje, ale nikt tego nie łączy z rządzącymi tu od kilku lat prezydentami z PO. Politycy z PiS bardzo by chcieli tu rządzić i dostać swoją szansę, ale tacy mieszkańcy, którzy nie mają o polityce pojęcia, wciąż wybierają tych samych z PO. Niestety... A potem narzekają i zwalają winę na tych, którzy rządzą w Warszawie, a nie u nas. Bo im w telewizji powiedzieli...

  • gość+ - niezalogowany 2019-06-10 11:03:27

    Ktoś już chyba wiedział przed przetargiem , że sobie rury zamieni na tańsze , żeby wyeliminować konkurencję i wygrać przetarg. Prawdopodobnie jakaś inna firma , by teraz prowadziła prace, a w kasie miasta byłoby kilkaset tysięcy zł więcej .

  • Gość - niezalogowany 2019-06-10 12:18:10

    A gdzie piasek na posypkę rury sam kamień !!!!!!!!! Gdzie inspektor

  • Gość - niezalogowany 2019-06-10 16:13:28

    Nie wierzę że pan dyrektor Ł. (bo Rodo) nie dopilnował tych prac. To bardzo sumienny człowiek. Odnajduje nawet nieprawidłowości z przed kilkudziesięciu lat aby wspomóc miejską kasę a tutaj taki błąd.

  • Gość - niezalogowany 2019-06-10 17:59:53

    Ręka rękę myje, inspektor za kopertę żyje... Ciekawe czy "fale" na chodniku przy łomnickiej były w projekcie? Drugiego tak nierównego chodnika w jeleniej nie widziałam.

  • gość 2019-06-10 18:53:24

    Ciekawe czy na Krakowskiej tez rury zamienią ?

  • gość+ - niezalogowany 2019-06-11 12:40:04

    a jeszcze ponoć mają robić Nadbrzeżną , lepiej niech miasto zacznie patrzyć im na ręce

  • gość 2019-06-11 13:41:08

    Nie dość , że rury dwa razy tańsze , to jeszcze zasypane kamieniami . Kpina za ogromne pieniądze.

  • gość 2019-06-12 06:11:41

    Za takie coś miasto powinno wyeliminować całkowicie tą firme z przetargów i jakiegokolwiek wykonastwa robót. To przecież wyłudzenie w biały dzień. Gdzie prokuratura?. Na takie cuda są paragrafy. Oj Talar ze Szwagrem się znów nie popisali. Jak zawsze.

  • Gościu123 - niezalogowany 2019-06-13 07:31:48

    To nie wina firmy.Nie robili by przecież w tak bezczelny sposob takiego przekretu.Ktos z miejskich urzędników to zaakceptował.Moze myślał, że nikt sie nie kapnie i podzielili sie zaoszczedzonymi setkami tysiecy zlotych.W koncu rządzą u nas zlodzieje z Platformy.

Dodajesz jako: |