:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Do Jeleniej Góry z przesiadką? Władze Piechowic zadecydują

Komunikacja, Jeleniej Góry przesiadką Władze Piechowic zadecydują - zdjęcie, fotografia
Portal 24jgora.pl 26/08/2019 10:52

Może zdarzyć się tak, że od 1 października autobusy MZK linii nr 9, 15 i 29 nie będą kursować do Piechowic, lecz zakończą trasę na terenie Jeleniej Góry. - Wszystko w rękach władz Piechowic - mówi rzecznik jeleniogórskiego MZK

Linia nr 9 należy do najstarszych w MZK, funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Każdy mieszkaniec Kotliny Jeleniogórskiej wie, że łączy Dworzec Główny PKP w Jeleniej Górze z Piechowicami. Trasa ta jest jedną z najdłuższych i najpopularniejszych. Grozi jej jednak likwidacja.

- Chcemy wozić mieszkańców Piechowic, ale nie od nas to już zależy - mówi Zbigniew Rzońca, rzecznik firmy. - Decyzję w tej sprawie podejmą burmistrz miasta i radni.

- Dowiedzieliśmy się, że komisja gospodarki komunalnej, działająca w ramach Rady Miasta w Piechowicach, negatywnie zaopiniowała projekt porozumienia między tym miastem a Jelenią Górą w sprawie funkcjonowania lokalnego transportu zbiorowego - mówi Michał Palewicz, prokurent MZK.

- Stawki, które mają obowiązywać nie są wysokie, dziś należą do jednych najniższych w regionie - mówi Michał Palewicz. - Umowę zaś gmina będzie mogła wypowiedzieć z półrocznym wyprzedzeniem.

- Piechowice podejmą suwerenną decyzję, ale nie chcemy, by niezadowolenie mieszkańców tego miasta, gdyby radni zdecydowali się na niepodpisanie umowy, obciążało naszą firmę - dodaje Zbigniew Rzońca. - Dzieci, młodzież i starsi są przyzwyczajeni do naszych usług. Mamy nowoczesne autobusy, podróż odbywa się bez przesiadek. Zbliża się jesień, potem zima. Przesiadka na pewno nie będzie komfortowa.

Piechowiccy radni kwestionują m.in wzrost opłat za przewozy a także nowy sposób rozliczania rekompensaty. W myśl nowego porozumienia Piechowice miałby samodzielnie ponosić koszty dojazdu autobusów do Sobieszowa a nie do granicy miasta. - "To dla nas oznacza konieczność pokrycia kosztów dodatkowych 14 tysięcy wozokilometrów" - zauważa burmistrz Jacek Kubielski. Wątpliwości piechowickich samorządowych wzbudza również 10. letni okres obowiązywania umowy a zwłaszcza prognozowany w trakcie jej trwania znaczący wzrost opłat. Samorząd Piechowic w najbliższy czwartek zadecyduje, czy umowę podpisać, czy może poszukać innego przewoźnika. Wśród branych pod uwagę rozwiązań jest nawet bezpłatna komunikacja do Sobieszowa. Jeleniogórskie MZK nie jest jedynym przewoźnikiem w regionie i na tego rodzaju dyktat nie musimy się zgadzać - uważają w Piechowicach.

Dla MZK ewentualna likwidacja połączenia z Piechowicami nie oznacza żadnych strat.



 

Reklama

Do Jeleniej Góry z przesiadką? Władze Piechowic zadecydują komentarze opinie

  • Koparynka - niezalogowany 2019-08-26 10:59:25

    Dla MZK ewentualna likwidacja połączenia z Piechowicami nie oznacza żadnych strat. Spółce zależy tylko na wygodzie mieszkańców tego miasta.

    Zbigniew Rzońca

    Przestań pan w końcu kłamać i ludzi oszukiwać. Prawda jest taka że kolejne obcinanie połączeń do ościennych miejscowości jest wielką stratą nie tylko dla firmy ale i też dla pasażerów oraz turystów. Kotlina Jeleniogórska zamiast się rozwijać to się zwija. Już teraz podróżowanie po kotlinie to jedna wielka porażka, za mało jest kursów i brak możliwości bezpośredniego się przesiadania. Tylko patrzeć jak gmina Podgórzyn utnie umowę z MZK bo tam myślą 4 literami zamiast mózgiem i gmina też umiera przez niegospodarność i brak wysokiej wiedzy pana wójta

  • gość 2019-08-26 12:28:04

    Kolejny głupi pomysł pana burmistrza po likwidacji tzw dzwonów na odpady
    a mosty i pozostałe obietnice wyborcze burmistrza odsunięte w czasie. Jakoś efektów pracy nowego burmistrza gołym okiem nie widać, chyba że na razie siedzi nad wielkimi planami

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 12:51:32

    Ogólnie zrozumiałem wypowiedź...mały szczegół- ,,możliwość bezpośredniego przesiadania się "...tutaj już poległem

  • Gość z Piechowic - niezalogowany 2019-08-26 13:28:02

    Jak władza ma auta to niby czemu mieliby troszczyć się o zwykłych wyborców? Linia 9 jest dobra. Ale co tam. Zamknąć będą na piechotę dochodzić do Sobieszewska. Może przez to rajd piechota się rozwinie bo wszystko inne się zwija.

  • gość 2019-08-26 13:54:03

    DO RADY MIASTA PIECHOWICE - NALEŻY ZROBIĆ WSZYSTKO ABY UTRZYMAĆ BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE PIECHOWIC Z JELENIĄ GÓRĄ - TAK CHCĄ MIESZKAŃCY

  • Gość andi - niezalogowany 2019-08-26 13:59:30

    Najwyższy czas powiedzieć dosyć doplacania i ratowania budżetu MZK. Niech Piechowice uruchomią własną komunikację. Kilka busów zalatwi problem.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 14:35:52

    Do ,, Gość Andi"
    Oby tych ,, kilka busów" nie załatwiło Wam sprawy tak , jak w Janowicach ,z których nie sposób się teraz wydostać! Bo busiarze chwilę pojeździli, stwierdzili ,że się nie opłaca I zwinęli interes A ludzie teraz płaczą. Bo ani Pks-u ,ani busa. Albo jak w Łomnicy, przez którą nic do góry nie jeździ ,poza 3ką. Masę kursów zlikwidowali I ludzie, którzy w wekeendy mają na 9-ą do pracy ,muszą jeździć 6.20 ! A między 9-ą A 13-ą nawet w tygodniu ciężko o autobus!
    Oby się to nie sprawdziło. Ale... cienko widzę Piechowice ,jeśli oprze się na busiarzach, z których połowa nawet biletu nie drukuje i nie wydaje.

  • Gość z Piechowic - niezalogowany 2019-08-26 14:40:00

    Aha busy? Ciekawe jak starszym osobom będzie się do nich wsiadać a np z laską? A wózek z dzieckiem? Widziałem raz w Roko jak rodzice musieli rozebrać wózek na części pierwsze i wynosić stelaż na każdym przystanku żeby pasażerowie mogli wsiadać i wsiadać. To nie jest rozwiązanie dobre dla wszystkich.

  • Adrian - niezalogowany 2019-08-26 16:04:50

    To nie jest dobry pomysł. Przypomnę, że już kiedyś w latach 90 wprowadzono podobne rozwiązanie, gdzie skrócono 9 do Sobieszowa a następnie linia 13 wiozła pasażerów do Piechowic. Po lawinie skarg szybko wycofano się z tego pomysłu. Ciekaw jestem jakiego alternatywnego przewoźnika ma na myśli obecny pan burmistrz jak i rada? Bo ja takowego z taborem niskopodłogowym prócz MZK w naszym regionie nie widzę. Niestety, ale ze względu na odległość dojazdu z Piechowic do centrum Jeleniej - zamiast pomyśleć o przyśpieszeniu i skróceniu czasu przejazdu, tutaj mówi się o jego wydłużeniu i przesiadkach. Radnym jak i burmistrzowi życzę rozwagi przy podejmowaniu decyzji.

  • gość 2019-08-26 16:29:52

    czegoś nie rozumiem. rząd daje pieniądze na odnowienie i powiększenie połączeń z mniejszymi miejscowościami a w jeleniej dziurze zamyka się połączenia.

  • gość 2019-08-26 16:37:16

    Wyniosłem się za pracą do innego miasta w centrum Polski (100 tys mieszkańców) i tu bilet normalny kosztuje 2,70 zł, w jg te ceny to chyba tylko pod turystów są. Bojkotujcie i MZK i sprzedawców prywatnych jak i galerianowych bo przepłacacie za te same rzeczy z 25%. Teraz widzę różnice, a zarobki są wszędzie zbliżone.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 16:56:19

    Trzeba się następnym razem zastanowić na kogo się głosuje. Wszyscy jesteście sobie winni.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 16:57:27

    Mysłakowice też zostali pozbawieni przez urzędasów dużo połączeń do Jeleniej Góry .

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 17:03:01

    Motto w Jeleniej Górze nie róbmy nic zostawmy Tak jak było i nie rządzi tu Pis

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 17:15:22

    Mzk to monopolista dyktujacy swoje warunki.
    Szkoda, że w tym artykule nie podano kilku liczb, które pokazują rzeczywisty wzrost kosztów. Mówienie, że jest "tanio" to mydlenie oczu.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 17:16:09

    Mzk to monopolista dyktujacy swoje warunki.
    Szkoda, że w tym artykule nie podano kilku liczb, które pokazują rzeczywisty wzrost kosztów. Mówienie, że jest "tanio" to mydlenie oczu.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 17:54:48

    Panie Jacku szybko wyliczyć trzeba , czy nie ma szans na dzierżawę lub wykup autobusu i jakie koszta były by utrzymać taki male Piechowice MZK, a Łuzniakowi już podziękować?

  • gość 2019-08-26 18:28:12

    wiocha wszędzie, nic się nie rozwija, wszystko zwija, po prostu masakra

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 18:47:39

    Pinokio górą. Mohery jak wam? Jak postoicie w Sobieszowie w zimie to moze rozum Adam wróci

  • gość 2019-08-26 19:33:18

    w latach 60 70 chodziło się pieszo i było fajnie

  • gość 2019-08-26 19:42:51

    Zbigniew Rzońca wyskakuje z lodówki, mam wrażenie, że jest rzecznikiem od wszystkiego i na wszystkim się zna. Nie mówię, że to źle ale może ktoś inny sie wypowie?

  • radny - niezalogowany 2019-08-26 20:00:52

    Proszę nie siać fermentu - MZK po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla seniorów i młodzieży ma pewne braki finansowe i postanowiło narzucić obsługiwanym gminom swoje twarde warunki z umową na 10 lat. Dorzucają oprócz większych kosztów w pierwszym roku za wozokilometr o 20 procent dodatkowo jeszcze nawet ich liczenie zwiększając ich ilość o 14 tysięcy bez żadnego dodatkowego kursu autobusu co z dopłaty obecnej ponad 800.000zł rocznie robi ja prawie 2 razy większą. Radni zastanawiają się nie nad likwidacją połączeń a na zmianie przewoźnika wyposażonego w autobusy, które by obsługiwały obecne połączenia do granicy z Jelenią Górą lub nawet dalej i byłyby całkowicie bezpłatne dla wszystkich a ich koszt byłby nie większy od tego jaki żąda jelenia góra, który w umowie rośnie z roku na rok prawie geometrycznie i jeszcze jest tylko prognozą, a rozliczenie i płatność miałaby być na podstawie wystawionej faktury dla miasta nawet nieograniczonej tą prognozą czyli w rzeczywistości nie wiadomo jaką. Komisja która zajmowała się ta sprawą słusznie uznała, że zaproponowana umowa jest niekorzystna a artykuł powyższy jest wg mnie niczym innym jak próbą szantażu MZK na Radzie Miasta. Ciekawe czy ktokolwiek z państwa kupiłby jeden bilet podpisując weksel gdzie zleceniodawca powiedziałby, że szacunkowo bilet może kosztować X ale cenę za przejazd poda po jego wykonaniu i policzeniu a należność ściągnie na podstawie podpisanego weksla.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 20:49:25

    Tak wypowiedzą się taczki i mieszkańcy. I tyle w temacie.

  • Jelenia umiera! - niezalogowany 2019-08-26 20:53:25

    Myślę że problemu by nie było gdyby Jelenią Górą rządzili uczciwi ludzie. Niestety partia PO,KO to samo czyste ZŁO!!! Czas pogonić tych komunistów zanim te miasto zamienią w wiochę, bo przez nich ludzie hurtowo uciekają z miasta.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 20:55:35

    Aleś się Radziu napocił. Dietę sobie podnosiłeś burmistrzowi max wypłatę 2 radców w urzędzie to szukacie kasy. Jeśli moje dzieci będą w zimie na jakiś cudowny tani bus w Sobieszowie czekać to osobiście będę zbierać podpisy nad iodwolaniem was za nieudolność

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 20:56:58

    Mzk zrobiło się potentatem przewozowym terenie KG. i zabezpieczą się umowami na 10 lat . A co mają powiedzieć prywatni przewoźnicy bez rotacji gminnych wiozący nasze typy za te same pieniądze co mzk. Rzecznik Rzońca to kłamczuch.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-26 23:01:12

    Radni nie dajcie się monopoliście słyszałem ze propozycja MZK jest nie do przyjęcia! Czas rozstać się z ta spółka!

  • Gośćmieszkacie piechowic - niezalogowany 2019-08-27 00:26:44

    Kozystalem z tej lino cale zycie I nie tylko ja nasi dzadkowie wienc niech Gmin wysra kase Bo piechowice bez 9 I 15 gorna petal boskie while cwirek psychol dolne piechowice karelma

  • piechowiczanka - niezalogowany 2019-08-27 00:42:55

    Czy ewentualny nowo powstały twór MZK Piechowice będzie kursować przez wyremontowany wyborczymi obietnicami wiadukt? :)

  • JK - niezalogowany 2019-08-27 08:04:41

    se możecie ponarzekać, trzeba było pracować i oszczędzać to byście mieli autka, dzieci do szkoły w JG mogą pojechać PKSem - będą szybciej i nie będą się tłoczyły w MZK, ale jak komuś szkoda na miesięczny bilet bo liczył na bezpłatne dojazdy to teraz się miota. Nie pozwólcie na to by dla czyjejś oszczędności miesięcznie 50 - 100 zł (cena biletu miesięcznego) lub czasu kilka- kilkanaście minut (czas na przesiadkę) gmina dodatkowo wydawała milion złotych. A to by było działanie na szkodę gminy gdyby takie rozwiązanie jak chce MZK przeszło. Mam znajomego w Szklarskiej Porębie - jego dzieci dojeżdżają do szkoły w JG PKSem, on też jeździ jak potrzebuje i żyje. My mamy PKS, PKP i tez nam wystarczy - kwestia organizacji, zamiast rozkładu MZK zapisać sobie trzeba PKS i PKP i się dostosować bo te pieniądze od lat wydawane na MZK wystarczyłyby na to by już dawno był odbudowany wiadukt, wyremontowany urząd, zrobiona sieć wodociągowa i wiele innych inwestycji. Dlatego popieram tych Radnych co się temu sprzeciwili. A te kilka osób niezadowolonych że nie zostało wybranych, niech sobie wypisują co chcą na Radnych i Burmistrza, ale w ten sposób ta żółć was zaleje a nie ulżycie sobie. Tak postępując tkwicie w miernocie tylko. Życzę Radnym aby podejmując wszystkie ważne decyzje dla gminy kierowali się jej dobrem a nie obawą, że miernoty będą ich obgadywać.

  • Gość gość - niezalogowany 2019-08-27 10:05:16

    PKS nie honoru je zniżek a legitymację szkolną i dla większości niepełnosprawnych. Są tacy co mają mały dochód i 100 zł to dla nich jedna dziesiąta emerytury.

  • Do JK - niezalogowany 2019-08-27 11:29:52

    Puknij się w beret. Z Piastowa moje dziecko PKS albo PKP? Masz znajomego w Sz.P co nie ma MZK i żyje? Człowieku mamy XXI wiek idziemy do przodu a nie cofamy do ciemnogrodu. A z drugiej strony likwidacja połączeń to chyba pierwszy etap zamykania kryształowej na deptak i bulwar przy kamiennej zgodnie z obiecanka kubielskiego

  • gość 2019-08-27 12:35:07

    Bardzo dobrze Piechowice zapewne lepiej wyjdą na tym jeśli będą miały własną lub prywatną linię kursującą częściej pomiędzy np Michałkami a centrum aniżeli ten moloch. A co do tego że najstarsza linia hahaha nazwy przystanków też niby stare a się zmieniają. Czasy się zmieniają i zapewne prywatne będzie tańsze niż moloch MZK

  • Mieszkanka - niezalogowany 2019-08-27 13:06:10

    Prywatny przewoźnik, który będzie wozil ludzi??? Proponuję dogadać się z MZK, dialog i negocjacja. 9 była zawsze i powoduje wsrod mieszkańców poczucie bezpieczeństwa. Likwidacja spowoduje, że zrobimy się jeszcze bardziej zasciankowi

  • gość 2019-08-27 15:20:28

    Zawsze się dogadywano i teraz też tak MA BYĆ !!!!! Zaściankowość to jest stan umysłu i tu się nic już nie zmieni.Kurduple i nieloty nie staną się łabędziami.

  • gość 2019-08-27 19:19:16

    Gmina musi mieć pieniądze, co rada chce z nimi zrobić , na co je wydać??????

  • Gość - niezalogowany 2019-08-27 20:14:14

    A bezrobotni i sprzedawcy butow wilkami z wall street

  • gość 2019-08-27 21:03:49

    Dam wam propozycję, zobaczcie ceny w MZK w Jeleniej Górze oraz w Wałbrzychu. Jak ktoś ma chody niech sprawdzi w urzędach ile płaci za kurs na przykład miasto Mieroszów, Głuszyca, Walim, Boguszów Gorce lub Stare Bogaczowice, bo tam miejskie autobusy do tych miejscowości dojeżdżają. A potem niech ktoś napisze ile Piechowice płaci za jeden kurs autobusu w tedy będziemy mieć porównanie, kto kogo okrada a ja mam wrażenie że to jest Jeleniogórski MZK.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-27 21:27:32

    To takie argumenty proszę przedstawić MZK przecież jest w urzędzie prawnik, lub ktoś inny do negocjacji. Ludzie to jest 21 wiek. Najlepiej zlikwidować zniszczyć, zdeptac. Mieściny gdzie jeżdżą buraki i pksy to najczęściej dziury zabite dechami, chcecie do tego doprowadzić?

  • Wilkowyje - niezalogowany 2019-08-27 23:00:59

    Kasa z MZK na budowę stadionu pójdzie. Nie wiecie, podwyżka smieci o 100 % na rozbiórkę wiaduktu. Taka sytuacja.

  • gość 2019-08-27 23:19:21

    Radni , którzy wstydzą się pokazać i mówić jak głosowali.To radni rzadzą, a kogo wybraliśmy to dopiero na oczy przejrzymy. A po co mohery maja jechać po buty do jeleniej góry, przecież najlepsze kupią w Piechowicach !!! A na rowery i dla zdrowia pedałować wkoło -Kryształowa -Szkolna - Dworzec PKP -Kryształowa .Jedna rundka i do domu.Starość jest smutna , czlowiek juz tak głupieje ,że juz na żaden temat nie ma własnego zdania i o to chodzi.Ciotki zadziałają i nam będzie dobrze, czyż się mylimy????

  • gość 2019-08-28 11:01:31

    jakie ciotki, czyje, chyba jedna jakaś?
    A co z autobusami?

  • Matka - niezalogowany 2019-08-28 12:07:47

    Czyli nasze dzieci nie będą miały bezpośredniego autobusu do szkoły?

  • gość 2019-08-28 15:30:07

    A burmistrza, a których radnych dzieci jeżdzą MZK ????

  • Gość - niezalogowany 2019-08-29 13:02:46

    W Piechowicach na ciul MZK tu wszyscy tak porobieni że na 7 do Sobieszowa mogą z buta cisnąć taka oto logika Burmistrza a przy okazji oszczędność dla budżetu Piechowic.

Dodajesz jako: |