:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Inwestycje, dalej wiaduktami Piechowicach - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Portal 24jgora.pl 07/01/2019 13:57

Na temat nieczynnych wiaduktów w Piechowicach i ich losu powstało już wiele różniących się od siebie opowieści. Wielu mieszkańców nie jest zorientowanych co dalej będzie się z nimi działo i na jakim etapie prowadzone są działania zapobiegające ich rozbiórce.

 Nakaz rozbiórki, obu nieczynnych wiaduktów drogowych wydał swego czasu Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.  W związku z niewyjaśnionym ich stanem prawnym, (wiadukt nie został przekazany Gminie Piechowice decyzją komunalizacyjną, i nie ma ona do niego żadnego tytułu prawnego) z inicjatywy władz miasta Piechowice, wszczęte zostało postępowanie sądowe, mające m.in. wyjaśnić, kto jest właścicielem tych obiektów. Sprawa oparła się ostatecznie o Naczelny Sąd Administracyjny, który podtrzymał opinię organów nadzoru budowlanego o konieczności rozbiórki wiaduktów i ciążącym na gminie obowiązku przeprowadzenia tego typu prac. Bez znaczenia dla sądu okazał się brak uregulowanego tytułu prawnego gminy i faktyczne niewykonywanie zarządu. A ponieważ obiekty miały nadawać się do remontu, a dla miasta nie były konieczne, obligowało to do wydania decyzji, nakazującej miastu rozbiórkę obiektów.

W trakcie podejmowanych działań mających na celu zmianę decyzji nadzoru budowlanego wiadukty te, pomimo ich wyłączenia z użytkowania, były przez Gminę kontrolowane i konserwowane, aby przejazd taboru kolejowego na czynnej linii kolejowej relacji Jelenia Góra – Szklarska Poręba mógł odbywać się bezpiecznie

 Niestety na obecną chwilę, pomimo że obiekty te nie podlegają, dalszej degradacji, są zabezpieczone i nie stanowią zagrożenia dla ruchu kolejowego, nie ma możliwości ich wykorzystywania dla jakiegokolwiek ruchu pieszego.

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gmina przedstawiła ekspertyzę, która dopuszczała możliwość remontu. Poprzednie władze miasta uznały to za nowe okoliczności, uzasadniające umorzenie postępowania o rozbiórkę. Ponieważ jednak w ślad za skargą nie zostały przedstawione jakiekolwiek szczegóły ewentualnego remontu Sąd podtrzymał decyzje o rozbiórce.

Czy wiadukty da się jeszcze uratować? Burmistrz Jacek Kubielski uważa, że oba obiekty zamiest bezpowrotnie znikać powinny służyć dalej mieszkańcom Piechowic. -  Zakres prac jest duży, ale uruchomienie  wiaduktu przy ulicy Piastowskiej to przecież jedyna szansa, by Piechowice zyskały dogodny wjazd do miasta bez kolizji z linią kolejową - wyjaśnia burmistrz. - Projektanci z którymi tą sprawę konsultowałem deklarowali, że jest możliwość przeprowadzenia modernizacji tego obiektu, jest również możliwość uzyskania odpowiednich zgód. Tym bardziej, że są to obiekty historyczne, można powiązać je z zabytkową wieżą, dworcem kolejowym i stworzyć element historii Piechowic, związanej z kolejnictwem - przekonuje Jacek Kubielski.

Burmistrz prowadził już także konsultacje z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i szybko się okazało, że także z ich punktu widzenia jest możliwa zmiana tej decyzji (na podstawie art. 155 Kodeksu Postępowania Administracyjnego)  musi być jednak podyktowana interesem społecznym mieszkańców. A z jego uzasadnieniem nie powinno być problemów, bowiem także z naszych informacji wynika, że mieszkańcy zdecydowanie bardziej oczekują remontu niż rozbiórki.

 Jak wykazały ekspertyzy, oba obiekty nadają się do remontu i przebudowy (w zależności od potrzeb). Również samo prawo budowlane podpowiada, że jeżeli obiekt jest, w odpowiednio dobrym stanie to w pierwszej kolejności powinien być wyremontowany, a ostatecznością jest rozbiórka. .

 Ostatecznie próby ratowania wiaduktów ukierunkowane są na ich remont, a nie rozbiórkę. Ponieważ są one usytuowane w miejscach, gdzie mieszkańcom bardzo ułatwiłyby komunikację pieszą i samochodową z wieloma powstałymi niedawno sklepami. Natomiast w przypadku rozebrania okazuje się, że zbudowanie od podstaw nowych obiektów według obowiązującego prawa budowlanego byłoby wręcz nieopłacalne i technicznie niemożliwe.

Reklama

Co dalej z wiaduktami w Piechowicach komentarze opinie

  • big członek - niezalogowany 2019-01-07 14:26:56

    Niech remontują jak najszybciej, drajw klub będzie miał gdzie zlot zrobić.

  • gość 2019-01-07 14:53:48

    BEZWZGLĘDNIE NALEŻY JE WYREMONTOWAĆ I ODDAĆ DO UŻYTKU!!! Mieszkańcy Górzyńca i Górnych Piechowic chcąc wyjechać z miasta, nie będą musieli jechać w kierunku przejazdu kolejowego. Zmniejszy to ruch w centralnej części Piechowic, a zwłaszcza w rejonie szkoły.

  • Gość Kerry - niezalogowany 2019-01-07 15:47:31

    Panie burmistrzu jak i radni prosimy o sfinalizowanie postulatu wyborczego remontu tych mostów, wszyscy wiemy że są niezbędne dla mieszkańców. Fryzjerem ekologicznym proszę się nie przejmować.

  • gość 2019-01-07 17:37:44

    Fryzjerem czy manikiurzystą.

  • gość 2019-01-07 18:45:29

    Cały ten artykuł nie jest chyba po to aby wiadukty remontować, ąle chca nam uzmysłowić jak bardzo sie starają, bo tego bełkotu w temacie juz za dużo. Zróbta to i sie wtedy chwalta a tera dostali podwyżki to do roboty, a nie za reklame sie bioro

  • Kiełbasa - niezalogowany 2019-01-07 20:46:30

    Będzie zgodnie z ulotką wyborcza: poczynię starania aby wyremontować. Widzicie czyyyyyynie, ale mi sie nie udało. I tak będzie z kaswik, z opłata za smieci i cmentarz. Nie!!!!! może uda sie coś uda - pod hakiem postawić kilka stolików i emerytów bedą panie z poku zabawiać. A i punkt kasowy w urzędzie, tylko kto i za co będzie tam płacił, jak wspólnoty spławiane.

  • gość 2019-01-07 20:47:52

    A dlaczego nie realizował tego jak był kierownikiem w urzędzie? Bo chyba za to odpowiadał?

  • pasieka michało - niezalogowany 2019-01-08 04:05:18

    Brawo za te odwazna i bardzo potrzebna decyzje dla mieszkancow Piechowic panie Jacku. Powodzenia.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-08 08:55:02

    Stary relikt. Zagrożeniem. Tylko nowy od podstaw.

  • Michael Smoker - niezalogowany 2019-01-08 08:58:55

    Droga Redakcjo. Dlaczego nie ma podpisu autora tekstu? Zauważyłem to kolejny raz. Btw niezłego tekstu...

  • Gość - niezalogowany 2019-01-08 10:06:25

    Rubta tym mostek bo musza chodzić do Biedronki w koło. Tam so taki dobre jedzenia i taki tanie . Bo do tych miastowych sklepu to nima po co lez drogo i byle co.

  • Marek - niezalogowany 2019-01-08 10:34:56

    Niemcom były potrzebne dobrze, że niektórzy Polacy myślą podobnie!

  • gość 2019-01-08 15:09:07

    Dla wyjaśnienia. Autorem zamieszczonego tekstu jest obecny burmistrz Piechowic Jacek Kubielski. Dlaczego się nie ujawnił? Pewnie artykuł sponsorowany. Przez???

  • Gość - niezalogowany 2019-01-08 18:29:24

    Te wiadukty som potrzebne bo nieraz ludzie przebiegajom po torach

  • Gość1 - niezalogowany 2019-01-08 18:36:53

    Burmistrz miasta Stara się je wyremontować rzeby mieszkańcy mogli bezpiecznie przeisici zrobić zakupy i pospacerować naj lepiej to narzekać jak ktoś coś dla miasta zaczyna robić czy mamy kciuki panie burmistrzu za Pana prace

  • Tadeusz - niezalogowany 2019-01-08 18:47:52

    Od kiedy to kierownik decyduje o wiaduktach całym odpowiedzialność odpowida burmistrz miasta

  • gość 2019-01-08 20:36:21

    "Rzeby i naj lepiej" jacy wyborcy takie miasto i jego ..... A kierownik to nic nie może, ubezwłasnowolniona grupa pracownicza?

  • Jonek - niezalogowany 2019-01-08 21:30:01

    No no no oby sie powiodlo z wiaduktami ale co bedzie ze smieciami na ulicach w parkach wokol smietnikow czas na zmiane smietnikow dzwonow itp oj najwyzszy czas bo Piechowice sa bardzo zaniedbane brud brud brud

  • gość 2019-01-08 21:47:09

    Pieniądze w budżecie gminy są więc można wiadukty budować, zwłaszcza ,że są one elementem Piechowic i jeśli jest to wypowiedź p. burmistrza wraz z przepięknym dworcem PKP można je wyremontować.

  • Gość Placek - niezalogowany 2019-01-08 22:24:00

    Problem mostów ? Może referendum ? Mamy dwudziesty pierwszy wiek i technologię ,,kosmiczną,, a tu takie dylematy, śmiechu warte. Oby został otwarty by okolicznym mieszkańcą ułatwić życie.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-08 22:32:30

    Wiadukty to kiełbaska wyborcza. Nie liczę na remont. Wolałabym remonty szkół i przedszkoli. To jest przyszłość piechowic. Niestety w tym temacie bardzo niewiele jest w programie tego pana. To słaby włodarz.

  • gość 2019-01-08 23:09:33

    szkoły i przedszkola to jest przyszłość Piechowic bo przecież w 2018r. przyszło na świat ponad 40 dzieci !!!

  • gość 2019-01-09 00:39:34

    Ale w programie burmistrz mówił o dwóch szkołach , więc czekamy!!!!!

  • gość 2019-01-09 09:41:48

    Swego czasu zajmowałem się tymi obiektami w zakresie ich stanu technicznego. Jestem czynnym projektantem mostów i inspektorem nadzorującym mostowe roboty budowlane oraz osobą uprawnioną do sporządzania przeglądów technicznych i ekspertyz w zakresie budowli mostowych. Ostatnie zdanie w artykule to ewidentna bzdura. "Zbudowanie nowego obiektu technicznie niemożliwe i nie opłacalne", takie stwierdzenie to totalna bzdura. Moim zdaniem za wydane pieniądze na kolejne ekspertyzy, prawników, roboty zabezpieczające i postępowania sądowe można by było wybudować nową kładę dla pieszych w tym miejscu. Oczywiście rozbiórka obiektu mostowego nad czynną linią kolejową jest bardzo kosztowne. Niestety po kilku latach batalii prawnych stan obu obiektów podlegał dalszej degradacji i może się okazać, że nie będzie obecnie chętnych specjalistów mostowców do podpisania się pod dokumentami prawnie dopuszczającymi obecny stan obiektów budowlanych w zakresie braku zagrożenia dla ruchu, zwłaszcza kolejowego.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-09 19:30:06

    Dopiero rozpoczoł pierwszą kadencję i zaczyna pracę od wiaduktów bo poprzedni burmistrz zamiast zająć się wiaduktami to szukał przez 4 lata kadencji właściciela a jak wyszło na jaw że wiadukty należom do miasta to czeba nagle je rozebrać a mieszkańców oddzielić od miasta więc dajmy pracować burmistrzowi niech swoją inicjatywę wezinie w swoje ręce niech wypełni obietnice wyborczom a później go oceniamy czy mamy kciuki panie burmistrzu

  • gość 2019-01-09 20:52:02

    Człowieku przyhamuj z przytykami do poprzedniego burmistrza i bądź odrobinę obiektywny. Aktualnemu burmistrzowi chyba nikt nie zabiera inicjatywy więc niech swobodnie robi to co umie.

  • Tadeusz - niezalogowany 2019-01-10 10:48:13

    Trochę to racji ma bo przez 4 lata kadencji mogli coś zrobić z wiaduktami a nie sądzili czy nalerzom do miasta czy do kolejki a jak wyszło na jaw rze do miasta to czeba rozebrać

  • gość 2019-01-10 15:36:30

    Do Tadeusz. Nie bardzo rozumiem twój tok myślenie, czyli miasto miało z góry przyjąć, że jest właścicielem wiaduktów i potulnie zapłacić za nie? Ciekawe jakbyś pisał gdyby się okazało, że jednak wiadukty nie należą do miasta. Skoro był spór i sprawa trafiła do sądu, tzn. że sprawa właścicielska nie była oczywista. Pozdrowienia dla wszystkich klakierów OW .

  • Tadeusz - niezalogowany 2019-01-10 18:04:09

    Do gościa, ja nie jestem klakierem tylko mieszkańcem który, został odcięty od miasta torami a przez osiem lat kadencji poprzedniego burmistrza nic dla nas nie zrobiono,aby to poprawić. Dlatego cała nasza nadzieja jest w panu kubielskim

  • gość 2019-01-10 23:59:17

    Ilu jest wreszcie mieszkańców odciętych tymi torami od miasta i co to znaczy? Czy te osoby mają przejście inne i ewentualnie w jakiej odległości ?

  • gość 2019-01-11 16:47:28

    A co to głosy za wiaduktami nie potrafią się policzyć ?

  • JANEK - niezalogowany 2019-01-11 16:49:53

    gosciu zapytaj poprzedniego burmistrza, ktory biegal do tych ludzi z pomoca i pytal czy nie trzeba komus lekarza? albo czy nie trzeba komus kupic chle ba - bo on bardzo troszczyl sie o tych ludzi. On Ci napewno o wszystkim opowie.

  • JANEK - niezalogowany 2019-01-11 16:59:53

    gosciu wiekszosc mieszkancow podpisywala sie na protestach do burmistrza Rudolfa, ale on tych protestow nikomu nie pokazal, pewno te nazwiska trzyma na pamiatke. zapytaj go to ci poda nazwiska wszystkich ludzi ktorzy cierpia z tego odciecia od przyjaciol, lekarza, kosciola i sklepow.

  • Janek - niezalogowany 2019-01-11 18:48:37

    Gosciu ! musialbys zapytac o to poprzedniego burmistrza, b o on napewno martwil sie o tychmieszkancow, i chodzil donich tam pieszo raz w tygodniu, aBY SIE DOWIEDZIEC CZY NIE POTRZEBA NP, lekarza dochorego ? bo z osrodkazdrowia zPiechowic nie ma drogi dojazdowej ,a kolo Biedronki jest nieprzejezdna.

  • gość 2019-01-22 09:25:22

    gościu ,ale dostałeś zadanie do wykonania !!!

  • gość 2019-01-25 10:42:43

    Temat jest już nieaktualny.

Dodajesz jako: |